2012. július 12., 07:152012. július 12., 07:15
Az ILO közleményében idézi Juan Somavia főigazgatót, aki szerint a 17 tagállamot tömörítő eurózónában célzott beruházásösztönző intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy a gazdasági válság ne mélyüljön el, és megelőzhető legyen egy elhúzódó munkaerő-piaci válság.
Egy ilyen elhúzódó válság leginkább a fiatal álláskeresőkre lenne rossz hatással, mivel az ifjúsági munkanélküliség az eurózóna tagállamainak több mint felében emelkedett 2010 óta, így jelenleg több 15 és 24 év közötti fiatal van munka nélkül a zónában. Ezenkívül az eurózóna munkaképes lakosságának több mint harmada vagy munkanélküli, vagy nem jelenik meg a munkaerőpiacon, ráadásul a tartós munkanélküliek száma is emelkedik – hívja fel a figyelmet az ILO.
A szervezet szerint azért van szükség összehangolt intézkedésekre, mert már azokban a tagállamokban is megállt a munkanélküliek számának csökkenése, amelyekben korábban nőtt a foglalkoztatottság. A munkanélküliek száma tovább nőhet, ha azok a cégek, amelyek eddig a gazdaság fellendülése reményében nem bocsátottak el dolgozókat, a gazdasági helyzet romlása miatt leépítésre kényszerülnek – figyelmeztet az ILO. Kifejtik, hogy az eurózónának éppen azokban a tagállamaiban van egyre kevesebb forrás az álláskeresők támogatására, ahol egyébként is nő a munkanélküliség, ezért az adóalap szélesítésével lehetne forrást teremteni a foglalkoztatást elősegítő programokra. Az ILO szerint emellett ismét fel kell lendíteni a hitelezést, és külön forrásokkal kell segíteni a fiatalok munkába állását.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.