Fotó: Pál Árpád
Még a héten közli az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE), hogy mekkora lehet a következő évben a lakosságnak szolgáltatott földgáz ára.
2017. március 29., 21:212017. március 29., 21:21
Április elsejétől 1-2 százalékkal nő a lakosságnak szolgáltatott földgáz ára, liberalizálják ugyanis a belföldi termelésű gáz piacát – jelentette be Niculae Havrileț, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) elnöke. Leszögezte ugyanakkor, hogy az általa vezetett hatóság továbbra is megszabja a háztartásoknak szolgáltatott gáz árát, erre évente kerül sor, az esetleges különbségeket pedig a következő évben pótolják. Már a hétvégéig előrukkolnak az elkövetkező egy évre vonatkozó árral, amit valamennyi gázszolgáltatónak tiszteletben kell tartania jövő április elsejéig.
„Ha ebben az időszakban nagyobb különbség lesz a piaci ár és az általunk megállapított ár között, akkor majd az adott időpontban megbeszéljük, hogy kell-e kiigazítás, de csak akkor, ha ez a kilengés meghaladja az 5 százalékot\" – részletezte az illetékes. Hozzátette: az ANRE az április elsejétől érvényes árat a belföldi termelésű földgáz jelenlegi, 60 lej/MWh árával számolja ki, azonban a hatóság a jövőben már nem szabhatja meg a referenciaárat.
Havrileț ugyanakkor azt mondja, nem áll fenn annak a kockázata, hogy a belföldi termelésű földgáz ára elérje az importárakat, amíg az éves fogyasztás alig 2 százalékát fedezi Románia külföldi gázból. A gázpiac liberalizálása nemcsak az árak alakulásával van összefüggésben, hanem úgy kell rá tekinteni, mint egy átalakulásra, ami után a piac a verseny szabályai mentén alakul – fogalmazta meg Emil Calotă, az ANRE alelnöke.
Gázármonitor indul Romániában
Lehetővé teszi a különböző cégek által a lakosságnak szolgáltatott földgáz árának az összehasonlítását az a portál, amelyet az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) jövő héten indít útjára. Ez az ország egész területére érvényes lesz, ahol gázszolgáltatás van – jelentette be Niculae Havrileţ, a hatóság elnöke. Erre – tette hozzá – azért van szükség, hogy a fogyasztók összevethessék a környékükön működő szolgáltatók árát, és a számukra legmegfelelőbbet válasszák.
„Bevezeted a fogyasztás helyét, a települést, a fűtött felület méretét, és rögtön megjelenik az összes szolgáltató, akiket egyébként kötelezünk arra, hogy az adatokat feltegyék a honlapra\" – magyarázta Havrileţ. Példaként Ausztriát említette, ahol a postai irányítószámot és a kifűtött felületet kell megadni négyzetméterben, és megjelenik hetven ajánlat. „És mindenféle ajánlatok vannak, kifizetési kedvezményekkel, különböző megkötésekkel stb. Ez nagyon fontos. El sem lehet képzelni a lakossági földgáz piacának liberalizálását egy ármonitor nélkül\" – vallja Niculae Havrileţ.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.