2013. január 28., 14:512013. január 28., 14:51
A különböző gazdasági szektorok várható alakulásáról az Országos Statisztikai Intézet (INS) készített felmérést, közvélemény-kutatást végezve a hazai menedzserek körében.
A szakemberek többsége úgy véli, hogy az építőipari tevékenység, illetve a megrendelések aránya 2013 első negyedévében mintegy 24–28 százalékkal esik vissza. Az illetékesek emellett leépítésekre is számítanak, mint rámutattak, az alkalmazottaknak körülbelül 29 százaléka veszítheti el állását. Az építőipari árak ugyanakkor 8 százalékkal emelkedhetnek márciusig.
Az INS közleménye szerint valamivel enyhébb, 10 százalékos gazdasági visszaesést jósolnak a kereskedelmi szektorban, az eladások pedig 14 százalékkal csökkenhetnek az első negyedévben. A kereskedelmi egységek, bevásárlóközpontok megrendeléseinek aránya is mintegy 9 százalékkal csökkenhet, így a visszaesés a termelőket is érinti. Az alkalmazottak tekintetében viszonylagos stabilitást vetítenek elő a kereskedelmi vállalatok vezetői, akik úgy vélik, a munkaadók legfeljebb a beosztottak 4 százalékától válnak meg a következő hónapokban. A vásárlókat már nagyobb mértékben érintik a közeljövő változásai: az eladási árak átlagosan 28 százalékkal emelkednek majd. A szolgáltatói szektor üzleti forgalma tekintetében hasonló arányú, 10 százalékos visszaesésre számítanak a statisztikai hivatal által megkérdezett szakemberek, az alkalmazottak aránya pedig 6 százalékkal csökkenhet. Ebben az esetben is fogyasztók járnak a legrosszabbul, a szolgáltatások ára ugyanis átlagosan 15 százalékkal növekszik az év első negyedévében.
Amint arról beszámoltunk, január 1-jétől máris 10 százalékkal drágult a villanyáram, várhatóan pedig a gáz ára is hamarosan emelkedni fog 10 százalékkal. A fogyasztók számára az első, 8 százalékos emelést a kormány június 1-jétől tervezi, a maradék két százalékos növelés pedig minden bizonnyal október 1-jétől fog érvénybe lépni. Az országos energiaár-szabályozó hatóság beszámolója szerint a villanyáram és a gáz drágulása Romániának a nemzetközi hitelezőkkel megkötött egyezsége alapján történik. A feldolgozóiparban ezzel szemben viszonylagos stabilitásra lehet majd számítani, sőt, a közúti szállításra alkalmas járművek gyártása terén 23 százalékos növekedést jósolnak a menedzserek. Az ipari termelői árak mintegy 9 százalékkal emelkednek márciusig, ugyanakkor az alkalmazottak 4 százalékától válhatnak meg a feldolgozóiparban tevékenykedő vállalatok és gyárak.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.