2009. június 18., 09:322009. június 18., 09:32
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, a világ legnagyobb söripari csoportjaként számon tartott Anheuser–Busch InBev a napokban jelezte, hogy a romániai mellett eladja bolgár, magyar, cseh, horvát, szerb és montenegrói érdekeltségét. Mivel az ügylet még igen korai szakaszban van, azt sem lehet tudni, hogy az ukrán és orosz cégét megtartja-e a vállalatcsoport.
Az Anheuser a jövőben nagyobb piacaira akar koncentrálni, mivel a közép-kelet-európai térség viszonylag szerény bevételt jelent a csoport számára: tavaly például 571 millió dollárt hozott, ami az összes bevétel 4,7 százaléka. A térségben csökkent az értékesítés az elmúlt másfél évben a gazdasági válság miatt. A másik ok az adósságok csökkentése: a belga InBev tavaly vásárolta meg 52 milliárd dollárért az amerikai Anheuser–Busch céget, a Budweiser márkanév tulajdonosát, s forgalma alapján így lett a világ legnagyobb söripari vállalata. Az AB InBev az adósságok csökkentése jegyében a múlt hónapban már eladta koreai érdekeltségét 1,8 milliárd dollárért.
Az Inbev Romániában a Stella Artois, Beck’s, Bergenbier, Löwenbrau és Noroc márkákat gyártja, illetve a Leffe és a Hoegaarden belga specialitásokat importálja.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.