A tavalyi választási szuperév kampányintézkedései miatt komoly összegektől esett el Románia
Fotó: Pixabay
Románia 2024-ben 7,18 milliárd euró vissza nem térítendő európai uniós forrást kapott – ez az összeg azonban a kormány által a tavalyi évre becsült 14,29 milliárd eurónak csupán a felét teszi ki – irányította rá a figyelmet friss elemzésében a Profit.ro gazdasági szakportál.
2025. január 30., 15:582025. január 30., 15:58
Míg az uniós források egyes kategóriái esetében a különbség nagyrészt az eljárások menetével – skár az Európai Unió, akár Románia részéről – magyarázható, addig az országos helyreállítási terv (PNRR) esetében, ahol a tervezett 3,65 milliárd euróból (két részletben nyújtott támogatások) mindössze 288,1 millió euró érkezett 2024-ben,
– húzza alá az elemzés.
Kampányvitát váltott ki a bukaresti kormányt alkotó koalíciós pártok között, hogy kiderült: az Európai Bizottság (EB) bizonyos elmaradt reformok miatt visszatartja a PNRR részeként Romániának járó harmadik kifizetési összeg mintegy 40 százalékát.
Amely szerint pozitívum ugyanakkor, hogy 2024 végére Románia elérte a 99,29 milliárd eurót az uniós költségvetésből kapott vissza nem térítendő források terén, ami
Kudarcba fulladt a 12 hidrogénvonat megvásárlására kiírt harmadik tender is – licitet kiíró vasúti reformért felelős hatóság (ARF) ezúttal egyetlen ajánlatot sem kapott a gyártóktól.
A 2007-es európai uniós csatlakozás óta eltelt időszakban Románia 32,6 milliárd euróval járult hozzá az uniós költségvetéshez, ami azt jelenti, hogy minden három kapott euróból egy euró valójában a romániai lakosság által befizetett adókat és vámokat jelenti, két euró pedig a fejlettebb országok polgárainak hozzájárulása. Tehát 66,68 milliárd euró az uniós forrásokból származó nettó haszon.
Corina Creţu reményét fejezte ki, hogy 2026-ig Romániának sikerül felhasználnia a helyreállítási alapból lehívott összegeket, ellenkező esetben vissza kell térítenie az Európai Bizottságnak.
A különleges nyugdíjak reformja valószínűleg a harmadik deficitcsökkentő intézkedéscsomagban kap majd helyet – jelentette ki kedden Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes az RFI műsorában.
Idén az Anghel Saligny program beruházási projekteknek csak 35 százaléka fog megvalósulni – jelentette be Ilie Bolojan miniszterelnök. A hatóságoknak és az építkezőknek máris jelezték mondták, hogy állítsák le a munkálatokat.
A politikai stabilitás az egyik legfontosabb mutató, amelyet a pénzpiacok, az Európai Bizottság, a partnerországok vagy a befektetők figyelembe vesznek az ország helyzetének megítélésekor – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző három hónaphoz képest.
A központi költségvetési intézmények tartozása májusban 4,33 százalékkal 620,7 millió lejre nőtt az áprilisi 594,9 millió lejről – derül ki a pénzügyminisztérium vasárnap közzétett adataiból.
Az Egyesült Államok meg fogja kötni a kereskedelemről szóló megállapodást az Európai Unióval és további fontos partnereivel – hangoztatta Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap.
Továbbra is a használt autók a kelendőbbek a romániai lakosság körében, változatlanul a BMW a legnépszerűbb, de a dízelek egyre jobban visszaszorulnak – derül ki az ország legnagyobb autóértékesítő platformjának számító Autovit.ro friss elemzéséből.
Az év első öt hónapjában 3,151 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,7 százalékkal (54 500 toe) kevesebbet, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
A pénzügyminisztérium szombaton közzétett adatai szerint márciusban az előző havi 990,84 milliárd lejről 998,617 milliárd lejre nőtt az államadósság.
Részben újraindította a termelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem: beindította az egyik ammóniaüzemét, amely egy köztes nyersanyag, amely lehetővé teszi az NPK műtrágyák, az ammónium-nitrát és a nitrokalcium előállítását.
szóljon hozzá!