2012. november 20., 15:342012. november 20., 15:34
A parlament két háza együttes ülésen jelentős szavazattöbbséggel fogadta el a határozatot, amelyben szorgalmazza, hogy Traian Băsescu államfő határozottan képviselje a csütörtökön kezdődő EU-csúcson az Európai Bizottság által korábban javasolt költségvetés-tervezetet, amely szerint Románia több pénzt kapna, mint a Van Rompuy által javasolt tervezet szerint.
Victor Ponta miniszterelnök szerint ez utóbbi 7-8 milliárd eurót vonna el Romániától a következő uniós költségvetési ciklusban.
A határozat szerint az unió új költségvetésének a szolidaritást és a tagországok közötti lemaradás csökkentését kell erősítenie. „Románia számára elfogadhatatlan, hogy a büdzsé hátrányos megkülönböztetésben részesítse a tagországokat” - olvasható a dokumentumban.
A parlament azt követően foglalt állást, hogy a kormányfő és Traian Băsescu között vita alakult ki arról, milyen álláspontra helyezkedjen Románia az unió költségvetésével kapcsolatban. Ponta korábban úgy nyilatkozott, hogy Romániának a vétójogával is élnie kell, ha a Van Rompuy-féle költségvetés-tervezet érvényesül.
Kedden Băsescu ismét leszögezte, hogy nem válik hasznára Romániának, ha a vétójog alkalmazásával fenyegetőzik, hiszen akkor azt kockáztatja, hogy az EU-csúcsot megelőző tárgyalásokból eleve kirekeszti magát. Az EU-csúcson Băsescu képviseli Romániát.
Az európai politikák romániai központja nevű civil szervezet elemzése szerint az EU 2007 és 2013 között 34 milliárd eurót bocsátott Románia rendelkezésére, az új büdzsétervezet szerint Bukarest 40-45 milliárd euróra számíthat. Ez az összeg azonban minden bizonnyal nő majd, kérdéses viszont, hogy mennyivel.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.