Tavaly csökkent a GDP-arányos államadósság és államháztartási hiány mind az euróövezetben, mind az Európai Unióban – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat által hétfőn közzétett kimutatásból.
2017. április 24., 18:012017. április 24., 18:01
Az euróövezet 19 tagállamában a GDP-arányos államháztartási hiány 1,5 százalékra csökkent 2016-ban az előző évi 2,1 százalékról, az Európai Unió 28 tagállamában pedig 1,7 százalékra 2,4 százalékról. A GDP-arányos államadósság az euróövezetben a 2015 végi 90,3 százalékról 2016 végére 89,2 százalékra, az EU-ban 84,9 százalékról 83,5 százalékra csökkent.
GDP-arányos államháztartási többlettel tavaly Luxembourg zárta az évet, 1,6 százalékossal, illetve Málta 1,0, Svédország 0,9, Németország 0,8, Görögország 0,7, a Cseh Köztársaság 0,6 százalékossal, valamint Észtország és Litvánia 0,3-0,3 százalékossal. Bulgária és Lettország kiegyenlített mérleggel zárt. A legalacsonyabb államháztartási hiányt Írország érte el, 0,6 százalékosat. Horvátországban a GDP 0,8 százaléka, Dániában 0,9 százaléka volt a hiány. Három százalék feletti GDP-arányos hiányt négy tagország könyvelt el tavaly, Spanyolország 4,5 százalékosat, Franciaország 3,4 százalékosat, Románia és az Egyesült Királyság 3,0 százalékosat.
A legalacsonyabb GDP-arányos államadóssága 2016 végén Észtországnak volt, 9,5 százalékos. Luxembourgban 20,0 százalék, Bulgáriában 29,5 százalék, a Cseh Köztársaságban 37,2 százalék, Romániában 37,6 százalék, Dániában 37,8 százalék volt a GDP-arányos államadósság. Hatvan százalék feletti GDP-arányos államadóssága tizenhat uniós tagországnak volt 2016 végén. A legmagasabb a görögországi 179,0 százalék, az olasz 132,6 százalék, a portugál 130,4 százalék, a ciprusi 107,8 százalék, valamint Belgium 105,9 százaléka volt.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.