Fotó: Jakab Mónika
Egybehangzó bukaresti sajtóértesülések szerint van esély arra, hogy a román kormány felső határt szabjon a gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) árának.
2022. február 18., 14:362022. február 18., 14:36
2022. február 18., 15:012022. február 18., 15:01
Több hírtelevízió és hírportál arról számolt be pénteken, hogy a biztosítási piacot is ellenőrző Pénzügyi Felügyelet (ASF) és a Versenyhivatal a kötelező biztosítás árának maximálását célzó javaslatot terjesztett a Nicolae Ciucă vezette kabinet elé. Vasile Ștefănescu, a Romániai Fuvarozók és Szállítók Szövetségének (COTAR) elnöke megerősítette a Hotnews hírügynökségnek, hogy az előterjesztés megtörtént, és ennek alapján az ASF 6 hónapos időtartamra javasolja az árak befagyasztását.
Az árak befagyasztását szogalmazó javaslat sajtóinformációk szerint már eljutott a bukaresti pénzügyminisztériumhoz. Mint arról beszámoltunk, a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete bejelentette, hogy tiltakozó megmozdulások szervez, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piac alakulásába, és nem szab árplafont. Szerintük ma már több mint szükséges a kgfb-tarifák árplafonja, csak így lehet elkerülni a gazdasági összeomlást, mert az árak emelkedése a közúti fuvarozók csődjét fogja eredményezni.
A gépjármű-felelősségbiztosítás elsősorban annak hatására drágult számottevően Romániában, hogy tavaly csődbe ment az addig piacvezető City Insurance társaság. Az ASF tavaly szeptemberben vonta be az ország akkori legnagyobb biztosítótársaságának a működési engedélyét, mivel a vállalat nem tett eleget a hatóság által követelt 150 millió eurós tőkeemelési kérésnek. A hárommillió ügyféllel rendelkező City Insurance bedőlése – ami a korábban ugyancsak piacvezetőnek számító Astra, Carpatica és a CertAsig társaságok csődjének sorába illeszkedik – drágulási hullámot váltott ki a hazai piacon. A talpon maradt hét biztosító 40 és 60 százalék közötti áremelést hajtott végre, de számos esetben nem ritka a kötelező 150–200 százalékos drágítása sem, sőt piaci szereplők beszámolója alapján előfordul, hogy a személygépkocsi értékének negyedére is rúg az éves biztosítás.
Tiltakozó megmozdulások szervezésére készül a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) piac alakulásába, és nem szab árplafont.
Érdekes egyébként, hogy a bukaresti Versenytanács nemrég még határozottan eltanácsolta a kormányt a kötelező biztosítás árának befagyasztásától. A parlamentnek tavaly decemberben eljuttatott véleményezésében a versenyhivatal úgy foglalt állást, hogy az árplafon káros hatást gyakorolna a gazdaságra, destabilizálná a biztosítási piacot, sőt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat Románia ellen az intézkedés miatt.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
szóljon hozzá!