Fotó: Sándor Csilla
Az európai ütemet jócskán meghaladó mértékben nőttek Romániában az elmúlt fél évben az üzemanyagárak.
2017. december 27., 18:212017. december 27., 18:21
Csaknem húsz százalékkal nőttek az üzemanyagárak Romániában az elmúlt hat hónap leforgása alatt – a kőolaj világpiaci drágulása mellett az üzemanyagok jövedéki adójának az emelése is hozzájárult a növekedési trendhez. Mint az Economica.net gazdasági hírportál elemzéséből megtudhatjuk,
A portál a december 18-ai árakat vetette össze a hat hónappal korábbiakkal: az Európai Unió üzemanyagár-monitorja, az Oil Bulletin szerint karácsony előtt egy héttel egy liter benzin átlagára a romániai töltőállomásokon 5,16 lej volt, míg egy liter gázolajért 5,27 lejt kértek el. Ugyanazon statisztika szerint július 3-án még 4,52 lej volt egy liter benzin, a gázolajért pedig 4,43 lejt kellett literenként fizetni – előbbi litere tehát 64 banival, utóbbié 84 banival kerül többe, mint az év közepén.
Mint a szakportál újságírója is kiemeli,
Jelenleg európai uniós viszonylatban egy liter benzin átlagára 1,36 euró, a gázolajé pedig 1,25 euró, míg hat hónapja, július 3-án a benzin 1,31 euróba, a gázolaj 1,15 euróba került. Tehát lejre átszámítva a számadatokat kiderül, hogy európai szinten a benzin esetében literenként 22 banis, a gázolajnál pedig 45 banis volt a drágulás, ami látványosan elmarad a romániai drágulási ütemtől.
– a kormány alig jelentette be, hogy szeptember 15-étől 16 banival, október elsejétől pedig újabb 16 banival emeli minden üzemanyag jövedéki adóját, rögtön drágulni kezdett a benzin és a gázolaj is, az adóemelést követően pedig újabb áremelések jöttek. A pénzügyminiszter korábban éppen azzal érvelt a kétütemű adóemelés mellett, hogy a fogyasztókat ne egyszerre érje sokkhatás. Összességében viszont a 32 banis adóemelés literenként 38 banis drágulást okozott mind a benzin, mind pedig a gázolaj literenként árában.
Arról, hogy az adóemelés meghozta-e a várt hatását, nem adott ki tájékoztatást a kormány, a hivatásos fuvarozók viszont már több ízben is jelezték, hogy amíg a Tudose-kabinet elő nem rukkol a jövedéki adó megtérítését célzó mechanizmussal, addig, amikor csak tudnak, külföldön tankolnak.
A hivatalos statisztikák szerint különben Romániában évi 7 milliárd üzemanyagot tankolnak, a mennyiség több mint kétharmada gázolaj. A piac főbb szereplői az OMV Petrom, a Rompetrol, a Lukoil és a Mol.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!