Fotó: Pixabay.com
Románia, Magyarország és Portugália vásárlóerő-paritáson számított egy főre eső bruttó hazai terméke (GDP-je) 2022-ben egyaránt elérte az uniós átlag 77 százalékát – derül ki az Eurostat csütörtökön közölt becsült adataiból.
2023. március 23., 16:212023. március 23., 16:21
Románia ezen a téren megelőzi Lettországot (74 százalék), Horvátországot (73), Görögországot (68), Szlovákiát (67) és Bulgáriát, és két százalékpontos a lemaradása Lengyelországgal (79) szemben.
A múlt évben a vásárlóerő-paritáson számított egy főre eső GDP Luxemburgban az uniós átlag 161 százaléka volt, ez alapján a hercegség az EU leggazdagabb tagállamának számított. A rangsorban a második Írország (134 százalék), majd Dánia (136), Hollandia (130), Ausztria (125), Belgium (121), Svédország (119) és Németország (117) következik. Finnország, Málta és Franciaország a további tagállamok, ahol az egy főre jutó GDP meghaladja az uniós átlagot.
Olaszország, Szlovénia, Ciprus és a Cseh Köztársaság kevesebb mint 10 százalékkal, Litvánia, Észtország és Spanyolország 10 és 20 százalék közötti aránnyal marad el az uniós átlagtól. Lengyelországban, Magyarországon, Portugáliában, Romániában, Lettországban és Horvátországban a vásárlóerő-paritáson számított egy főre jutó GDP kevesebb mint 30 százalékkal marad el az uniós átlagtól – számolt be az Agerpres.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
szóljon hozzá!