Fotó: Pixabay.com
Románia, Magyarország és Portugália vásárlóerő-paritáson számított egy főre eső bruttó hazai terméke (GDP-je) 2022-ben egyaránt elérte az uniós átlag 77 százalékát – derül ki az Eurostat csütörtökön közölt becsült adataiból.
2023. március 23., 16:212023. március 23., 16:21
Románia ezen a téren megelőzi Lettországot (74 százalék), Horvátországot (73), Görögországot (68), Szlovákiát (67) és Bulgáriát, és két százalékpontos a lemaradása Lengyelországgal (79) szemben.
A múlt évben a vásárlóerő-paritáson számított egy főre eső GDP Luxemburgban az uniós átlag 161 százaléka volt, ez alapján a hercegség az EU leggazdagabb tagállamának számított. A rangsorban a második Írország (134 százalék), majd Dánia (136), Hollandia (130), Ausztria (125), Belgium (121), Svédország (119) és Németország (117) következik. Finnország, Málta és Franciaország a további tagállamok, ahol az egy főre jutó GDP meghaladja az uniós átlagot.
Olaszország, Szlovénia, Ciprus és a Cseh Köztársaság kevesebb mint 10 százalékkal, Litvánia, Észtország és Spanyolország 10 és 20 százalék közötti aránnyal marad el az uniós átlagtól. Lengyelországban, Magyarországon, Portugáliában, Romániában, Lettországban és Horvátországban a vásárlóerő-paritáson számított egy főre jutó GDP kevesebb mint 30 százalékkal marad el az uniós átlagtól – számolt be az Agerpres.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!