Fotó: Jakab Mónika
Egybehangzó bukaresti sajtóértesülések szerint van esély arra, hogy a román kormány felső határt szabjon a gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) árának.
2022. február 18., 14:362022. február 18., 14:36
2022. február 18., 15:012022. február 18., 15:01
Több hírtelevízió és hírportál arról számolt be pénteken, hogy a biztosítási piacot is ellenőrző Pénzügyi Felügyelet (ASF) és a Versenyhivatal a kötelező biztosítás árának maximálását célzó javaslatot terjesztett a Nicolae Ciucă vezette kabinet elé. Vasile Ștefănescu, a Romániai Fuvarozók és Szállítók Szövetségének (COTAR) elnöke megerősítette a Hotnews hírügynökségnek, hogy az előterjesztés megtörtént, és ennek alapján az ASF 6 hónapos időtartamra javasolja az árak befagyasztását.
Az árak befagyasztását szogalmazó javaslat sajtóinformációk szerint már eljutott a bukaresti pénzügyminisztériumhoz. Mint arról beszámoltunk, a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete bejelentette, hogy tiltakozó megmozdulások szervez, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piac alakulásába, és nem szab árplafont. Szerintük ma már több mint szükséges a kgfb-tarifák árplafonja, csak így lehet elkerülni a gazdasági összeomlást, mert az árak emelkedése a közúti fuvarozók csődjét fogja eredményezni.
A gépjármű-felelősségbiztosítás elsősorban annak hatására drágult számottevően Romániában, hogy tavaly csődbe ment az addig piacvezető City Insurance társaság. Az ASF tavaly szeptemberben vonta be az ország akkori legnagyobb biztosítótársaságának a működési engedélyét, mivel a vállalat nem tett eleget a hatóság által követelt 150 millió eurós tőkeemelési kérésnek. A hárommillió ügyféllel rendelkező City Insurance bedőlése – ami a korábban ugyancsak piacvezetőnek számító Astra, Carpatica és a CertAsig társaságok csődjének sorába illeszkedik – drágulási hullámot váltott ki a hazai piacon. A talpon maradt hét biztosító 40 és 60 százalék közötti áremelést hajtott végre, de számos esetben nem ritka a kötelező 150–200 százalékos drágítása sem, sőt piaci szereplők beszámolója alapján előfordul, hogy a személygépkocsi értékének negyedére is rúg az éves biztosítás.
Tiltakozó megmozdulások szervezésére készül a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) piac alakulásába, és nem szab árplafont.
Érdekes egyébként, hogy a bukaresti Versenytanács nemrég még határozottan eltanácsolta a kormányt a kötelező biztosítás árának befagyasztásától. A parlamentnek tavaly decemberben eljuttatott véleményezésében a versenyhivatal úgy foglalt állást, hogy az árplafon káros hatást gyakorolna a gazdaságra, destabilizálná a biztosítási piacot, sőt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat Románia ellen az intézkedés miatt.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!