Fotó: Haáz Vince
A romániai sörpiac 2023-ban tovább csökkent: 15 millió hektolitert értékesítettek, 5 százalékkal kevesebbet, mint előző évben – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján a Romániai Sörgyártók Egyesületének igazgatója.
2024. április 02., 19:422024. április 02., 19:42
Julia Leferman a piac visszaesését a jövedéki adó növekedésével és az ukrajnai háború elhúzódásával magyarázta, ami megnehezíti a nyersanyagellátást és emeli a termelési költségeket. Emlékeztetett arra, hogy tavaly a romániai sörpiac már a második éve zsugorodott. A visszaesés 2022 augusztusától kezdődött, amikor a kormány a korábbi kiszámítható gyakorlattal szakítva nem az év elején, hanem a pénzügyi év közepén emelt a jövedéki adón.
Az ágazati illetékes felidézte, hogy idén január elsején újabb 10 százalékos adóemelés következett. Így mára már Romániában a sör jövedéki adójának szintje 18 százalékkal magasabb, mint Németországban, miközben a hazai vásárlóerő az egyharmada a németországinak. Julia Leferman elmondta, az iparág képviselői tárgyalásokat kezdeményeztek a bukaresti pénzügyminisztériummal egy olyan törvénymódosításról, amely kiszámíthatóságot biztosít a sörgyártóknak a jövedéki adó tekintetében.
Hangsúlyozta, hogy a hazai sörgyártásban nincs adócsalás, az iparág több mint 311 millió eurót fizetett be tavaly az állami költségvetésbe, közel 9 százalékkal magasabb összeget, mint 2022-ben. Ebből a jövedéki adó 142 millió euró volt, ami az előző évinél 6 százalékkal nagyobb összeg. Beszámolt arról, hogy a hazai piac 90 százalékát képviselő Romániai Sörgyártók Egyesületébe tömörült vállalatok a múlt évben 2022-höz képest 50 százalékkal növelték a beruházásaikat.
Julia Leferman kitért arra is, hogy a román sörpiac kifejezetten helyi piac, mivel a Romániában fogyasztott sör több mint 97 százalékát helyben, helyi alapanyagokból, helyi munkaerővel állítják elő. Az italfajtákat tekintve továbbra is a láger sör uralta tavaly a piacot a Romániában fogyasztott sör teljes mennyiségének 93 százalékával. Ugyanakkor az alkoholmentes sör fogyasztása 5,4 százalékkal nőtt, folytatva az előző évi tendenciákat – ismertette az adatokat a Romániai Sörgyártók Egyesületének igazgatója.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!