Gazdaságfejlesztés indul a Székelyföldön – a nagyobb beruházásokra is biztosítana forrást a magyar állam

Kiváló lehetőség. Többek között a székelyföldi turizmus fejlesztésére is érkezhet magyar állami támogatás •  Fotó: Barabás Ákos

Kiváló lehetőség. Többek között a székelyföldi turizmus fejlesztésére is érkezhet magyar állami támogatás

Fotó: Barabás Ákos

Legfőképpen a mezőgazdaság, a fa- és erdőgazdálkodás, a turizmus és a piaci versenyképességet biztosító emberi erőforrás fejlesztése terén indít gazdaságfejlesztő programot a Székelyföldön a magyar kormány.

Bíró Blanka

2018. október 10., 09:542018. október 10., 09:54

A székelyföldi „terjeszkedésre” készül a magyar kormány erdélyi gazdaságfejlesztő programját lebonyolító Pro Economica Alapítvány.

Kozma Mónika, az alapítvány megbízott ügyvezető igazgatója a Sepsiszentgyörgyön megszervezett Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) vándorgyűlésén tartott előadásában kifejtette, elkezdték a székelyföldi nagyobb beruházások előkészítését.

A három – Kovászna, Hargita és Maros – megyére kiterjedő program során nemcsak kis összegű támogatásokra, hanem nagyobb beruházásokra is igyekeznek forrásokat biztosítani.

A legígéretesebb területek

Azonosították azt a négy legígéretesebb területet, ahová érdemes ma beruházni a Székelyföldön: a mezőgazdaság, a fa- és erdőgazdálkodás, a turizmus, és a piaci versenyképességet biztosító emberi erőforrás fejlesztése. Kozma Mónika kifejtette,

a mezőgazdaság kiemelten fontos ágazat, a minőségi élelmiszer megtermelése a cél.

A Székelyföldre a kis családi, háztáji gazdálkodások jellemzők, ezért a mezőgazdasági integrátorok létrehozását tartják fontosnak, amelyek tevékenységébe több száz beszállító tudna bekapcsolódni. Ugyanakkor a szövetkezeti rendszer kialakítását is támogatják, bár ennek rossz történelmi íze van, de a jövőben megkerülhetetlen lesz. A kis összegű támogatásokkal a családi gazdálkodásokat erősítik meg, értékláncok létrehozását szorgalmazzák, azt vizsgálva, hogy a gazdasági erőtérben például a tojás miként jut el a feldolgozott késztermékig, ebbe mennyi beszállítót, hozzáadott értéket lehet bevonni. A fa- és erdőgazdálkodáson belül az erdőalap létrehozása lenne a „legüdvösebb”, bár ez nagyon bonyolult – mondta Kozma Mónika. Ugyanakkor hangsúlyt fektetnek az erdei bogyós gyümölcsök hasznosítására, hiszen jelenleg törvényes keretek között ennek mintegy 5 százaléka kerül a piacra, miközben óriási a kereslet.

Felvett hitelek kamattámogatása

A turizmuson belül az épített örökség felújítását tartják fontosnak, a gasztro- és borturizmus fellendítésére Magyarországról lehetne behozni tudást, másrészt hatalmas a Székelyföld egészség- és ökoturizmus-potenciálja. A humánerőforrás témakörben a vállalkozók bevonásával a duális szakképzésben és célzott ösztöndíjprogramokban gondolkodnak. Kozma Mónika elmondta, a de minimis jellegű kis összegű, vissza nem térítendő támogatások mellett igyekeznek kidolgozni egy olyan programot, amely a felvett hitelek kamattámogatását teszi lehetővé, vizsgálják ennek a jogi lehetőségeit.

Kozma Mónika szerint igyekeznek lerövidíteni a pályázást •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Kozma Mónika szerint igyekeznek lerövidíteni a pályázást

Fotó: Haáz Vince

Sikeres rajt

Az alapítvány ügyvezető igazgatója emlékeztetett, hogy

Maros megyében, a Mezőségen már lebonyolították a szórványközösség támogatását célzó programot, 495 támogatási szerződést írtak alá.

Ennek tanulságait levonva rámutatott, hogy melyek lehetnek a program előnyei a pályázóknak, a befogadó államnak és a támogatást nyújtó államnak. Hangsúlyozta, a pályázók az egyszerűséget, a közérthetőséget értékelték, a magánszemélyeknek és a vállalkozóknak is egyszerűsített online pályázati lapot kell kitölteniük magyar nyelven, igyekeznek a törvényi keretek között lerövidíteni a pályázás folyamatát, minimális dokumentációt kérve.

Adóigazolásokat kértek

A befogadó állam előnyeire kitérve Kozma Mónika emlékeztetett, hogy a program indulásakor erős volt az ellenállás a román politikum részéről, aminek az volt az alapja, hogy két EU-s tagállam között nincs szükség támogatási rendszerre. Ugyanakkor a mezőségi program lebonyolítása során több előnyre is fény derült. Például azzal, hogy adóigazolásokat kértek, Maros megyében abban a néhány hétben igazolhatóan ugrásszerűen megnőtt a befizetett adó értéke, vagyis a román állam beszedte az adóit, ugyanakkor a lebonyolított program után mintegy ötmillió lej körüli áfával gazdagodott. A pályázók 70 százaléka Maros megyei vagy Maros megyében képviselettel rendelkező cégtől vásárolt a támogatási pénzből, tehát a lecsapódó profit is helyben maradt.

Idézet
A magyar állam a nemzetpolitikai szempontok mellett arra is törekszik, hogy olyan gazdasági erőteret teremtsen a Kárpát-medencében amelyben egységes koncepció mentén indulnak a gazdasági folyamatok, és amely mindenkinek hasznot generál, másrészt a magyarországi export növekedésére is számítani lehet”

– vázolta a támogatást nyújtó állam előnyeit Kozma Mónika.

Jobban boldogulni a szülőföldön

Amint arról korábban írtunk, a Pro Economica Alapítvány egy évvel ezelőtt a magyar kormány támogatásával jött létre, hogy az erdélyi gazdaságfejlesztő programot lebonyolítsa. Abból indultak ki, hogy jó gazdasági körülményeket kell teremteni, hogy a Romániában élő magyar közösségek a szülőföldjükön jobban boldoguljanak, ezért az egyes térségek gazdasági potenciálját felmérve átfogó gazdasági- társadalmi elemzést készítettek. Erre épült rá a Kós Károly terv, amelynek alapja, hogy összegezi a romániai magyarlakta területek természeti kincseit, emberi erőforrásait, tőkefelhalmozási lehetőségeit, hogy ezek koncentráltabb felhasználásával lehessen fejlődést elérni – összegezte Kozma Mónika.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 07., kedd

Uniós statisztika: a román mezőgazdaság termelékenysége a leggyengébb a tagországok közül

Lesújtó képet fest a román mezőgazdaság tavalyi helyzetéről az Eurostat. Románia uniós kullogó, a mezőgazdaság termelékenysége 2024-ben 17 százalékkal zsugorodott. A megkérdezett szakpolitikus szerint sok jóra ebben az esztendőben sem számíthatunk.

Uniós statisztika: a román mezőgazdaság termelékenysége a leggyengébb a tagországok közül
2025. január 06., hétfő

Óvások miatt késik a szerződés a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út egyik szakaszának építőjével

Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.

Óvások miatt késik a szerződés a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út egyik szakaszának építőjével
2025. január 04., szombat

Továbbra is veszteséges a Romaero román állami repülőgépgyártó

Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.

Továbbra is veszteséges a Romaero román állami repülőgépgyártó
2025. január 04., szombat

Rekordot döntött, de még mindig igen alacsony a kötelező lakásbiztosítással rendelkező otthonok aránya

Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.

Rekordot döntött, de még mindig igen alacsony a kötelező lakásbiztosítással rendelkező otthonok aránya
2025. január 03., péntek

Idén is 100 ezer külföldi munkavállaló érkezhet

A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.

Idén is 100 ezer külföldi munkavállaló érkezhet
2025. január 03., péntek

„Takarékoskodjatok!” A megszorítások csak a kezdet elemzők, munkáltatók szerint

Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.

„Takarékoskodjatok!” A megszorítások csak a kezdet elemzők, munkáltatók szerint
2025. január 02., csütörtök

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez

Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez
2025. január 02., csütörtök

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után

Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után
2025. január 01., szerda

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank

Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank
2025. január 01., szerda

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év

Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év