Derűlátás. Sorin Grindeanu közlekedési miniszter szerint a költségvetés elegendő lesz az idénre tervezett beruházásokra
Fotó: Gazda Árpád
Nagyon derűlátó Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, aki elégedett a tárcájának szánt idei költségvetés összegével. Olyannyira, hogy mintegy 250 kilométernyi új gyorsforgalmi utat ígér az idei évre.
2025. február 04., 13:342025. február 04., 13:34
2025. február 04., 13:402025. február 04., 13:40
A tárcavezető a parlamentben beszélt minderről kedden, ahol az illetékes szakbizottságok a minisztériumi költségvetések jóváhagyásáról vitatkoznak.
Állta a szavát a román Construcții Erbașu: ígéretéhez híven a héten elkezdte a munkálatokat az észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Berettyószéplak közötti szakaszán Bihar megyében.
„Ez az egyik olyan minisztérium, amely sok beruházást végez, ennek az összegnek több mint 80 százaléka közvetlenül a beruházásokra megy el, és idén, ahogy a bizottságban is elmondtam, körülbelül 250 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi út átadása a cél.
és folytatjuk a beruházásokat a konstancai kikötőben, amely a Fekete-tenger legfontosabb kikötőjévé vált, valamint a Tulcea és Brăila kikötőibe történő beruházásokat is. A légiforgalom területén is lesznek beruházásaink. Tehát a közlekedési minisztérium költségvetése lefedi az összes általunk javasolt nagyberuházást, amelyeket – némelyiket idén, némelyiket a következő években – szeretnénk végrehajtani” – ecsetelte Grindeanu.
Alaposan rácáfolt a tavalyi év a kétkedőkre a romániai autópálya-átadások terén, az idei sztrádakilátások pedig a 2024-es rekord megdöntésével kecsegtetnek. Milyen realista, optimista és csodával határos forgatókönyvekkel számolhatunk 2025-ben?
„Ha a közúti oldalon úgymond látjuk a fényt az alagút végén, mert ma, amikor 1270 vagy 1280 kilométeres autópálya-hálózatról beszélünk, akár 1300 kilométerről, és 2025-re, 2026-ra évi 250 kilométer átadását célozzuk meg, a vasút esetében a két komponenst, az infrastruktúrát és a gördülőállományt egyszerre kell javítani” – mondta a közlekedési miniszter.
„Azt akarom, hogy 2025-re a vasút területén is növekedjen a tempó, hogy elérjük, sőt akár meg is haladjuk a 260 kilométert” – mondta.
Azt is megjegyezte, hogy a vasúti szakaszok korszerűsítése mellett olyan vonatokra is szükség van, amelyek képesek óránként 160 kilométeres sebességgel haladni.
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még autópályák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!