A kormány nem változtat a költségvetéssel kapcsolatos álláspontján a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülésén, a kabinet a büdzsébe foglaltak mentén képzeli el a 2017-es esztendőt – szögezte le az Antena 3 hírcsatornának adott vasárnap esti interjúban Sorin Grindeanu miniszterelnök.
2017. január 30., 16:472017. január 30., 16:47
„Nem kértünk egyebet, mint ami egy évvel ezelőtt történt. Nem kértünk megkülönböztetett bánásmódot, talán az államelnöki hivatalnak a kormányülés utáni közleménye sokakat félrevezetett. A dolgok így állnak: 2015-ben december 9-én tartották meg a kormányülést, a CSAT jóváhagyása nélkül elfogadták a költségvetés tervezetét, és beterjesztették a parlament elé. December 10-én volt a CSAT ülése. Én kormányfőként mindössze abban reménykedtem, hogy ugyanolyan bánásmódban lesz részünk, mint a tavaly. Hogy beterjeszthetem a parlament elé a büdzsét\" – jelentette ki a kormányfő.
Leszögezte, elmegy a védelmi tanács keddi ülésére, de a kormány nem változtat a költségvetéssel kapcsolatos álláspontján. Arra a kérdésre, számít-e arra, hogy a CSAT ülésén Klaus Johannis államfő ellenezni fogja a büdzsé tervezetét, a miniszterelnök azt mondta, mandátuma kezdetén még „konstruktívabban\" állt hozzá, de egyre „szkeptikusabb\". „Szeretném, ha kedden meglepetés érne, és dolgok konstruktívan alakulnának\" – tette hozzá.
Amint arról korábban beszámoltunk, a kormány pénteki ülésén nem fogadta el a 2017-es évi állami költségvetés tervezetét, mivel nem volt meg ehhez a CSAT jóváhagyása. Az államelnöki hivatal pénteken közleményt adott ki, amelyben azt állították, hogy a kormány anélkül járt el, hogy egyeztetett volna a védelmi tanáccsal, és „egyoldalúan\" dolgozta ki a költségvetést.
Johannis ugyanakkor már csütörtökön, a Sorin Grindeanuhoz intézett levelében a nemzetbiztonsági kiadások csökkentése ellen foglalt állást. Az elnök ezt indokolatlannak és időszerűtlennek nevezte, súlyos hibának és felelőtlenségnek tartva a kormány tervezetét, óva intve a kabinetet attól, hogy kockára tegye Románia, illetve állampolgárai biztonságát. Liviu Dragnea PSD-elnök szerint viszont Johannis azért hívta össze a védelmi tanácsot a költségvetés témájában, mert a kormány kevesebb pénzt szán idén az elnöki hivatal működésére. A CSAT különben konzultatívan véleményezheti a büdzsétervezetet, amelyről a parlament szavaz.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!