Lassan újul meg. A vasútfelújítások ütemét még az autópálya-építések üteme is meghaladja
Fotó: Gazda Árpád
Nem túl rózsás a romániai vasutak helyzete, a rendszerváltoztatás óta meglehetősen kevés szakaszt sikerült felújítani, még a sztrádák tekintetében is jobban áll az ország – mutat rá a Club Feroviar. Tavaly háromszor kevesebb kilométernyi korszerűsített vasútvonal készült el, mint autópálya és gyorsforgalmi út.
2025. január 07., 14:442025. január 07., 14:44
A szakportál a megvalósult nagyprojekteket vette számba, és összehasonlította őket az autópálya-hálózat helyzetével az elmúlt 35 évben.
– derül ki az elemzésből.
Például 2024-ben mindössze 77 kilométernyi vasutat korszerűsítettek. Ehhez képest csak a tavalyi évben mintegy 195 kilométernyi autópályát és gyorsforgalmi utat adtak át a forgalomnak.
„Valójában, ha őszinték akarunk lenni, akkor csak 54,72 kilométert korszerűsítettek, mivel a többi Quick Wins munkálatokat jelent, ami a vonal építési paramétereinek visszaállítását jelenti, nem pedig korszerűsítését. Egy egyszerű számítás azt mutatja, hogy
– írja a Club Feroviar.
A kiadvány áttekinti az elmúlt három évtized vasúti korszerűsítési projektjeit is. „Az Országos Vasúttársaság (CFR Rt.) által a Club Feroviar kérésére tavaly októberben szolgáltatott adatok szerint Románia 362,56 kilométernyi szakaszt korszerűsített a Bukarest-Konstanca és a Bukarest-Predeál útvonalon az uniós előcsatlakozási forrásokból.
– olvasható a cikkben.
Ezekhez a projektekhez hozzá kell adni a Henri Coandă bukaresti nemzetközi repülőtérhez vezető 2,9 kilométeres, valamint a Golenți és a Calafat-Vidin-i Új Európa-híd közötti közel 5 kilométernyi újonnan épített vasútvonalat.
2024-ben további 54,72 kilométernyi modernizált vasútvonalat adtak át. Így
Összehasonlításképpen: 2024 végén Romániában országszerte 1270 km autópálya és gyorsforgalmi út volt használatban.
Nem véletlen, hogy a vonatok kihasználtsága csökkenőben van. Az Országos Statisztikai Intézet (NIS) kedden közölte, hogy
Ebből 53,479 millió utas az országon belül utazott, 239 ezer pedig nemzetközi utat tett meg. Az év első kilenc hónapjában a vasúti személyszállítás a teljes személyszállítás 17,5 százalékát tette ki, messze lemaradva a 75,6 százalékos közúti közlekedés mögött.
Az NSI szerint a vasúti közlekedésben a járműpark kihasználtságának legtöbb műszaki-gazdasági mutatója negatív tendenciát mutatott a január 1. és 2023. szeptember 30. közötti időszakhoz képest. Így az áruszállításra használt mozdonyok átlagos napi megtett útja (km/nap) 13,3 százalékkal csökkent, a CFR hálózatán 12,7 százalékkal kevesebb kocsi közlekedett, a külföldről belépő kocsik 11 százalékkal, a tehervagonok átlagos napi megtett útja (km/nap) 8,8 százalékkal, a tehervonatok átlagos sebessége (km/h) 6,6 százalékkal csökkent.
A személyszállító kocsik átlagos napi menetideje (km/nap) és a személyszállító vonatok átlagos sebessége (km/h) szintén 3,4 százalékkal, a mozdonyok menetideje 3,2 százalékkal, a vonatok menetideje 3 százalékkal, a vasúti kocsik menetideje pedig 1,3 százalékkal csökkent.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!