Fotó: A szerző felvétele
2011. január 20., 08:492011. január 20., 08:49
„Naponta átlagosan 500 gépkocsi megy át a máramarosszigeti határátkelőn. A tavalyi évhez képest ez 15 százalékos növekedést jelent, akkor körülbelül 400 autós kelt át a határon” – tájékoztatta lapunkat Radu Lungu, a Máramaros megyei határrendészet sajtószóvivője.
Egy oda-vissza út akár három órát is igénybe vesz annak ellenére, hogy az első aknaszlatinai benzinkútig alig pár kilométert kell megtenniük a máramarosszigetieknek. A határon való átjutást a vámoláson kívül az is lassítja, hogy a 2001-ben újjáépített történelmi Tisza-híd csupán egysávos. Az autótulajdonosok azonban ezt is bevállalják a literenként szinte két lejjel is olcsóbb ukrán benzinért. A legtöbb, általunk megkérdezett sofőr teletankolás esetén mintegy 80–100 lejes nyereségről számolt be.
Találkoztunk olyannal, aki már hosszabb ideje kizárólag ukrán benzint használ, ám akadtak olyanok is, akik most tankoltak először. Azonban ők is úgy nyilatkoztak most, hogy amíg Romániában ilyen drága lesz az üzemanyag, addig folyamatosan átjárnak majd az ukrán szomszédokhoz tankolni. Van persze olyan sofőr is, aki úgy véli, hogy az ukrán gázolaj gyenge minőségű, és nagyobb kárt tesz az autóban, mint amennyi hasznot hoz egy-egy tankolásnál.
Miközben a romániai gépkocsivezetők háromnapos benzinkútbojkottot hirdettek, folytatódtak a tiltakozó akciók is, amelyeken az ügyfelek egy ideig megbénították a töltőállomások működését. A legutóbbi ilyen megmozdulásra Székelyudvarhelyen került sor. A Hargita megyei városban a Székelyudvarhelyi Mikrovállalkozók Szövetsége (SZMVSZ) a helyi taxisokkal közösen szervezte meg a megmozdulást. Ennek keretében sorban álltak a taxisok az üzemanyagért egyik töltőállomásnál, mindössze egy-két litert tankoltak, s ezért is fémpénzekkel fizettek. Olyan is akadt, aki három kilogramm aprót adott át a benzinkutasnak, s ez is alig 12 lejt tett ki, egybanisokban. A számolás nem kis időt és fáradságot jelentett a benzinkút kasszásának. „Próbálunk együttműködni az ország nagyobb városainak a szállítóegységeivel, abban reménykedve, hogy többen nagyobb esélylyel léphetünk fel a folyamatos üzemanyagár-növelés ellen” – nyilatkozta a Krónikának egy tiltakozó taxis. „Azzal tisztában vagyunk, hogy nem sokat érhetünk el ezzel az akcióval a benzinár csökkentését illetően, de figyelemfelkeltésként mindenképpen hasznos lehet a kormány és azon vállalatok felé, akik kompetensek az árak alakításában – fejtette ki a Krónikának Jakab Áron Csaba, az SZMVSZ alelnöke. Dénes Emese |
Ukrajnában egyébként változó az üzemanyagok ára. A legkisebb árakat az ukrán állami olajtársaságnál találtuk, csak ott került kevesebb mint nyolc hrivnyába egy liter benzin. Ezt a társaság alkalmazottja azzal magyarázta, hogy a forgalmazott üzemanyag 80 százaléka Ukrajnából származik, és csak a fennmaradó 20 százalék importáru.
„Romániából is importál az ukrán állami társaság benzint, hogy lehet, hogy ott mégis drágább, mint itt nálunk?” – csodálkozott az egyik ukrán benzinkút alkalmazottja. Azt is elárulta, hogy az elmúlt időszakban megnégyszereződött az eladások száma. „Ha tavaly tavasszal napi 30 ezer hrivnya értékesítésünk volt, jelenleg 130 ezerért is árulunk naponta, és ez az ugrás a román autósoknak köszönhető. Míg az ukránok alig tankolnak pár litert, addig a románok kivétel nélkül megtöltik a kocsitartályukat” – részletezte az aknaszlatinai eladó.
Ugyanakkor azt is elmondta, hogy ezelőtt egy évvel Ukrajnában a jelenleginél is olcsóbb volt az üzemanyag, átlag öt hrivnya literenként. A következő hónapban azonban valószínű, hogy nyolcról tízre emelkedik, vagyis szinte eléri a benzin literje az egy eurót. Ennek ellenére egyelőre nem tartanak a forgalom visszaesésétől, hiszen a mostani romániai árhoz képest még akkor is alacsonyabb lesz az ukrán benzin és gázolaj ára.
„Egy határátkelésnél a teletankoláson kívül egy tízliteres kannányi üzemanyagot is át lehet hozni. Az érvényes jogszabályok értelmében ezt a vámmentesen behozott üzemanyagot nem lehet más autóba átönteni, a tulajdonos nem kereskedhet vele, még ingyen se adhatja oda senkinek” – tudtuk meg Lidia Mureşantól, a máramarosszigeti vámhivatal főnökétől. Hozzátette: valószínű, hogy a tiltások ellenére egyesek mégis próbálkoznak a benzinkereskedelemmel, ezt a megyei vámhivatal ellenőrzi.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.