Fotó: Jakab Mónika
Egybehangzó bukaresti sajtóértesülések szerint van esély arra, hogy a román kormány felső határt szabjon a gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) árának.
2022. február 18., 14:362022. február 18., 14:36
2022. február 18., 15:012022. február 18., 15:01
Több hírtelevízió és hírportál arról számolt be pénteken, hogy a biztosítási piacot is ellenőrző Pénzügyi Felügyelet (ASF) és a Versenyhivatal a kötelező biztosítás árának maximálását célzó javaslatot terjesztett a Nicolae Ciucă vezette kabinet elé. Vasile Ștefănescu, a Romániai Fuvarozók és Szállítók Szövetségének (COTAR) elnöke megerősítette a Hotnews hírügynökségnek, hogy az előterjesztés megtörtént, és ennek alapján az ASF 6 hónapos időtartamra javasolja az árak befagyasztását.
Az árak befagyasztását szogalmazó javaslat sajtóinformációk szerint már eljutott a bukaresti pénzügyminisztériumhoz. Mint arról beszámoltunk, a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete bejelentette, hogy tiltakozó megmozdulások szervez, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási piac alakulásába, és nem szab árplafont. Szerintük ma már több mint szükséges a kgfb-tarifák árplafonja, csak így lehet elkerülni a gazdasági összeomlást, mert az árak emelkedése a közúti fuvarozók csődjét fogja eredményezni.
A gépjármű-felelősségbiztosítás elsősorban annak hatására drágult számottevően Romániában, hogy tavaly csődbe ment az addig piacvezető City Insurance társaság. Az ASF tavaly szeptemberben vonta be az ország akkori legnagyobb biztosítótársaságának a működési engedélyét, mivel a vállalat nem tett eleget a hatóság által követelt 150 millió eurós tőkeemelési kérésnek. A hárommillió ügyféllel rendelkező City Insurance bedőlése – ami a korábban ugyancsak piacvezetőnek számító Astra, Carpatica és a CertAsig társaságok csődjének sorába illeszkedik – drágulási hullámot váltott ki a hazai piacon. A talpon maradt hét biztosító 40 és 60 százalék közötti áremelést hajtott végre, de számos esetben nem ritka a kötelező 150–200 százalékos drágítása sem, sőt piaci szereplők beszámolója alapján előfordul, hogy a személygépkocsi értékének negyedére is rúg az éves biztosítás.
Tiltakozó megmozdulások szervezésére készül a romániai közúti fuvarozók három munkáltatói szervezete, amennyiben a bukaresti kormány nem avatkozik be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) piac alakulásába, és nem szab árplafont.
Érdekes egyébként, hogy a bukaresti Versenytanács nemrég még határozottan eltanácsolta a kormányt a kötelező biztosítás árának befagyasztásától. A parlamentnek tavaly decemberben eljuttatott véleményezésében a versenyhivatal úgy foglalt állást, hogy az árplafon káros hatást gyakorolna a gazdaságra, destabilizálná a biztosítási piacot, sőt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat Románia ellen az intézkedés miatt.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!