Többnyire lufinak bizonyult a bankok előnyösként beállított hitelcsomagja
Félmillió lejes büntetéssel sújtott tizenöt kereskedelmi bankot a román Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) megtévesztő reklámok és a szerződésekben fellelhető tisztességtelen feltételek miatt.
2017. október 23., 13:192017. október 23., 13:19
2017. október 23., 13:222017. október 23., 13:22
A hatóság egyúttal arra kötelezte a pénzintézeteket, hogy szüntessék be az ügyfeleket megkárosító reklámtevékenységüket, módosítsák a már megkötött hitelszerződéseket, továbbá szolgáltassák vissza a törvénytelen úton kapott összegeket.
A News.ro hírügynökség tájékoztatása szerint augusztus 28. és október 6. között folytatott átfogó ellenőrzése során a fogyasztóvédelem a banki hiteltermékeket népszerűsítő reklámokat vette górcső alá. A szakhatóság a Raiffeisen Bank, Piraeus Bank, BCR, Bancpost, Unicredit, Credit Europe, CEC Bank, OTP Bank, BRD, Garanti Bank, Alpha Bank, ING, Libra Internet Bank, Transilvania Bank és Leumi Bank olyan jellegű hirdetéseit vizsgálta, amelyekben a pénzintézetek rendkívül előnyösnek állították be hitelcsomagjukat, és erre hivatkozva buzdították kölcsönfelvételre a fogyasztókat.
Az Alpha Banknál azt tapasztalták, hogy semmilyen reprezentatív példával nem illusztrálták a hitelkamatot, a törlesztés futamidejét vagy a havi törlesztőrészlet összegét, ugyanakkor arról sem tájékoztatták az ügyfelet, hogy a lehetséges valutaárfolyam-ingadozás befolyásolhatja a törlesztőrészlet alakulását. A Transilvania Banknál a hitelkártyák esetében tapasztaltak rendellenességeket, ugyanakkor sok esetben eltértek a hirdetésekben szereplő, illetve a szerződésben rögzített szolgáltatási díjak, továbbá apró betűs részekkel, eldugott helyen tüntettek fel a fogyasztó számára lényeges feltételeket.
A BRD egyenesen nemlétező előnyöket reklámozott ingatlanhitelek esetén, a Raiffeisen pedig úgy hirdetett kamatkedvezményeket „kizárólag kolozsváriak számára”, hogy ezekhez valójában az ország többi részén is hozzáférhettek az ügyfelek.
Különben a fogyasztóvédelem a múlt héten 50 ezer lejes bírságot rótt a Raiffeisen Bankra amiatt, hogy svájci frank alapú hitelkonstrukciójával becsapja ügyfeleit, egyúttal felszólította a pénzintézetet, hogy iktassa ki a megállapodásokból a tisztességtelen kereskedelmi feltételeket. A bank bíróságon készül megtámadni a rendeletet.
A fogyasztóvédelem egyébként azután látott neki azonosítani a fogyasztókkal kötött megállapodásokban rejlő tisztességtelen feltételeket, miután a romániai jogszabályok immár lehetővé teszik, hogy a bírósági pernyertesség ne csak egy adott, hanem a szolgáltató valamennyi szerződésére vonatkozzék. Ennek megfelelően jogerős bírósági ítélet esetén egy pénzintézetnek valamennyi hitelszerződésből ki kell iktatnia a visszaélésnek teret adó feltételeket.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!