2013. február 11., 07:212013. február 11., 07:21
A csarnokot az Interex üzlet helyén alakították ki, miután a francia tulajdonú bolthálózat 2012 őszén kivonult Romániából.
Az épület tulajdonosa, a bukaresti székhelyű Bomax Trading Kft. – amint a vállalat vezetőitől megtudtuk – jelentős átalakításokat hajtott végre, hogy ingatlanuk megfeleljen a követelményeknek. A közel 3 ezer négyzetméteres alapterületű vásárcsarnokban 25 üzlethelyiséget és közel 300 standot alakítottak ki. Az épület eleve rendelkezett hűtőkamrákkal, mészárszékkel, klímaberendezéssel, hangosbeszélő-rendszerrel és videokamera-hálózattal, melyeket megtartottak. Beszereztek továbbá asztalokat, polcokat, hűtőszekrényeket, bódékat – mint megtudtuk, az átalakítás költségei megközelítették a 280 ezer eurót.
Szatmárnémetiben egyébként, amint arról több alkalommal írtunk, évek óta problémának számít az, hogy a kereskedők kiszorították az őstermelőket a piacokról. Az ügyeskedőknek ily módon sikerül magasan tartani a termények árait, ezért a mezőgazdaságáról híres megye piacai országos viszonylatban is a legdrágábbak közé tartoznak. Az őstermelők kevésbé bizakodóak a kezdeményezés sikerét illetően, az általunk megkérdezett gazdák úgy vélekedtek, a modern vásárcsarnok díjai túlságosan magasak nekik. Az új piacon egyébként egy üzlethelyiséget havi 180 euróért, míg egy 1,2 méter széles standot 220 lejért lehet bérelni hozzáadott értékadó, azaz TVA nélkül.
„Az őstermelőnek a gazdaságában lenne a helye, nem a piacon – nekünk az lenne az ideális, ha háztól tudnánk eladni a portékánkat” – vélekedett egyikük, hozzátéve, ahhoz, hogy az új csarnokban állandóan jelen legyenek, alkalmazottat kellene fizetniük, ráadásul a bérleti díjakat is túlságosan magasnak tartják. Mint kifejtették, inkább maradnának a körülbelül két éve péntekenként és szombatonként a város új központjában szervezett helyi termékek vásárában, főképp, hogy vevőkörük már hozzászokott, hogy ott találja őket.
A viszonteladóknak ugyanakkor tetszik a kezdeményezés, az egyik, Magyarországról származó, almát kínáló kereskedő lapunknak elmondta: körülbelül két hónapja kezdett el egyezkedni a befektetővel néhány stand kibérlése céljából. A kezdetben kért összeget ő is túl magasnak tartotta, a beruházók azonban mostanra a felére csökkentették a díjakat, így úgy véli, a piacon biztosított korszerű körülmények figyelembevételével az árak elfogadhatóak. A vásárlók zöme ugyanakkor örömmel fogadta a csarnoknyitást, mint kifejtették, eddig is működött a környéken egy kisebb piac, a Rex névre keresztelt modern létesítményben azonban sokkal nagyobb választék.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.