Reménysugár. Azt ígérik, nem lesz hideg az otthonokban
Fotó: Pinti Attila
Megfagyhat a télen saját otthonában a romániai lakosság, nem lesz ugyanis elegendő földgáz a fogyasztók szükségleteinek a biztosítására – riogat pár napja a bukaresti sajtó. Ezzel szemben a Krónikának nyilatkozó szakember elmondása szerint a Transgaz valóban nem végezte el a feladatát, de ez nem jelentheti azt, hogy a lakosság számára ne lehetne biztosítani a fűtést.
2019. október 24., 06:212019. október 24., 06:21
2019. október 24., 06:312019. október 24., 06:31
Mivel a Transgaz máig nem írta alá a szerződést arról, hogy Ukrajnából importáljon, nem lesz elég földgáz ahhoz, hogy a téli hónapokban biztosítani lehessen Románia szükségleteit – kongatja néhány napja a vészharangot a bukaresti sajtó. Nem tűnik jó jelnek az sem, hogy az európai gázrendszer-üzemeltetők egyesületének a Digi 24 hírtelevízió által idézett elemzése szerint
Ennek fő oka valóban az, hogy a Transgaz nem kötötte meg a már említett szerződést, ám annak nyélbe ütéséhez még arra is szükség van, hogy Oroszország és Ukrajna az év végéig megállapodjon a tranzitról, ami elemzők szerint nem túl valószínű a két állam között fennálló konfliktus miatt. Mások a tavalyi év végén elfogadott, azóta minden irányból támadott, 114-es számú sürgősségi kormányrendeletet teszik felelőssé, az ugyanis sokak szerint arra késztette a belföldi vállalatokat, hogy csökkentsék a földgázkitermelést a veszteségek elkerülése érdekében. Otilia Nuţu energetikai piaci szakértő a Digi 24-nek nyilatkozva úgy vélekedett,
Amint arról több ízben is írtunk, a hírhedt 114-es rendeletben a szociálliberális kormány megawattóránként 68 lejben maximalizálta a belföldön kitermelt földgáz eladási árát. Aztán idén márciusban ezt úgy módosította, hogy ez csak a háztartási fogyasztók és a hőszolgáltatók esetében maradt érvényben, az ipari fogyasztóknál május elsejétől már nem alkalmazzák. Akkor viszont megemelkedett a vállalatok által a tőzsdén vásárolt gáz ára, mert a kitermelők így próbálták kompenzálni a maximalizált ár miatt veszteségeiket.
A sajtóbeszámolók szerint jelenleg Románia a földgázszükséglet 20 százalékát fedezi importból. Közben a földalatti raktárak nagyjából 80 százalékban vannak tele, de a borúlátóbbak szerint a tartalékok korlátozottak.
„Semmiképpen nem történhet meg, hogy a lakosság számára ne legyen biztosított a földgázellátás a téli hónapokra” – szögezte le határozottan a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) igazgatóhelyettese. Hangsúlyozta,
Mint a szakértő részletezte, a kormány, ezen belül az energetikai minisztérium kidolgozott egy téli tervet, ami arra az esetre szól, ha a földgázellátás akadozna. Ebben azt szabályozzák, hogy milyen fogyasztókat korlátoznak, ám a lakosságot ez nem érinti. A terv alapján a hőenergia-termelők átállhatnak a földgázfogyasztásról más típusú üzemanyagra – például gázolajra, fűtőolajra vagy szénre. Olyan mértékű válság Nagy-Bege szerint nehezen elképzelhető, hogy a lakosságnak gondjai legyenek a földgázellátással.
Fotó: Pixabay.com
Az ANRE igazgatóhelyettese beszámolt ugyanakkor arról is, hogy a szabályozó hatóság múlt héten módosította a határozatot, amivel megszabták, hogy a hőenergia-termelők milyen mennyiséget kapnak a belföldi kitermelésű földgáztermelésből, és minden termelőnek növelnie kell azt a mennyiséget, amelyet köteles a lakosságot ellátó forgalmazóknak, illetve a lakosságot hőenergiával ellátó földgáz-fogyasztóknak biztosítani. Ez a módosítás novembertől márciusig érvényes.
Nagy-Bege Zoltán egyúttal arra is kitért: egész nyáron az volt a téma, hogy az ország megháromszorozta a földgázimportját, azonban ez azért történt, hogy a belső termelésből származó földgázt tudják elraktározni. Mivel a nyári időszakban a tavalyhoz képest megháromszorozódott az import,
A körülményeket azonban az is befolyásolja majd, hogy milyen tél lesz.
Az igazgatóhelyettes ugyanakkor kifejtette, a Transgaz valóban nem végezte el a feladatát, tény az, hogy a bolgárokkal és az ukránokkal nem kötötte meg a csatlakozási szerződéseket, s még mindig a tárgyalások, technikai egyeztetések zajlanak. Hozzátette: az ANRE is felvette a kapcsolatot a bolgár szabályozó hatósággal, kérve, hogy ők is sürgessék meg az egyezség létrejöttét. Másrészt a romániai hatóságok Magyarországgal már nyélbe ütötték a csatlakozási szerződést, a két félnek még azt kell pontosítania, hogy milyen termékekkel oldják meg a többletkapacitást, ugyanis Románia 50 százalékkal növelte a Magyarország felől érkező importkapacitást.
– mutatott rá a szakértő. Ha megteszik, akkor gyakorlatilag nem változik semmi, ám ha megszakítják a földgáztranzitot Ukrajnán keresztül, akkor valószínűleg a Dobrudzsán átmenő Isacceánál belépő vezetéken keresztül lesz gáz, viszont a Szatmár megyében levő vezetéken keresztül ez esetben csak akkor, ha Európa nyugati feléről terelnek arra. Másrészt az illetékesek arra számítanak, hogy Bulgárián keresztül is tudnak importálni a déli vezetékből, amely Törökországon, Görögországon keresztül megy Olaszországba, és abból a balkáni vezetéken át lehetne felhozni Bulgáriába is.
A romániai háztartások gázszámlája 2025. január 1-jétől átlagosan havi 150 lejjel fog emelkedni az árplafonról szóló jogszabályba becsúszott hiba miatt – kongatta meg a vészharangot a Romániai Energiaszolgáltatók Szövetsége (AFEER).
A pénteken jegyzett évi 5,93 százalékról 5,92 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adatai szerint 2024 októberében 5,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,2 százalékkal kisebb, mint szeptemberben.
A romániai légiutas-forgalom 5,9 százalékkal bővült az 2024 első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, elérte a 19,81 milliót – közölte szombaton az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat.
Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.
A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
szóljon hozzá!