Kedd kora délután paritáson a dollár az euróval a kolozsvári valutaváltóknál
Fotó: Rostás Szabolcs
A bukaresti jegybank hivatalos árfolyama alapján még nem, a romániai valutaváltóknál viszont már beérte a dollár árfolyama az euróét; a lakosság masszív dollárvásárlásba kezdett, emiatt sok váltó kifogyott az amerikai fizetőeszközből.
2022. július 12., 15:382022. július 12., 15:38
2022. július 12., 16:112022. július 12., 16:11
A dollár árfolyama jelentős erősödést mutat napok óta, a Román Nemzeti Bank (BNR) által kedden közzétett árfolyam szerint már 4,9391 lejt ér egy dollár, ez minden idők legmagasabb dollár/lej árfolyama. A tengerentúli fizetőeszköz egy nap alatt majdnem egy százalékkal, 0,95 százalékkal izmosodott: hétfőn még 4,8926, múlt szerdán pedig 4,8344 lejt ért.
A valutaváltóknál ugyanakkor a dollár már beérte az eurót: számos kolozsvári pénzváltónál mindkét valuta árfolyama 4,95 körül mozog, miközben reggel még 4,91 lejen állt a dollár/lej árfolyam. A tengerentúli fizetőeszköz erősödését észlelve sokan nekiláttak dollárt vásárolni, akárcsak pár hónappal ezelőtt, amikor az euró árfolyamának növekedése miatt eurót vettek sokan. Megtudtuk, hogy több kincses városi pénzváltónál kifogytak a dollárból a kisebb roham miatt, úgyhogy ott a 4,97-es árfolyamon sem tudott vásárolni, aki esetleg ennyit adott volna a „zöldhasúért”. Látványosan kúszik felfelé a svájci frank árfolyama is, amely a BNR-nél kedden átlépte az 5 lejes történelmi küszöböt, miközben egy nappal korábban még 4,9831 lejt ért.
Fotó: Rostás Szabolcs
Egyébként a nemzetközi pénzpiacon kedden rövid időre elérte a paritást az euró/dollár árfolyam, 1 euró ugyanannyit ért a piacon, mint 1 amerikai dollár, erre 20 éve nem volt példa. Az európai valuta értékvesztésének okai és következményei kapcsán a France Press hírügynökség elemzése rámutat: az euróövezetbe importált áruk közel felét dollárban számlázzák ki, euróban csak kevesebb mint 40 százalékát, az olajért és a gázért hagyományosan dollárban fizetnek, és e két nyersanyag ára robbanásszerűen megugrott az elmúlt hónapokban az ukrajnai háború miatt. Ez azt jelenti, hogy több euróra van szükség ugyanazon mennyiségű áru dollárban történő kifizetéséhez.
„Az importált áruk egyre kevésbé versenyképesek, és az egymás közötti verseny miatt nő az áruk, ami táplálja az inflációt és csökkenti a háztartások vásárlóerejét” – idézte Isabelle Mejeant, a Sciences Po professzorát az Agerpres hírügynökség.
Philippe Mutricy, a Bpifrance bank kutatási igazgatója felhívta a figyelmet, hogy az euróövezeten kívülre exportáló vállalatok számára előnyös az euró leértékelődése, mivel áraik dollárra átszámítva versenyképesebbé válnak, ezzel szemben az importorientált vállalatok hátrányos helyzetben vannak.
Az euró gyengülésének legnagyobb nyertesei azok a gyártó vállalatok, amelyek külföldre exportálják termékeiket, például a repülőgépipar, az autóipar, a luxuscikkek és a vegyipar terén tevékenykedő cégek. Elméletileg az euró értékvesztése versenyképesebbé teszi az euróövezeten kívüli árakat, és ezáltal serkenti az európai áruk és szolgáltatások exportját. A pozitív hatást azonban ellensúlyozhatják az ukrajnai háború következtében emelkedő nyersanyagárak, különösen az olyan exportvezérelt gazdaságok esetében, mint Németország.
Az intézmény egyébként júliustól emelni készül a hitelfelvételi költségeket, 11 év után először. „A nyersanyagárak emelkedésére vélhetően nem reagált volna az EKB, de az infláció feletti ellenőrzés visszaszerzése még nagyobb kihívást jelent, mivel az importárak emelkedtek az árfolyam alakulása miatt” – mutatott rá William De Vijlder közgazdász. A Bank of France május végén úgy becsülte, hogy az euró leértékelődése megnehezítheti az EKB-nak az infláció kordában tartására irányuló erőfeszítéseit.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
szóljon hozzá!