Fotó: Haáz Vince
Idén áprilisban márciushoz viszonyítva 0,2 százalékkal (10 lejjel) 4564 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában; az előző év azonos hónapjához képest 15 százalékos a növekedés – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2023. június 13., 10:282023. június 13., 10:28
Az Agerpres által idézett adatsorok szerint a legnagyobb nettó átlagbért – 10 720 lejt - az IT-ágazatban jegyezték, a legkisebbet – 2441 lejt – pedig a vendéglátóiparban.
Áprilisban a gazdasági ágazatok egy részében nőtt, más részében csökkent a nettó átlagfizetés. A növekedés a különféle alkalmi juttatásoknak (éves vagy különleges teljesítményért járó bónuszok), a természetbeni és pénzbeli juttatásoknak, a nettó nyereségből származó összegeknek és egyéb juttatásoknak (beleértve az utalványokat is) tudható be. A nettó átlagbér növekedéséhez a vállalatok bevételeinek emelkedése is hozzájárult – közölte a statisztikai intézet.
az áram- és a hőenergia-termelésben 25,4 százalékkal, a vízi szállításban, koksztermelésben, kőolajfeldolgozásban, távközlésben 6 és 13,5 közötti százalékkal nőtt az átlagfizetés. Ezzel szemben a dohányiparban 31 százalékkal csökkent az átlagbér.
Ami a közszférát illeti: a közigazgatásban 3,6 százalékkal, az egészségügyben és szociális ellátásban 1,7 százalékkal nőtt, a tanügyben pedig 6,6 százalékkal csökkent áprilisban a nettó átlagfizetés márciushoz képest.
Idén márciusban februárhoz viszonyítva 6,7 százalékkal (284 lejjel) 4554 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában; 2022 harmadik hónapjához képest 15,7 százalékos a növekedés – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Óriási különbségek rajzolódnak ki az országok között, ha azt vesszük górcső alá, hogy az átlagbérrel számolva hány évre lenne szükség az első egymillió euró megkereséséhez.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!