2010. szeptember 13., 09:302010. szeptember 13., 09:30
A miniszterelnök ugyanakkor leszögezte, a szerződésbontás a helyi vezetés politikai hovatartozásától függetlenül megtörténi. „Az üzenetem nagyon világos: politikai színezettől függetlenül felbontjuk azoknak a szerződéseit, akik nem tartják be az EU-s pályázatoknál megállapított határidőket.
Nem engedhetjük meg, hogy az ország pénzt veszítsen azért, mert egy-egy önkormányzat ilyen vagy olyan politikai beállítottságú. Figyelmeztettem kollégáinkat, nem veszem figyelembe a polgármesterek, megyei tanácselnökök politikai hovatartozását akkor, amikor a szerződések felbontásáról döntök” – szögezte le Boc a Demokrata-Liberális Párt polgármestereinek, illetve megyeiközgyűlés-elnökeinek Drobeta Turnu Severin-i tanácskozásán. A kormányfő-pártelnök reformokról szólva ugyanakkor kifejtette, ezekre a helyi hatóságokon keresztül kerül sor, lesz politikai ára, de rámutatott, a helyi közigazgatás a gazdaság motorja.
„A PDL felvállalta az állam legmélyrehatóbb reformját, egy reformot, amelynek politikai ára van, de rendkívül fontos volt Románia számára. A reform végén egy olyan államunk lesz, amely annyit költ, amennyit kell, s így létrejön egy hatékony nyugdíjrendszer, megvalósul az egészségügyi rendszer és a helyi közigazgatás reformja” – nyilatkozta Emil Boc. Elmondása szerint az „európai partnerek, az EB, a Világbank és az IMF előrejelzései” 2011-re 1,5–2 százalékos gazdasági növekedést és 4,4 százalékos költségvetési hiányt jeleznek.
Szintén az európai uniós pénzek lehívásáról, annak fontosságáról értekezett a Drobeta Turnu Severin-i tanácskozáson Gheorghe Flutur, a PDL alelnöke (jobbra). Mint hangsúlyozta, Romániának több mint 30 milliárd euró áll rendelkezésére, 2013-ig ennyit hívhat le az EU-s alapokból. Flutur ugyanakkor rámutatott, hogy Románia a jelenleg rendelkezésre álló alapok lehívásának félidejéhez érkezett, továbbá arra hívta fel a helyi és megyei hatóságok figyelmét, hogy életképes infrastruktúra-fejlesztési projektekkel rukkoljanak elő, főként a közúti infrastruktúrát illetően, ez utóbbi ugyanis szerinte még mindig igen siralmas állapotban van.
„Arra kértem az illetékeseket, hogy a kisvárosok is pályázzanak, ezeket ugyanis eddig elkerülték a finanszírozási programok” – részletezte Flutur, aki arról is beszélt, hogy a víz- és csatornahálózatot érintő projektekre is oda kell figyelni, hiszen ezek terén is még igen elmaradott az ország.
Elfogadja a román kormány az állami költségvetéshiány adatainak folyamatos ellenőrzését, hogy „megőrizze a bizalmat” az Európai Uniónak szolgáltatott adatokkal kapcsolatosan, derül ki az EU-val kötött megállapodás végleges szövegéből. „A 2010. januári becslésekhez képest módosítani kellett a gazdasági előrejelzéseket, így az eredetileg a bruttó hazai termék (GDP) 6,4 százalékára becsült deficitet 7,3 százalékra kellett emelni. Hogy megőrizzék a számok betartásába vetett bizalmat, Románia kormánya kész elfogadni ezek folyamatos ellenőrzését” – mutat rá a dokumentum.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.