2012. július 20., 08:062012. július 20., 08:06
Olyan valutaváltósokkal is találkoztunk azonban vizsgálatunk során, akik azt mondták, talán a nyaralásoknak köszönhetően, de nem változott a forgalmuk.
Az utóbbi hetek politikai viharai, illetve az ebből következő euró-drágulás jelentősen fellendítette a szatmárnémeti valutaváltók forgalmát. Az általunk megkérdezettek egybehangzó véleménye szerint megnőtt a beváltott valuta, elsősorban az euró összege. „Ennek hátterében minden valószínűség szerint az áll, hogy igen sokan tartalékolták megtakarított pénzüket valutában – magyarázta az egyik pénzváltó-tulajdonos. Ezek az emberek pedig most igyekszenek kihasználni az euró árfolyam-növekedését és lejre váltják valutájukat.” A napi szinten beváltott euró összege átlagosan 30-40 százalékkal nőt meg a szatmárnémeti pénzváltóknál.
Hasonló a helyzet Sepsiszentgyörgyön is, ahol az ügyfelek szintén sokkal kevesebb eurót vásárolnak, mint amennyit eladnak, mondta el lapunknak egy sepsiszentgyörgyi pénzváltó neve elhallgatását kérő munkatársa. A belvárosi iroda pénztárosa szerint az elmúlt években a nyári időszakban több eurót adtak el, mert a nyaralásra készülők még indulás előtt beváltották a költőpénzük nagy részét, idén viszont – mint mondja – mintha kevesebben mennének nyaralni. Ugyanakkor megtudtuk, az árfolyam elszabadulása után sem maradtak el eddigi hűséges ügyfeleik, akiknek az euróban felvett hitelük havi részletét kell törleszteniük, és minden hónapban megvásárolják az ehhez szükséges eurót. „Ők mindig váltanak, függetlenül attól, hogyan alakul az árfolyam” – mondta a pénzváltó alkalmazottja.
Mint részletezte, a forgalmuk általában akkor ugrik meg, amikor nagyobb értékű adásvételre kerül sor, általában amikor ügyfeleik gépkocsikat, ingatlanokat, telket, tömbházlakást vagy házat vásárolnak euróban. A szakember tapasztalatai szerint befektetésként a szentgyörgyiek már egy ideje nem vesznek valutát, mivel az árfolyam-ingadozások miatt túl nagy a kockázat. Ezzel szemben a korábban euróban félretett megtakarítást gyakran kénytelenek beváltani és elkölteni. A pénztáros tapasztalatai szerint a váltó mintegy 30 százalékkal több eurót vesz, mint amennyit elad.
Csíkszeredában eközben egyelőre nem tudni, hogy nyaralásra vagy a banki hitelek törlesztésére vásárolnak-e valutát – főként eurót és dollárt – a helyiek, de az árfolyam-ingadozásra sem változott meg látványosan a valutaváltók forgalma. „Visszaesés egyelőre a bizalom terén tapasztalható, az euró erősödésének tulajdonképpeni következményeit viszont majd csak pár hónap múlva lehet értékelni, amikor kimutatható lesz, hogy az emberek tudták-e törleszteni banki hiteleiket” – vélekednek az Inter Discret Piac utcai valutaváltójának munkatársai.
Meglátásuk szerint egyelőre nem eldönthető, hogy a vásárlók nyaralásra vagy a banki hitelek törlesztésére vásárolnak-e eurót. „A bizonytalan belpolitikai helyzet rosszat tesz a gazdasági szektornak. Ha stabilizálódik Bukarestben a mostani összevisszaság, akkor a piac is megnyugszik, és elkezdődhet a lej erősödése” – vallják a szakemberek. A lej gyengülése a szintén csíkszeredai, Gál Sándor utcai Columbia váltóház forgalmán sem érződik jelentősen. Az iroda alkalmazottja is úgy látja, ezekben a hetekben sokan külföldre mennek nyaralni, s ezért a hetek óta drága eurót is kénytelenek megvásárolni.
Teljesen eltérő ezzel szemben a trend Kolozsváron, ahol egyértelműen nőtt az euró iránti kereslet. „Mi azt tapasztaltuk, hogy sokkal többen keresik az eurót, mint korábban. Az emberek a lej értékvesztése miatt félnek, attól, hogy pénzük még többet veszít értékéből” – nyilatkozta a Krónikának a Dallas Exchange pénzváltó tulajdonosa. A cége nevét vállaló, de saját neve elhallgatását kérő üzletember hozzáfűzte, mintegy húsz százalékkal több eurót adtak el, amióta az euró ára 4,5 lej fölé kúszott. Mint részletezte, az utóbbi időben nem tapasztaltak hasonló keresletnövekedést az egységes uniós valuta iránt.
Immár második napja erősödött csütörtökön a román fizetőeszköz az egységes európai fizetőeszközzel szemben, azonban még így is igen közel áll a napokban felállított történelmi mélyponthoz. A Román Nemzeti Bank (BNR) csütörtöki refernciárfolyama 4,5638 lej/euró volt, ami 0,09 banival (0,002 százalékkal) kevesebb, mint az egy nappal korábbi. Az amerikai dollárhoz képest 0,49 százalékos volt az erősödés, a kurzus 3,7128 lej/dollár volt. Valamelyest olcsóbb lett az arany is, a hivatalos árfolyamon egy grammért 188,8503 lejt kértek, 27,02 banival (0,14 százalékkal) kevesebbet ,mint szerdán.
Babos Krisztina, Bálint Eszter, Bíró Blanka, Kiss Előd-Gergely, Kozán István
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.