Fotó: A szerző felvétele
2009. november 25., 08:542009. november 25., 08:54
Hozzátette, a Gyalu–Torda-szakaszon a munkálatok befejező szakaszához értek, de nagy iramban zajlik most is a munka. Hétfőn befejeződtek az aszfaltozási munkálatok, a 42 kilométeres szakasz teljes hosszán immár a legfelső koptatóréteg borítja a pályát, mi több, az egyik iránynak megfelelő sávon a csíkokat is felfestették.
A Tordáról Gyalura vezető sávot kell még felfesteni, két kilométeren kell felszerelni a szalagkorlátokat, 20 kilométeren a védőkerítést, mely megakadályozza, hogy állatok tévedjenek a pályára. Jelenleg ezek a legsürgősebb teendők, no meg a jelzőtáblák felszerelése. Ezeknek csak egy része került eddig a helyére. Nagy erőkkel folyik ugyanakkor a munka a vízelvezető árkok kialakításán, betonozásán.
A megfeszített tempót a pálya környékén lakók is érzékelik, a környező településeken egymást érik az építőanyagot, követ szállító teherautók. Az átadás közeledtével felszámolták az ideiglenes felhajtókat, lehajtókat, így a pályán már csak a végpontokra tartó teherautók és a munkásokat szállító kisbuszok haladhatnak.
Ezek továbbra is csak lassan gördülhetnek a tükörsima aszfalton. Gyakran látni ugyanis olyan személygépkocsikat, amelyekre a 40 km/órás sebességkorlátozásra figyelmeztető táblát szereltek. Ezek a megengedett sebességgel haladnak, hogy mutassák a mértéket a többi járműnek. A CNADNR kolozsvári regionális kirendeltségének vezetője a Krónika kérdésére megerősítette, december elsején igenis megnyitják a pályát az autósok előtt. Hozzátette, addig az átadási-átvételi jegyzőkönyvet is aláírják.
Ioan Pantelimon tegnapi megkeresésünkkor is éppen a társaság képviselőivel tárgyalt az átadásról. Megjegyezte, marad még munka ezutánra is a pályaszakaszon, de ezek olyan jellegű munkálatok, amelyek nem zavarják a forgalmat. Ezek egy része a nyomvonal szomszédságában elvégzendő földmunka. A Bechtel ugyanis szerződésben vállalta, hogy eltünteti az építkezés nyomait, ismét szántófölddé alakítja a felvonulási utakat.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.