Fotó: Jakab Mónika
Egybehangzó bukaresti sajtóértesülések szerint van esély arra, hogy a román kormány felső határt szabjon a gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) árának.
2022. február 18., 14:362022. február 18., 14:36
2022. február 18., 15:012022. február 18., 15:01
Több hírtelevízió és hírportál arról számolt be pénteken, hogy a biztosítási piacot is ellenőrző Pénzügyi Felügyelet (ASF) és a Versenyhivatal a kötelező biztosítás árának maximálását célzó javaslatot terjesztett a Nicolae Ciucă vezette kabinet elé. Vasile Ștefănescu, a Romániai Fuvarozók és Szállítók Szövetségének (COTAR) elnöke megerősítette a Hotnews hírügynökségnek, hogy az előterjesztés megtörtént, és ennek alapján az ASF 6 hónapos időtartamra javasolja az árak befagyasztását.
Az árak befagyasztását szogalmazó javaslat sajtóinformációk szerint már eljutott a bukaresti pénzügyminisztériumhoz. Mint arról beszámoltunk, a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete bejelentette, hogy tiltakozó megmozdulások szervez, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piac alakulásába, és nem szab árplafont. Szerintük ma már több mint szükséges a kgfb-tarifák árplafonja, csak így lehet elkerülni a gazdasági összeomlást, mert az árak emelkedése a közúti fuvarozók csődjét fogja eredményezni.
A gépjármű-felelősségbiztosítás elsősorban annak hatására drágult számottevően Romániában, hogy tavaly csődbe ment az addig piacvezető City Insurance társaság. Az ASF tavaly szeptemberben vonta be az ország akkori legnagyobb biztosítótársaságának a működési engedélyét, mivel a vállalat nem tett eleget a hatóság által követelt 150 millió eurós tőkeemelési kérésnek. A hárommillió ügyféllel rendelkező City Insurance bedőlése – ami a korábban ugyancsak piacvezetőnek számító Astra, Carpatica és a CertAsig társaságok csődjének sorába illeszkedik – drágulási hullámot váltott ki a hazai piacon. A talpon maradt hét biztosító 40 és 60 százalék közötti áremelést hajtott végre, de számos esetben nem ritka a kötelező 150–200 százalékos drágítása sem, sőt piaci szereplők beszámolója alapján előfordul, hogy a személygépkocsi értékének negyedére is rúg az éves biztosítás.
Tiltakozó megmozdulások szervezésére készül a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) piac alakulásába, és nem szab árplafont.
Érdekes egyébként, hogy a bukaresti Versenytanács nemrég még határozottan eltanácsolta a kormányt a kötelező biztosítás árának befagyasztásától. A parlamentnek tavaly decemberben eljuttatott véleményezésében a versenyhivatal úgy foglalt állást, hogy az árplafon káros hatást gyakorolna a gazdaságra, destabilizálná a biztosítási piacot, sőt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat Románia ellen az intézkedés miatt.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!