A közúti fuvarozóknak is gondot okoz a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás drágulása
Fotó: Haáz Vince
Tiltakozó megmozdulások szervezésére készül a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) piac alakulásába, és nem szab árplafont.
2022. február 18., 11:162022. február 18., 11:16
A Cotar, az APTE 2002 és az APULUM azt kéri a Ciucă-kabinettől, hogy sürgősen adjanak ki egy kormányhatározatot, amelyben meghatározzák a biztosítók által alkalmazható maximális árat. A fuvarozók a kormány mellett a parlament, a Pénzügyi Felügyelet (ASF) és a Versenytanács segítségét is kérik.
„2017-ben, amikor kevésbé volt válságos a helyzet, a közúti fuvarozók munkáltatói szövetségei árplafont kértek a kormánytól, a kabinet pedig ki is adott egy határozatot annak érdekében, hogy elkerüljék a problémákat.
– hangsúlyozza a Cotar által kiadott közlemény.
Mint Vasile Ştefănescu, a munkáltatói szövetség elnöke a dokumentumban aláhúzza, az árak emelkedése a közúti fuvarozók csődjét fogja eredményezni.
A cégek nem tudják fedezni a kiadásokat, mivel minden megdrágult, a fuvarozók pedig kénytelenek lesznek lemondani a vállalkozásukról. Nem lehet mindent a fogyasztóra hárítani sem a személy-, sem az áruszállításban. Amennyiben a továbbiakban is egyik napról a másikra nőnek az árak, bezárjuk a cégeket, ami azt jelenti, hogy Románia leáll” – idézi Ştefănescut a közlemény.
Az eddigi ár dupláját, sőt akár tripláját is elkérik a kötelező gépjármű-biztosításért. A Krónika által megkérdezett biztosítási bróker szerint azt történt, hogy a második legolcsóbbnak számító Euroins felvitte az árait a többi biztosító szintjére.
„Úgy döntöttünk, tiltakozásokat szervezünk, kérve a kormánytól a kgfb sürgős árplafonját. De azt reméljük, hogy erre a tiltakozások előtt sor kerül, amennyiben Románia vezetői megértik, hogy milyen katasztrófa felé tartunk, és az üzemanyagok, illetve az energia árával együttesen kezd nemzetbiztonsági kérdéssé válni” – figyelmeztet Vasile Ştefănescu.
többek között arra derült fény, hogy a maximális ár megszabása után is drágítottak vagy nem volt átlátható az árpolitikájuk.
Pénztárcát nem kímélő ok-okozati viszony alakult ki abból, hogy megvonták a működési engedélyt tavaly ősszel a csődeljárás miatt a romániai piac legnagyobb és legnépszerűbb szereplőjétől, a City Insurance biztosítótársaságtól.
Mint ismeretes, a Szociáldemokrata Párt (PSD) politikusai az elmúlt időszakban élelmiszer- és üzemanyagárstopot is kilátásba helyeztek, ám Florin Cîțu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke hallani sem akar arról, hogy beavatkozzanak a piac alakulásába.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!