Fotó: Jakab Mónika
Idén májusban áprilishoz viszonyítva 0,5 százalékkal (21 lejjel) 4543 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2023. július 12., 10:452023. július 12., 10:45
A bruttó átlagbér 7229 lej volt májusban, 82 lejjel (1,1 százalékkal) kisebb, mint egy hónappal korábban.
A reálkereseti index 2023 májusában 104,6 százalék volt 2022 májusához képest és 98,9 százalék 2023 áprilisához képest. Az előző év azonos hónapjához képest 15,7 százalékkal nőtt a nettó átlagfizetés az országban.
mert áprilisban különféle alkalmi prémiumokat, természetbeni és pénzbeli juttatásokat, a vállalatok nettó nyereségéből származó összegeket kaptak az alkalmazottak. A nettó átlagbér csökkenéséhez a vállalatok bevételeinek mérséklődése is hozzájárult – derül ki az Agerpres által idézett adatsorokból.
a szénkitermelésben és a távközlésben 16,8, a gépjárműgyártásban, az áram- és a hőenergia-termelésben, a koksztermelésben, a kőolajfeldolgozásban, a pénzügyi közvetítői ágazatban 6 és 10,5 közötti százalékkal esett vissza az átlagfizetés. Ezzel szemben a nyomdaiparban 11,9 százalékkal nőtt az átlagbér.
Idén áprilisban márciushoz viszonyítva 0,2 százalékkal (10 lejjel) 4564 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában; az előző év azonos hónapjához képest 15 százalékos a növekedés – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ami a közszférát illeti: a közigazgatásban 1,3 százalékkal nőtt, az egészségügyben és szociális ellátásban 0,3 százalékkal csökkent a nettó átlagfizetés. A tanügyben 19,3 százalékkal (779 lejjel) nőtt az átlagbér májusban, mert a közoktatási intézmények többségében ebben a hónapban kapták meg a 2023-ra járó vakációs utalványt a pedagógusok.
Az elmúlt hetek ébresztőnek bizonyultak, megértettük, az iskolai személyzet munkája alapvető fontosságú – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ligia Deca oktatási miniszter.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!