2012. május 10., 08:312012. május 10., 08:31
Az adó- és kamatfizetés előtti eredmény (EBIT) 912 millió euró volt az év első három hónapjában, 12 százalékkal több, mint a tavalyi első negyedév 813 millió eurós eredménye. A tavalyi utolsó negyedévben 539 millió euró volt az EBIT. A vállalat tegnapi közleményében főként a magas nyersolajárra, a hideg közép-európai tél miatt megnövekedett fogyasztásra és a líbiai kitermelés növekedésére vezette vissza a kedvező eredményt.
A Brent olajár 12 százalékkal magasabb volt, mint 2011 első negyedévében. A líbiai kitermelés a polgárháború előttihez képest 85 százalékos szinten állt – írták. Az OMV líbiai olajtermelése egyébként tavaly november végén indult újra, a polgárháborút megelőző 30 százalékos szinten. Az év végén a korábbinak az 50 százalékát érte el.
A finomítói haszonrés ugyanakkor nyomás alatt volt. Ez az OMV várakozása szerint az év hátralévő részében is így lesz a várhatóan magas olajár miatt, ugyanakkor az első negyedévhez képest javulhat a haszonrés. Az adózott eredmény kisebbségi részesedések nélkül 452 millió euró volt, 22 százalékkal haladva meg a tavalyi év azonos időszakának eredményét. Egyszeri tételek nélkül az eredmény 379 millió eurót tett ki, ami 37 százalékkal volt magasabb a tavalyi első negyedévinél.
Az egy részvényre jutó eredmény (EPS) 1,39 euróra nőtt az egy évvel korábbi 1,24 euróról és a tavaly negyedik negyedévi 65 centről. A Petromnak a csoport egészénél is jobban ment az első negyedévben, nettó profitja ugyanis elérte az 1,385 milliárd lejt, ami pedig 65 százalékkal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában elért eredménye. Leszámítva a jövedéki adót, az eladások meghaladták a 6 milliárd lejt, ez az összeg 21 százalékkal több, mint a 2011-es év első három hónapjában regisztrált.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.