Derűlátás. Sorin Grindeanu közlekedési miniszter szerint a költségvetés elegendő lesz az idénre tervezett beruházásokra
Fotó: Gazda Árpád
Nagyon derűlátó Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, aki elégedett a tárcájának szánt idei költségvetés összegével. Olyannyira, hogy mintegy 250 kilométernyi új gyorsforgalmi utat ígér az idei évre.
2025. február 04., 13:342025. február 04., 13:34
2025. február 04., 13:402025. február 04., 13:40
A tárcavezető a parlamentben beszélt minderről kedden, ahol az illetékes szakbizottságok a minisztériumi költségvetések jóváhagyásáról vitatkoznak.
Állta a szavát a román Construcții Erbașu: ígéretéhez híven a héten elkezdte a munkálatokat az észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Berettyószéplak közötti szakaszán Bihar megyében.
„Ez az egyik olyan minisztérium, amely sok beruházást végez, ennek az összegnek több mint 80 százaléka közvetlenül a beruházásokra megy el, és idén, ahogy a bizottságban is elmondtam, körülbelül 250 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi út átadása a cél.
és folytatjuk a beruházásokat a konstancai kikötőben, amely a Fekete-tenger legfontosabb kikötőjévé vált, valamint a Tulcea és Brăila kikötőibe történő beruházásokat is. A légiforgalom területén is lesznek beruházásaink. Tehát a közlekedési minisztérium költségvetése lefedi az összes általunk javasolt nagyberuházást, amelyeket – némelyiket idén, némelyiket a következő években – szeretnénk végrehajtani” – ecsetelte Grindeanu.
Alaposan rácáfolt a tavalyi év a kétkedőkre a romániai autópálya-átadások terén, az idei sztrádakilátások pedig a 2024-es rekord megdöntésével kecsegtetnek. Milyen realista, optimista és csodával határos forgatókönyvekkel számolhatunk 2025-ben?
„Ha a közúti oldalon úgymond látjuk a fényt az alagút végén, mert ma, amikor 1270 vagy 1280 kilométeres autópálya-hálózatról beszélünk, akár 1300 kilométerről, és 2025-re, 2026-ra évi 250 kilométer átadását célozzuk meg, a vasút esetében a két komponenst, az infrastruktúrát és a gördülőállományt egyszerre kell javítani” – mondta a közlekedési miniszter.
„Azt akarom, hogy 2025-re a vasút területén is növekedjen a tempó, hogy elérjük, sőt akár meg is haladjuk a 260 kilométert” – mondta.
Azt is megjegyezte, hogy a vasúti szakaszok korszerűsítése mellett olyan vonatokra is szükség van, amelyek képesek óránként 160 kilométeres sebességgel haladni.
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még autópályák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar.
Fokozatosan épül meg Nagyvárad környékének legnagyobb élményfürdője Félixfürdő határában: a községközpont, vagyis Váradszentmárton önkormányzatának egyelőre 10 millió eurós uniós finanszírozásra sikerült megszereznie.
Brassó is szerepel azoknak a városoknak a listáján, amely a Luton repülőtér honlapja által 2025-re ajánlott 10 legjobb nyaralási célpont között szerepel.
Újabb meghökkentő fizetéses statisztikák láttak napvilágot: a jelenleg alkalmazott havi bruttó román minimálbér vásárlóerő-egységben kifejezett értéke – mely életszerűbb összehasonlításra ad lehetőséget – immár az európai top 10-ben szerepel.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany hétfőn 437,1590 lejt ér, 6,2546 lejjel 1,45 százalékkal) többet, mint pénteken. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
Csaknem 1300 dolgozó kollektív elbocsátására kerül sor a romániai Brassó és Máramaros megyében – közölték a megyei munkerő-elhelyező ügynökségek(AJOFM).
Túlzottan optimistának véli a pénzügyminisztérium adóbevételekre vonatkozó becsléseit a Költségvetési Tanács.
A román állampolgárok a legkevésbé elégedett európaiak közé tartoznak – derül ki a 2024-es Eurobarométer 101 adataiból, amelyeket a romániai Friedrich Ebert Alapítvány projektjének, a Társadalmi Monitornak (Monitorul Social) az infografikája ismertet.
A romániai Revolut-felhasználók 2024-ben több mint egymilliárd tranzakciót hajtottak végre, és minden jel arra mutat, hogy egyre népszerűbb a digitális banki szolgáltatás, pénzügyi alkalmazás.
Idén két alkalommal kapnak alapélelmiszerekre és meleg ételre költhető támogatást a rászorulók, illetve két, egyenként 125 lej értékű élelmiszercsomagban részesülnek – nyilatkozta pénteken az európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
Bár 2024-ben nem vásárolt új erdőket Romániában az IKEA áruházakat üzemeltető svéd Ingka csoport, így is jelentős erdőterületeket birtokol az országban.
szóljon hozzá!