A közúti fuvarozóknak is gondot okoz a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás drágulása
Fotó: Haáz Vince
Tiltakozó megmozdulások szervezésére készül a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) piac alakulásába, és nem szab árplafont.
2022. február 18., 11:162022. február 18., 11:16
A Cotar, az APTE 2002 és az APULUM azt kéri a Ciucă-kabinettől, hogy sürgősen adjanak ki egy kormányhatározatot, amelyben meghatározzák a biztosítók által alkalmazható maximális árat. A fuvarozók a kormány mellett a parlament, a Pénzügyi Felügyelet (ASF) és a Versenytanács segítségét is kérik.
„2017-ben, amikor kevésbé volt válságos a helyzet, a közúti fuvarozók munkáltatói szövetségei árplafont kértek a kormánytól, a kabinet pedig ki is adott egy határozatot annak érdekében, hogy elkerüljék a problémákat.
– hangsúlyozza a Cotar által kiadott közlemény.
Mint Vasile Ştefănescu, a munkáltatói szövetség elnöke a dokumentumban aláhúzza, az árak emelkedése a közúti fuvarozók csődjét fogja eredményezni.
A cégek nem tudják fedezni a kiadásokat, mivel minden megdrágult, a fuvarozók pedig kénytelenek lesznek lemondani a vállalkozásukról. Nem lehet mindent a fogyasztóra hárítani sem a személy-, sem az áruszállításban. Amennyiben a továbbiakban is egyik napról a másikra nőnek az árak, bezárjuk a cégeket, ami azt jelenti, hogy Románia leáll” – idézi Ştefănescut a közlemény.
Az eddigi ár dupláját, sőt akár tripláját is elkérik a kötelező gépjármű-biztosításért. A Krónika által megkérdezett biztosítási bróker szerint azt történt, hogy a második legolcsóbbnak számító Euroins felvitte az árait a többi biztosító szintjére.
„Úgy döntöttünk, tiltakozásokat szervezünk, kérve a kormánytól a kgfb sürgős árplafonját. De azt reméljük, hogy erre a tiltakozások előtt sor kerül, amennyiben Románia vezetői megértik, hogy milyen katasztrófa felé tartunk, és az üzemanyagok, illetve az energia árával együttesen kezd nemzetbiztonsági kérdéssé válni” – figyelmeztet Vasile Ştefănescu.
többek között arra derült fény, hogy a maximális ár megszabása után is drágítottak vagy nem volt átlátható az árpolitikájuk.
Pénztárcát nem kímélő ok-okozati viszony alakult ki abból, hogy megvonták a működési engedélyt tavaly ősszel a csődeljárás miatt a romániai piac legnagyobb és legnépszerűbb szereplőjétől, a City Insurance biztosítótársaságtól.
Mint ismeretes, a Szociáldemokrata Párt (PSD) politikusai az elmúlt időszakban élelmiszer- és üzemanyagárstopot is kilátásba helyeztek, ám Florin Cîțu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke hallani sem akar arról, hogy beavatkozzanak a piac alakulásába.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!