Fotó: Sándor Csilla
Az európai ütemet jócskán meghaladó mértékben nőttek Romániában az elmúlt fél évben az üzemanyagárak.
2017. december 27., 18:212017. december 27., 18:21
Csaknem húsz százalékkal nőttek az üzemanyagárak Romániában az elmúlt hat hónap leforgása alatt – a kőolaj világpiaci drágulása mellett az üzemanyagok jövedéki adójának az emelése is hozzájárult a növekedési trendhez. Mint az Economica.net gazdasági hírportál elemzéséből megtudhatjuk,
A portál a december 18-ai árakat vetette össze a hat hónappal korábbiakkal: az Európai Unió üzemanyagár-monitorja, az Oil Bulletin szerint karácsony előtt egy héttel egy liter benzin átlagára a romániai töltőállomásokon 5,16 lej volt, míg egy liter gázolajért 5,27 lejt kértek el. Ugyanazon statisztika szerint július 3-án még 4,52 lej volt egy liter benzin, a gázolajért pedig 4,43 lejt kellett literenként fizetni – előbbi litere tehát 64 banival, utóbbié 84 banival kerül többe, mint az év közepén.
Mint a szakportál újságírója is kiemeli,
Jelenleg európai uniós viszonylatban egy liter benzin átlagára 1,36 euró, a gázolajé pedig 1,25 euró, míg hat hónapja, július 3-án a benzin 1,31 euróba, a gázolaj 1,15 euróba került. Tehát lejre átszámítva a számadatokat kiderül, hogy európai szinten a benzin esetében literenként 22 banis, a gázolajnál pedig 45 banis volt a drágulás, ami látványosan elmarad a romániai drágulási ütemtől.
– a kormány alig jelentette be, hogy szeptember 15-étől 16 banival, október elsejétől pedig újabb 16 banival emeli minden üzemanyag jövedéki adóját, rögtön drágulni kezdett a benzin és a gázolaj is, az adóemelést követően pedig újabb áremelések jöttek. A pénzügyminiszter korábban éppen azzal érvelt a kétütemű adóemelés mellett, hogy a fogyasztókat ne egyszerre érje sokkhatás. Összességében viszont a 32 banis adóemelés literenként 38 banis drágulást okozott mind a benzin, mind pedig a gázolaj literenként árában.
Arról, hogy az adóemelés meghozta-e a várt hatását, nem adott ki tájékoztatást a kormány, a hivatásos fuvarozók viszont már több ízben is jelezték, hogy amíg a Tudose-kabinet elő nem rukkol a jövedéki adó megtérítését célzó mechanizmussal, addig, amikor csak tudnak, külföldön tankolnak.
A hivatalos statisztikák szerint különben Romániában évi 7 milliárd üzemanyagot tankolnak, a mennyiség több mint kétharmada gázolaj. A piac főbb szereplői az OMV Petrom, a Rompetrol, a Lukoil és a Mol.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!