Fotó: Gábos Albin
Románia költi az egyik legkevesebbet szociális juttatásokra európai uniós összevetésben, Erdélyben a szociális juttatások csaknem háromnegyedét (74 százalékát) a gyermekes családok kapták – derül ki az Erdélystat csütörtökön nyilvánosságra hozott elemzéséből.
2022. február 17., 12:182022. február 17., 12:18
Romániában összesen 19,6 milliárd lejt költött a kormány szociális juttatásokra 2020-ban, míg Erdélyben 6,7 milliárd lejt – von mérleget friss, csütörtökön nyilvánosságra hozott elemzésében az Erdélystat. Az erdélyi statisztikai szolgálat által most nyilvánosságra hozott adatsorok szerint Erdélyben a szociális juttatások csaknem háromnegyedét (74 százalékát) a gyermekes családok kapták. Második legmagasabb arányban a fogyatékkal élő személyek részesültek a szociális juttatásokból (23 százalék).
A gyermekes családoknak nyújtott támogatások közül a legnagyobb összeget a gyerekpénzként emlegetett pótlék emészti fel – derül ki az elemzésből. Havonta átlagosan 1,2 millió gyermek után kaptak a 18 évesnél fiatalabbaknak járó juttatást a szülők Erdélyben 2020-ban.
Gyermekgondozási díjat eközben havonta átlagosan 71 ezer gyermek után kapott az édesanya. Mint ismert, ez az összeg csak azon 2 éves vagy fiatalabb gyermekek után jár, akiknek az anyjuk szülés előtt dolgozott. „Éppen ezért a támogatásban részesülő gyermekek létszáma a (női/anyai) foglalkoztatottság mértékét is jelzi, vagyis közvetett módon egy régió vagy megye gazdasági helyzetére is utal” – mutatnak rá az elemzők.
Fotó: 123RF
A gyermeknevelési támogatásban részesülő 2 év alatti gyermekek átlagos havi száma folyamatosan növekedett 2015 és 2020 között Erdélyben: 56 ezerről 71 ezer főre.
Míg a gyermekpénz és a gyermeknevelési támogatás úgynevezett univerzális támogatás és alanyi jogon jár mindenkinek, addig a szociális juttatások között a családi pótlék az egyetlen, a gyermekes családokat célzó jövedelemfüggő támogatás. 2020-ban 530 lej volt az az egy főre jutó havi nettó jövedelem, ami felett már nem járt ilyen támogatás a családoknak. Összesen 42 ezer család részesült családi pótlékban. Erdélyben lakosságarányosan
A családi pótlékban részesülő kedvezményezettek száma folyamatosan csökken 2011 óta Erdélyben: míg 2011-ben 90 ezer, addig 2020-ban 42 ezer az ilyen támogatásban részesülők száma.
A fogyatékossággal élőknek nyújtott támogatásra havonta átlagosan 538 ezer személy volt jogosult Erdélyben 2020-ban. Mint az elemzés is aláhúzza, a létszámuk alakulását elsősorban a törvényi keretek – a törvényi szigorítások – befolyásolják, körük mégis folyamatosan emelkedett 2011 és 2020 között.
Fotó: Pixabay.com
Az alacsony jövedelmű személyeknek és családoknak nyújtott szociális juttatást (szociális segélyt) havonta átlagosan 108 ezren vették igénybe; 45 ezren részesültek a garantált minimumjövedelmet biztosító segélyben. Ha lakosságarányosan nézzük a kedvezményezettek számát, Erdélyben 1000 főre 7 támogatott család jutott átlagosan egy hónapban 2020-ban.
Alaposan megreformálná a szociális rendszert a munkaügyi minisztérium által közvitára bocsátott sürgősségi kormányrendelet-tervezet, amelynek célja a segélyezettek munkavállalása.
A garantált minimáljövedelmet biztosító szociális segélyt kapó családok száma 2017 és 2020 között csökkent Erdélyben: 61 ezerről 45 ezerre. Valószínű, hogy ez elsősorban a szigorodó feltételeknek köszönhető, és nem az általános életminőség javulásának.
Románia az utolsók között
Románia szociális védelemre költött kiadásai 2019-ben (a jelenleg elérhető adatok alapján) jelentősen elmaradtak az európai uniós átlagtól – irányítja rá a figyelmet az Erdélystat elemzése. Az Eurostat adatai alapján az EU27 tagállamok átlagosan a GDP 19,3 százalékát fordították erre a célra 2019-ben, míg Romániában mindössze a GDP 11,9 százalékát. Szociális védelemre a GDP legmagasabb arányát Finnországban (24 százalék), Franciaországban (23,9 százalék) és Dániában (21,6 százalék) költi az állam, míg a rangsor utolsó három helyét – Romániát követve – Bulgária (11,5 százalék), Málta (10,8 százalék) és Írország (8,8 százalék) foglalja el.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!