Fotó: Haáz Vince
A romániai sörpiac 2023-ban tovább csökkent: 15 millió hektolitert értékesítettek, 5 százalékkal kevesebbet, mint előző évben – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján a Romániai Sörgyártók Egyesületének igazgatója.
2024. április 02., 19:422024. április 02., 19:42
Julia Leferman a piac visszaesését a jövedéki adó növekedésével és az ukrajnai háború elhúzódásával magyarázta, ami megnehezíti a nyersanyagellátást és emeli a termelési költségeket. Emlékeztetett arra, hogy tavaly a romániai sörpiac már a második éve zsugorodott. A visszaesés 2022 augusztusától kezdődött, amikor a kormány a korábbi kiszámítható gyakorlattal szakítva nem az év elején, hanem a pénzügyi év közepén emelt a jövedéki adón.
Az ágazati illetékes felidézte, hogy idén január elsején újabb 10 százalékos adóemelés következett. Így mára már Romániában a sör jövedéki adójának szintje 18 százalékkal magasabb, mint Németországban, miközben a hazai vásárlóerő az egyharmada a németországinak. Julia Leferman elmondta, az iparág képviselői tárgyalásokat kezdeményeztek a bukaresti pénzügyminisztériummal egy olyan törvénymódosításról, amely kiszámíthatóságot biztosít a sörgyártóknak a jövedéki adó tekintetében.
Hangsúlyozta, hogy a hazai sörgyártásban nincs adócsalás, az iparág több mint 311 millió eurót fizetett be tavaly az állami költségvetésbe, közel 9 százalékkal magasabb összeget, mint 2022-ben. Ebből a jövedéki adó 142 millió euró volt, ami az előző évinél 6 százalékkal nagyobb összeg. Beszámolt arról, hogy a hazai piac 90 százalékát képviselő Romániai Sörgyártók Egyesületébe tömörült vállalatok a múlt évben 2022-höz képest 50 százalékkal növelték a beruházásaikat.
Julia Leferman kitért arra is, hogy a román sörpiac kifejezetten helyi piac, mivel a Romániában fogyasztott sör több mint 97 százalékát helyben, helyi alapanyagokból, helyi munkaerővel állítják elő. Az italfajtákat tekintve továbbra is a láger sör uralta tavaly a piacot a Romániában fogyasztott sör teljes mennyiségének 93 százalékával. Ugyanakkor az alkoholmentes sör fogyasztása 5,4 százalékkal nőtt, folytatva az előző évi tendenciákat – ismertette az adatokat a Romániai Sörgyártók Egyesületének igazgatója.
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A 4finance Group eladja a Romániában is jelen lévő bolgár TBI Bankot az Advent International amerikai befektetési alapnak.
Romániában is lehet csillagászatinak tűnő összegeket keresni – derült ki, miután az OMV–Petrom kőolajipari vállalat éves jelentésben hozta nyilvánosságra a vezetőség fizetését.
szóljon hozzá!