Mi kerül a romániai fogyasztó kosarába? A vásárlási szokásokat veszi górcső alá az elemzés
Fotó: Rostás Szabolcs
A romániai kiskereskedelem a pragmatizmus és az élvezetek iránti vágy kombinációját tükrözi – derül ki a romániai fogyasztói szokások átfogó elemzéséből, amelyet a Footprints AI romániai technológiai vállalat készített. A tanulmány szerint a nők generálják a tranzakciók közel 60 százalékát, a 35–54 éves korosztály pedig a pénzügyi stabilitás és a minőségi termékek iránti orientáció révén dominál a romániai fogyasztók körében, míg a gyermekes családok az eladások közel 35 százalékát jelentik, ami stratégiai szegmens a kiskereskedők számára.
2025. február 09., 09:592025. február 09., 09:59
A több mint 8,5 millió romániai fogyasztótól begyűjtött adatok felhasználásával készült tanulmány szerzői úgy vélik, hogy mindezek az adatok annál is inkább fontosak, mivel
ami az Eurostat szerint a legmagasabb arány az Európai Unióban, ahol az átlag alig több mint 17 százalék.
Emögött amúgy szakértői vélemények szerint természetesen nem az áll, hogy a romániai lakosság többet eszik vagy drágább fogásokra esik a választása. Hanem az, hogy az uniós átlagtól messze elmaradnak a fizetések, miközben az élelmiszerárak nemigen maradnak el a nagyobb átlagkeresettel rendelkező országokétól.
A Wall-street.ro gazdasági portál által ismertetett elemzés ugyanakkor rámutat, hogy az infláció és a költségvetési kiigazítások által fémjelezett gazdasági körülmények között
Ezek a megfizethető és szükséges termékek a fokozott árérzékenységet és a napi kiadások ellenőrzésének szükségességét tükrözik a tanulmány szerzői szerint.
Az elemzés ugyanakkor változásként érzékeli, hogy a prémium termékek egyre inkább teret hódítanak, különösen városi környezetben. Az olyan kategóriák, mint a pékáru (az összes értékesítés 9,45 százaléka) és az édes snackek (9,66 százalék) a fogyasztók kedvencei közé tartoznak, ami a kényelem és az önfeledt kényeztetés irányába mutató tendenciát jelzi az elemzés szerint.
de a déli régió megerősíti országos vezető pozícióját, az összes értékesítés 24,16 százalékával, ami a fejlett városi központoknak és a hagyományos vásárlási szokásoknak köszönhető a szakemberek szerint. Vidéken a vásárlók elsősorban az olyan alapvető termékek felé orientálódnak, mint az olaj, a cukor és a tejtermékek,
Ezzel szemben a nagyvárosokban az emberek a prémium és megfizethető termékeket részesítik előnyben, beleértve az édes snackeket, az ásványvizet és a feldolgozott húsokat, ami a dinamikus és urbanizált életmódhoz való alkalmazkodást jelzi.
A romániai lakosság mindennapi fogyasztói kosarában a sertéshús és a csirke továbbra is központi helyet foglal el, együttesen a teljes fogyasztás 48 százalékát teszik ki ebben a szegmensben (27 százalék sertéshús és 21 százalék csirke), a Footprints AI adatai szerint.
Romániai fogyasztói szokás. Alkoholos italokat többnyire a férfiak vásárolnak
Fotó: Rostás Szabolcs
Az édes és sós rágcsálnivalók együttesen az értékesítési volumen 17,5 százalékát tették ki, és továbbra is rendkívül népszerűek, a fogyasztás a téli és a húsvéti ünnepek idején tetőzik. Ugyanebben a kategóriában az Eurostat adatai szerint az alkoholtartalmú italok és a dohányáruk együttesen a romániai háztartások összes kiadásának 6,5 százalékát jelentik, ami jelentősen meghaladja a 4,4 százalékos európai átlagot.
ami az elemzők szerint a társasági eseményekhez és a meleg évszakban megnövekedett fogyasztáshoz kapcsolódik. A Footprints AI kutatása kiemeli a szezonalitás és a vallási ünnepek jelentős hatását a fogyasztási magatartásra. Az ünnepi időszakokban – mint például a húsvét és a karácsony – a tojás és a cukor értékesítése jelentősen megnő.
Nyáron a szénsavas üdítők, a könnyű desszertek és a fagylalt fogyasztása jelentősen megnő, ami a folyadékpótlás és a kényeztetés iránti igényt tükrözi.
ami összhangban van a szabadtéri társasági élet jellemző fogásaival. A hideg évszakban a fagyasztott és előkészített húsok válnak népszerűvé, amelyek gyors és következetes megoldást kínálnak a meleg ételek elkészítéséhez.
Ami a vásárló kilétét illeti, az elemzés rávilágít egyebek mellett arra, hogy a tejtermékek és pékáruk beszerzésének több mint 60 százalékát veszik meg, akik a családjuk számára alapvető fontosságú vásárlásokat bonyolítanak le. Ezzel szemben a férfiak dominálnak az alkoholos italok és a sós rágcsálnivalók kategóriáiban, megerősítve a sajátos preferenciákat.
A romániai fogyasztók ugyanakkor a fizetésnapokhoz igazítják vásárlásaikat, a legtöbb tranzakcióra a hónap 5. és 20. napja körül kerül sor. A bevásárlások kedvelt időpontja délelőtt 11 és délután 1 óra között van, amikor az előre betervezett vásárlások dominálnak, míg az esti órákat a munka utáni gyors vásárlások jellemzik.
„A romániai fogyasztói magatartás elemzése összetett dinamikát tükröz, ahol a fogyasztók gondosan kezelik a költségvetésüket, de nem mondanak le az apró örömökről. Azok a kiskereskedők és márkák, amelyek megértik ezeket az árnyalatokat, és stratégiájukat ennek megfelelően alakítják ki, jelentős versenyelőnyre tesznek szert” – értékelte az adatokat Dan Marc, a Footprints AI vezérigazgatója és társalapítója, megjegyezve, hogy ez a pragmatizmus és a minőség iránti vágy közötti egyensúly 2025 egyik fő irányává válik.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!