Épülhet a Nabucco

[FRISSÍTETT] Öt ország, köztük Románia és Magyarország képviselői tegnap aláírták az első olyan vezeték, a Nabucco megépítéséről szóló szerződést, mely Oroszország elkerülésével juttatna ázsiai eredetű földgázt Európába. A beruházás értéke 8 milliárd euró, a tervek szerint 2014-ben indulhatna meg a gázszállítás a Nabuccón. „A szerződés aláírása jelentős lépés, de nem garancia arra, hogy megépül a vezeték, mely körül rengeteg még a kérdőjel” – hangsúlyozza Orbán Anita, a Magyarországi Energiabiztonsági Intézet vezetője. A Nabucco a tervek szerint 31 milliárd köbméter kapacitású, 3300 kilométer hosszú földgázvezeték lesz.

Bálint Eszter

Pengő Zoltán

2009. július 13., 14:262009. július 13., 14:26

Történelmi pillanatnak is nevezhető, hogy tegnap az érintett államoknak – Ausztria, Magyarország, Románia, Bulgária és Törökország – a tegnap Ankarában sikerült aláírniuk a Nabucco földgázvezeték kiépítéséről szóló szerződést, ami azt jelenti, amint elkészül a vezeték, ezek az európai országok nagymértékben függetlenednek az Ukrajnán áthaladó orosz földgáztól. Mint ismeretes, az elmúlt években több esetben is visszaélt Oroszország monopolhelyzetével, s az idei év elején Ukrajna is alaposan keresztbe tett Európának, amikor nem törlesztette adósságát Oroszország felé. Akkor ugyanis a Gazprom elzárta a csapot, Ukrajna nem kapott több földgázt, ami által az európai országoknak jutó gázmennyiség is alaposan megcsappant.

Nabucco-történet

2002. februárban kezdődtek az első megbeszélések a török Botas és az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat között, ezekbe bekapcsolódott a bolgár Bulgargaz, a magyar Mol és a román Transgaz is. 2002. júniusban szándéknyilatkozatot, 2002. októberben együttműködési megállapodást írtak alá Bécsben. Ez alkalommal a résztvevők a Bécsi Állami Operaházban megtekintették Verdi operája, a Nabucco előadását, ez adta a vezeték elnevezésének ötletét.

2003. decemberben a vállalatok támogatási megállapodást írtak alá az Európai Bizottsággal, amely a megvalósíthatósági tanulmány költségének felét vállalta. A 2004 végére elkészült elemzés szerint a terv technikailag és gazdaságilag megvalósítható és pénzügyileg finanszírozható.

2004. június 24. – Megalapították Bécsben a Nabucco Gas Pipeline Study GmbH konzorciumot a megvalósíthatóság tanulmányozására

2005. június 29. – Bécsben aláírták a vegyesvállalat létrehozására irányuló megállapodást: létrejött a Nabucco Gas Pipeline International GmbH (NIC). A partnerek megállapodtak a szállítási szabványokra vonatkozó egyezményben is.

2006. június 26. – Szándéknyilatkozatot írtak alá az érintett országok képviselői Bécsben a Nabucco megvalósításáról, gázszállító csővezetékrendszer kiépítéséről Törökország és Ausztria között Bulgárián, Románián és Magyarországon át.

2007. szeptember 12. – Az Európai Bizottság Jozias Johannes van Aartsen volt holland külügyminisztert nevezte ki négy évre a Nabucco földgázvezetékért felelős koordinátornak, feladata a vezeték kiépítésének előmozdítása.

2007. szeptember 14. – Budapesten megrendezték az első nemzetközi Nabucco-konferenciát 15 ország 250 szakértőjének részvételével.

2008. január 8. – A beruházás tervezésére és kivitelezésére létrejött konzorcium közölte, hogy a gázvezeték részletes tervezésének koordinálására a brit Penspen céget választották ki. A munkát 2009 végére befejező cég első ténykedéseként a költségeket 4,5 milliárd euróról 7,9 milliárd euróra emelte.

2008. február 5. – A német RWE energiacég hatodik partnerként csatlakozott a beruházáshoz, amelyben így minden tagnak nem egészen 16,67 százalékos tulajdona van.

2008. április 14. – Az Országgyűlés elfogadta a 2008–2020 közötti energiapolitikáról szóló országgyűlési határozatot, amely egyebek között felkéri a kormányt, segítse elő a Nabucco-vezeték megvalósítását.

2008. május 5. – Egyiptom és Irak gázszállításra kötelezte el magát az EU javára, növelve a Nabuccóba jutó gázmennyiséget. A vezeték ellátásának segítését megígérte már Azerbajdzsán és Türkmenisztán is.

2008. november 14. – Az azeri, illetve a Kaszpi-tengeri olaj- és földgázkincs kiaknázásának lehetőségeiről rendeztek Bakuban energetikai csúcstalálkozót, amelynek témája volt a Nabucco-vezeték is.

2009. január 27. – A budapesti Nabucco-csúcsértekezleten 12 ország állam-, illetve kormányfői, szakminiszterei, továbbá nemzetközi szervezetek, pénzintézetek vezetői elkötelezték magukat a tervezet mellett. Másnap az Európai Bizottság hivatalosan javasolta a beruházás támogatását, amelyet május 6-án hagyott jóvá az Európai Parlament, a 250 millió eurós összeget 200 millióra módosítva.

Romániát Ankarában Emil Boc miniszterelnök képviselte. Mint hangsúlyozta, a Nabucco hatékony, és jóval kevesebbe kerül, mint a térség hasonló projektjei, tehát „tartalmazza az összes hozzávalót, amelyekkel beruházókat és beszállítókat lehetne találni megépítéséhez és működtetéséhez”.

Főszerepben a konzorcium

A tegnap aláírt szerződés értelmében a Nabucco közép-ázsiai és közel-keleti földgázt juttat majd Európába, Oroszországot és Ukrajnát elkerülve. Az egyezménnyel létrehozták a Nabucco Bizottságot a beruházás segítésére és ellenőrzésére. A bizottságba az aláíró kormányok egy-egy képviselőt küldenek, továbbá, megfigyelői státussal, a német kormány, az Európai Beruházási Bank (EIB), az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), az Európai Bizottság és a Nemzetközi Nabucco Társaság is részt vehet a bizottságban.

A főszerep mostantól a megvalósításra alapított Nabucco-konzorciumé – a bécsi székhelyű Nabucco Gas Pipeline International GmbH-é, ezt nevezi a hétfőn aláírt megállapodás Nemzetközi Nabucco Társaságnak –, amelynek a magyar Mol Nyrt., az osztrák OMV, a román Transgaz, a bolgár Bulgargaz, a török Botas, valamint a német RWE energiavállalat a tulajdonosa. A megállapodás szerint a nemzetközi vállalat öt Nemzeti Nabucco Társaságot fog alapítani kizárólagos tulajdonában, leányvállalatként a szerződő országokban. A beruházás magántőkéből, állami szerepvállalás nélkül valósul meg. A Nabucco-konzorciumban részt vevő vállalkozások az első 25 évben a vezeték mindenkori kapacitásának 50 százalékával, de legföljebb évi 15 milliárd köbméter földgázzal rendelkeznek, a többit pályázaton kell szétosztani.

Közel 8 milliárd eurós ráfordítás

A Nabucco a tervek szerint 31 milliárd köbméter kapacitású, 3300 kilométer hosszú földgázvezeték lesz. A csővezeték Törökországból, a török–grúz, illetve a török–iráni határról indul, és Bulgárián, Románián és Magyarországon áthaladva az ausztriai Baumgartennél végződik majd. Várhatóan 2014-ben kezd gázt szállítani, és a maximális kapacitása 2020-ra épül ki.

A beruházás költsége 2008-as árakon 7,9 milliárd euró. Az Európai Beruházási Bank (EIB) és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) mellett többek között amerikai és kínai bankok is jelezték, hogy szívesen adnak hitelt a beruházáshoz. Az EIB a pénz 25 százalékát adná kölcsön, az EBRD pedig egymilliárd euró forrást juttatna. A vezeték megépítését az teszi szükségessé, hogy a számítások szerint a következő húsz évben mintegy 30 százalékkal, évi 600 milliárd köbméterre nő Európa földgázigénye.

A jelenlegi felhasználást saját termelésből, illetve algériai és döntően orosz importból fedezik. Oroszország felől a Testvériség vezetékén érkezik a gáz Ukrajnán keresztül, ami kockázatot jelent az utóbbi években rendszeressé váló orosz–ukrán vita miatt. A Nabucco-vezetékbe kerülő energiahordozó forrásai még bizonytalanok, de nagy valószínűséggel azerbajdzsáni, türkmén, esetleg egyiptomi, katari, iraki és iráni gáz kerül majd bele.

A vezeték felépítésére eredetileg az OMV és a török Botas kötött együttműködési megállapodást 2002-ben. Ehhez csatlakozott a Mol, a Bulgargaz és a Transgaz. Ezek a társaságok 2005. júniusban írták alá azt a közös vállalkozási megállapodást, amely szabályozza a partnerek részvételét a Nabucco-konzorciumban, hivatalos nevén a Nabucco Gas Pipeline International GmbH-ban. A német RWE energiavállalat tavaly februárban lett tagja a társaságnak, így a hattagú konzorciumban minden résztvevőnek közel 16,67 százalék tulajdoni hányada van. A vezeték tervezésére 2007-ben kiválasztott Penspen brit cég tavaly megkezdte a tervezés előkészítését.

Sok a kérdőjel

A szerződés aláírása nem jelenti automatikusan azt, hogy meg fog épülni a vezeték – hangsúlyozza Orbán Anita, a Magyarországi Energiabiztonsági Intézet vezetője. „Nagyon sok még a kérdőjel. Azerbajdzsánnak nincs elég gáza, Irakban feszültségek vannak a kurd régió, ahol a gázlelőhelyek vannak, és a központi kormány között, Iránban és Türkmenisztánban bizonytalan a politikai helyzet. Mindezek ellenére a szerződés aláírása egy mérföldkő” – nyilatkozta a Krónikának a szakértő. Szerinte a Nabucco megépítése sokkal kedvezőbb tárgyalási pozíciót teremtene az európai országok számára, aminek a háztartások számára is érezhető anyagi vonzata is lehet. Ugyanakkor elkészülte esetén a vezeték politikai üzenetet is közvetítene a közép-ázsiai államok felé: azt, hogy érdemes a Nyugattal szövetkezni.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból
2025. május 13., kedd

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint

Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint
2025. május 13., kedd

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók

Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók