Fotó: Bálint Eszter
2010. január 12., 08:052010. január 12., 08:05
A Hargita megyei önkormányzat két turisztikai témájú fejlesztési pályázatot nyújt be a közeljövőben a Regionális Operatív Program 5. sürgősségi tengelye keretén belül, amelyek célja a megyébe és környékére látogató turisták számának növelése.
Az egyik pályázatot Kovászna megyével közösen vitelezné ki a Hargita megyei fejlesztési ügynökség, ennek keretében a hagyományos turisztikai termékek értékesítését, illetve a turisztikai kínálat bővítését céloznák meg. A megyei önkormányzat által benyújtott második pályázat célja a Hargita megyei legendák és műemlékek bevonása a turisztikai körforgásba, ennek keretén belül legalább ötven Hargita megyei legenda helyszínét kívánják kitáblázni a turisták számára, illetve szeretnék felhasználni promóciós célokra.
„Feltérképezzük ezen értékeket, egységes rendszerbe foglaljuk őket, kiajánljuk és csomagot készítünk belőlük” – fejtette ki elképzelésüket a Krónika kérdésére Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke. Példaként a különböző kiadványokat, marketinganyagokat, filmeket, hirdetéseket, pannókat említette meg, amelyek hangsúlyosan szemléltetnék a székelyföldi műemlékeket, legendákat, értékeket.
Borboly arra is kitért, hogy a legendatérkép Fazakas Szabolcs, a székelyudvarhelyi Konnertfilm Kft. tulajdonosának ötlete, amelyet a Hargita Megyei Tanács igen hasznosnak tart. „Mindent szeretnénk megmutatni közösen, ami érték és megtekintésre érdemes a Székelyföldön” – hangsúlyozta a tanácselnök, hozzátéve, a Hargita megyei közgyűlés a már említett célok érdekében létrehozza a közös székelyföldi turisztikai ügynökséget. „Úgy kell ezt elképzelni, mint egy ország vagy régió turisztikai minisztériumát, amely nemcsak az önkormányzatokkal, de szolgáltatókkal, turisztikai egyesületekkel, panziókkal is együttműködik” – magyarázta a tanácselnök, aki azt is elárulta, hogy Elena Udrea turisztikai és vidékfejlesztési miniszter konkrét pénzeket is ígért a felvázolt célokra.
„Anyagi hátteret kell biztosítani ezekhez a pályázatokhoz, így saját, kormányzati és uniós pénzeket keresünk” – részletezte Borboly, kiemelve, a két pályázat célja a Hargita és Kovászna megyébe látogató turisták növelésének száma. „Fontos, hogy az idelátogatók szabadidejének kitöltésére legyenek ajánlataink, javaslataink, lehetőségeink” – fogalmazott. A tanácselnök azt is kiemelte, hogy temérdek szálláshely van ezen a környéken, elmondása szerint több, mint például a Prahova völgyében, mégis üresen állnak – kivéve a pünkösd körüli napokat.
„Ott vannak a védett övezeteink, hegyeink, épített örökségünk, legendáink, látványosságaink, amelyekre mind turizmust lehetne építeni” – ecsetelte elképzeléseiket a tanácselnök, aki szerint a pályázatok segítségével fellendíthető lenne a turizmus Hargita megye környékén, nemcsak nyáron, de akár télen is.
A szóban forgó két pályázat mellett újabbakra is van kilátás, mint megtudtuk, már több mint tíz pályázatot nyújtottak be idén európai uniós pénzösszegek lehívására, s az illetékes osztályon már készül a Corvinus Alaphoz benyújtandó dokumentáció is.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.