Fotó: Gov.ro
Az elmúlt hetek ébresztőnek bizonyultak, megértettük, az iskolai személyzet munkája alapvető fontosságú – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ligia Deca oktatási miniszter. A tárcavezető arról is beszélt, hogy amennyiben jövő héten nem ér véget a tanügyi alkalmazottak általános sztrájkja, számolni kell az országos vizsgák átütemezésének lehetőségével.
2023. június 02., 12:352023. június 02., 12:35
2023. június 02., 15:412023. június 02., 15:41
Emlékeztettet: az előző nap elfogadott sürgősségi rendelet, a szakszervezetek javaslatára havi bruttó 1000 lejes béremelést garantál a tanügyi személyzetnek és bruttó 400 lejes emelést a kisegítő személyzetnek.
„Az oktatásban minden fizetés emelkedik, nincs fizetéscsökkenés” – húzta alá a tárcavezető, kiemelve, hogy az oktatásban az átlagbér június 1-jétől bruttó 8500 lejre nő, ami meghaladja az országos átlagbért. „Minden alapfizetés emelkedik, és mindenki érzékelni fogja ezt a nettó jövedelmében, és a prémiumokat a megemelt alappal számolják” – nyomatékosította.
A másik álhír, amit a miniszter említett, arról szól, hogy a törvényhozó testület szerint alkotmányellenes lenne a rendelet. Leszögezte: a tanács kedvezően véleményezte a tervezetet. A konzultatív testület véleményezésének szövegében „van egy sor megjegyzés, ahogyan az teljesen természetes”, de az „alkotmányellenes” szó nem szerepel benne. A Törvényhozási Tanács mellett a Gazdasági és Társadalmi Tanács is jóváhagyta a tervezetet, majd a kormány még aznap elfogadta azt – nyomatékosította.
2024. január elsejétől várható egy 40 százalékos, majd 2025-ben és 2026-os egyenként 30 százalékos emelés.
Elmondta, eddig nem kellett módosítani a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája és az érettségi ütemtervén, de meghosszabbították június 9-éig a diákok tanulmányi helyzetének lezárását és az érettségire való iratkozás időszakát.
„Június 12-én kezdődik az érettségi, június 19-én pedig a képességfelmérő vizsga, de ahhoz, hogy tartani tudjuk magunkat az eredeti ütemtervhez, hogy biztosítsuk a kiszámíthatóságot és a jó vizsgakörülményeket, jövő héttől mindenkinek vissza kellene térnie az osztálytermekbe. Ha ez nem fog megtörténni, fontolóra kell venni a vizsgákra való feliratkozási időszak és a tanulmányi helyzet lezárásának meghosszabbítását és az országos vizsgák átütemezését” – idézte a tárcaveztő nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Megjegyezte, hogy 183 ezer tanuló készül a képességfelmérő vizsgára és hozzávetőlegesen 142 ezren az érettségire. „Ennek a több százezer tanulónak az érdekében újra kell kezdeni a tanítást” – fogalmazott. Deca hozzátette, június 9-éig kiderül, hogy lehet-e tartani a vizsgák jelenlegi menetrendjét. Mint mondta, ha módosítani is kell az időpontokon, első körben csak a június 12-én kezdődő kompetenciavizsgákat ütemeznék át. „A vizsgák eltörléséről nem lehet szó. Minden nyolcadik osztályt vagy középiskolát végző diáknak lehetősége lesz vizsgázni– húzta alá a tanügyminiszter.
A kormány és az oktatási szakszervezetek közötti tárgyalásokon született megegyezés értelmében a tanügyi dolgozók június 1-jétől érvényes béremelése a jövő évtől hatályba lépő új bértábla szerinti fizetésemelés megelőlegezése – vallja a kormányszóvivő.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!