Reménysugár. Azt ígérik, nem lesz hideg az otthonokban
Fotó: Pinti Attila
Megfagyhat a télen saját otthonában a romániai lakosság, nem lesz ugyanis elegendő földgáz a fogyasztók szükségleteinek a biztosítására – riogat pár napja a bukaresti sajtó. Ezzel szemben a Krónikának nyilatkozó szakember elmondása szerint a Transgaz valóban nem végezte el a feladatát, de ez nem jelentheti azt, hogy a lakosság számára ne lehetne biztosítani a fűtést.
2019. október 24., 06:212019. október 24., 06:21
2019. október 24., 06:312019. október 24., 06:31
Mivel a Transgaz máig nem írta alá a szerződést arról, hogy Ukrajnából importáljon, nem lesz elég földgáz ahhoz, hogy a téli hónapokban biztosítani lehessen Románia szükségleteit – kongatja néhány napja a vészharangot a bukaresti sajtó. Nem tűnik jó jelnek az sem, hogy az európai gázrendszer-üzemeltetők egyesületének a Digi 24 hírtelevízió által idézett elemzése szerint
Ennek fő oka valóban az, hogy a Transgaz nem kötötte meg a már említett szerződést, ám annak nyélbe ütéséhez még arra is szükség van, hogy Oroszország és Ukrajna az év végéig megállapodjon a tranzitról, ami elemzők szerint nem túl valószínű a két állam között fennálló konfliktus miatt. Mások a tavalyi év végén elfogadott, azóta minden irányból támadott, 114-es számú sürgősségi kormányrendeletet teszik felelőssé, az ugyanis sokak szerint arra késztette a belföldi vállalatokat, hogy csökkentsék a földgázkitermelést a veszteségek elkerülése érdekében. Otilia Nuţu energetikai piaci szakértő a Digi 24-nek nyilatkozva úgy vélekedett,
Amint arról több ízben is írtunk, a hírhedt 114-es rendeletben a szociálliberális kormány megawattóránként 68 lejben maximalizálta a belföldön kitermelt földgáz eladási árát. Aztán idén márciusban ezt úgy módosította, hogy ez csak a háztartási fogyasztók és a hőszolgáltatók esetében maradt érvényben, az ipari fogyasztóknál május elsejétől már nem alkalmazzák. Akkor viszont megemelkedett a vállalatok által a tőzsdén vásárolt gáz ára, mert a kitermelők így próbálták kompenzálni a maximalizált ár miatt veszteségeiket.
A sajtóbeszámolók szerint jelenleg Románia a földgázszükséglet 20 százalékát fedezi importból. Közben a földalatti raktárak nagyjából 80 százalékban vannak tele, de a borúlátóbbak szerint a tartalékok korlátozottak.
„Semmiképpen nem történhet meg, hogy a lakosság számára ne legyen biztosított a földgázellátás a téli hónapokra” – szögezte le határozottan a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) igazgatóhelyettese. Hangsúlyozta,
Mint a szakértő részletezte, a kormány, ezen belül az energetikai minisztérium kidolgozott egy téli tervet, ami arra az esetre szól, ha a földgázellátás akadozna. Ebben azt szabályozzák, hogy milyen fogyasztókat korlátoznak, ám a lakosságot ez nem érinti. A terv alapján a hőenergia-termelők átállhatnak a földgázfogyasztásról más típusú üzemanyagra – például gázolajra, fűtőolajra vagy szénre. Olyan mértékű válság Nagy-Bege szerint nehezen elképzelhető, hogy a lakosságnak gondjai legyenek a földgázellátással.
Fotó: Pixabay.com
Az ANRE igazgatóhelyettese beszámolt ugyanakkor arról is, hogy a szabályozó hatóság múlt héten módosította a határozatot, amivel megszabták, hogy a hőenergia-termelők milyen mennyiséget kapnak a belföldi kitermelésű földgáztermelésből, és minden termelőnek növelnie kell azt a mennyiséget, amelyet köteles a lakosságot ellátó forgalmazóknak, illetve a lakosságot hőenergiával ellátó földgáz-fogyasztóknak biztosítani. Ez a módosítás novembertől márciusig érvényes.
Nagy-Bege Zoltán egyúttal arra is kitért: egész nyáron az volt a téma, hogy az ország megháromszorozta a földgázimportját, azonban ez azért történt, hogy a belső termelésből származó földgázt tudják elraktározni. Mivel a nyári időszakban a tavalyhoz képest megháromszorozódott az import,
A körülményeket azonban az is befolyásolja majd, hogy milyen tél lesz.
Az igazgatóhelyettes ugyanakkor kifejtette, a Transgaz valóban nem végezte el a feladatát, tény az, hogy a bolgárokkal és az ukránokkal nem kötötte meg a csatlakozási szerződéseket, s még mindig a tárgyalások, technikai egyeztetések zajlanak. Hozzátette: az ANRE is felvette a kapcsolatot a bolgár szabályozó hatósággal, kérve, hogy ők is sürgessék meg az egyezség létrejöttét. Másrészt a romániai hatóságok Magyarországgal már nyélbe ütötték a csatlakozási szerződést, a két félnek még azt kell pontosítania, hogy milyen termékekkel oldják meg a többletkapacitást, ugyanis Románia 50 százalékkal növelte a Magyarország felől érkező importkapacitást.
– mutatott rá a szakértő. Ha megteszik, akkor gyakorlatilag nem változik semmi, ám ha megszakítják a földgáztranzitot Ukrajnán keresztül, akkor valószínűleg a Dobrudzsán átmenő Isacceánál belépő vezetéken keresztül lesz gáz, viszont a Szatmár megyében levő vezetéken keresztül ez esetben csak akkor, ha Európa nyugati feléről terelnek arra. Másrészt az illetékesek arra számítanak, hogy Bulgárián keresztül is tudnak importálni a déli vezetékből, amely Törökországon, Görögországon keresztül megy Olaszországba, és abból a balkáni vezetéken át lehetne felhozni Bulgáriába is.
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
szóljon hozzá!