Fotó: Jakab Mónika
Egybehangzó bukaresti sajtóértesülések szerint van esély arra, hogy a román kormány felső határt szabjon a gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) árának.
2022. február 18., 14:362022. február 18., 14:36
2022. február 18., 15:012022. február 18., 15:01
Több hírtelevízió és hírportál arról számolt be pénteken, hogy a biztosítási piacot is ellenőrző Pénzügyi Felügyelet (ASF) és a Versenyhivatal a kötelező biztosítás árának maximálását célzó javaslatot terjesztett a Nicolae Ciucă vezette kabinet elé. Vasile Ștefănescu, a Romániai Fuvarozók és Szállítók Szövetségének (COTAR) elnöke megerősítette a Hotnews hírügynökségnek, hogy az előterjesztés megtörtént, és ennek alapján az ASF 6 hónapos időtartamra javasolja az árak befagyasztását.
Az árak befagyasztását szogalmazó javaslat sajtóinformációk szerint már eljutott a bukaresti pénzügyminisztériumhoz. Mint arról beszámoltunk, a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete bejelentette, hogy tiltakozó megmozdulások szervez, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piac alakulásába, és nem szab árplafont. Szerintük ma már több mint szükséges a kgfb-tarifák árplafonja, csak így lehet elkerülni a gazdasági összeomlást, mert az árak emelkedése a közúti fuvarozók csődjét fogja eredményezni.
A gépjármű-felelősségbiztosítás elsősorban annak hatására drágult számottevően Romániában, hogy tavaly csődbe ment az addig piacvezető City Insurance társaság. Az ASF tavaly szeptemberben vonta be az ország akkori legnagyobb biztosítótársaságának a működési engedélyét, mivel a vállalat nem tett eleget a hatóság által követelt 150 millió eurós tőkeemelési kérésnek. A hárommillió ügyféllel rendelkező City Insurance bedőlése – ami a korábban ugyancsak piacvezetőnek számító Astra, Carpatica és a CertAsig társaságok csődjének sorába illeszkedik – drágulási hullámot váltott ki a hazai piacon. A talpon maradt hét biztosító 40 és 60 százalék közötti áremelést hajtott végre, de számos esetben nem ritka a kötelező 150–200 százalékos drágítása sem, sőt piaci szereplők beszámolója alapján előfordul, hogy a személygépkocsi értékének negyedére is rúg az éves biztosítás.
Tiltakozó megmozdulások szervezésére készül a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) piac alakulásába, és nem szab árplafont.
Érdekes egyébként, hogy a bukaresti Versenytanács nemrég még határozottan eltanácsolta a kormányt a kötelező biztosítás árának befagyasztásától. A parlamentnek tavaly decemberben eljuttatott véleményezésében a versenyhivatal úgy foglalt állást, hogy az árplafon káros hatást gyakorolna a gazdaságra, destabilizálná a biztosítási piacot, sőt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat Románia ellen az intézkedés miatt.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!