2012. október 17., 09:202012. október 17., 09:20
A francia csoport becslése szerint a következő években – különösen ebben a térségben – jelentősen emelkedik a kereslet. A marosludasi gyárban évente mintegy 34 ezer tonnányi cukrot termelnek, az üzemet 500 gazda látja el nyersanyaggal, a beszállítók cukorrépa-ültetvényei pedig több mint 5000 hektárt foglalnak el. Az Országos Statisztikai Intézet (ISN) adatai szerint 2011-ben országos szinten több mint 650 ezer tonna cukorrépa termett a megművelt 19 ezer hektárnyi földterületen, a mezőgazdasági minisztérium beszámolója szerint ugyanakkor Románia közel 515 ezer hektárnyi, cukornádból és cukorrépából előállított cukrot importált, míg az exportmennyiség alig haladta meg a 48 ezer tonnát.
A Tereos-csoport egyébként a világ negyedik legnagyobb cukor-előállítója, az illetékesek elképzelése szerint pedig a marosludasi kirendeltsége továbbra is a helyi gazdákkal működik együtt a gyártásban. Alexis Duval, a vállalat vezérigazgatója hangsúlyozta, a cég már 20 éve jelen van a közép-európai piacon, így a csoportnál dolgozó szakemberek hozzáértése egyértelműen hozzájárul majd a romániai cukoripar, illetve a mezőgazdaság fejlődéséhez.
„A beruházásnak köszönhetően ugyanakkor biztos pozíciónk lesz az import szempontjából egyik legfontosabb piacon, Kelet-Európában” – tette hozzá Duval. A marosludasi gyár egyébként korábban a szintén francia Sucreries du Marquenterre Grouphoz tartozott, a két vállalat közötti tranzakciót pedig a továbbiaknak a Versenytanácsnak is jóvá kell hagynia. Az üzemben tavaly 213 személy dolgozott, a cég pedig 72,5 millió lejes (17 millió euró) nettó üzleti forgalmat jegyzett, illetve 11,1 millió lej (2,6 millió euró) profitot termelt. A Tereos-csoport évekkel ezelőtt a Maros megyei gyár egyik tulajdonosa volt, 2007-ben azonban 50 százalékos részesedését a másik francia csoportnak adta át, amely így egyedüli tulajdonossá vált.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.