2010. május 11., 09:162010. május 11., 09:16
Ennek fényében úgy értékelte, továbbra is járható út lenne a „Johannis-projekt.” (Mint ismeretes, miután tavaly az ellenzék bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatta a kisebbségi Boc-kormányt, Klaus Johannis nagyszebeni polgármestert javasolták kormányfőnek, ám Traian Băsescu nem fogadta el a javaslatot, mivel csupán a hozzá közel álló Demokrata-Liberális Párthoz tartozó kormányfőt volt hajlandó kinevezni. Băsescu államfő-választási győzelmét követően aztán a Johannis-projekt tárgytalanná vált).
„Továbbra is abban hiszek, hogy ebben a nehéz helyzetben egy Johannis kaliberű kormányfőre van szükség, aki körül olyan többség kristályosodhatna ki, amely képes lenne másként kezelni a dolgokat” – hangsúlyozta Geoană. Úgy vélte, ebben a felállásban a kormányfő képes lenne végrehajtani a kemény intézkedéseket, és kiiktatni a közigazgatásból a politikai pártok klientúrájához tartozó személyeket. Egy ilyen miniszterelnöknek szerinte korrekt és konstruktív viszonyt kell ápolnia az államfővel, de nem lehet annak „alázatos szolgája”. Közölte, a PSD nem kíván mindenáron kormányra kerülni, amennyiben a párt által benyújtani kívánt bizalmatlansági indítványt megszavazza a parlament, a kormányfő személyétől függ, hogy részévé kívánnak-e válni a koalíciónak vagy sem.
Annyit megjegyzett, hogy ehhez a mostanitól gyökeresen eltérő miniszterelnökre lenne szükség, egyúttal leszögezte, hogy az előrehozott választások nem jelentenek jó megoldást, mivel hónapokra bizonytalanságba taszítanák az országot.
Crin Antonescu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kijelentette, pártja nem szavazza meg a parlamentben a Traian Băsescu államfő által bejelentett megszorításokat, és leszögezte: a mostani kormány helyett hiteles, hozzáértő kabinetre lenne szükség, és pártja hajlandó lenne együttműködni egy olyan – akár szakértői – kormánnyal, amely képes lenne végrehajtani a szükséges takarékossági intézkedéseket. Úgy vélte, a viták ideje lejárt, és azoknak, akik megunták Băsescu és „kamarillája” politikáját, békés, de határozott lépéseket kell tenniük.
„Ellenkező esetben Traian Băsescu és Emil Boc, akik lekötelezettek a nemzetközi szervezeteknek, amelyek nem éreznek semmilyen felelősséget a romániai polgárok sorsáért, folytathatják mindazok tönkretételét, akik nem részei a narancssárga oldalnak. Este az államfő azt mondta, nem folytatható tovább a demagóg ígéretek sora, a bürokrácia, a klientúrapolitika és a korrupció. Nos, ha nem folytatható, akkor távozzanak. Traian Băsescuval és Emil Bockal nem reformálható meg az ország” – hangoztatta Antonescu, aki a most meghirdetett intézkedések helyett adócsökkentést követelt, mondván, a pénznek az embereknél kell maradnia, nem az intézményeknél.
Valamilyen szintű kormánymódosítást a jelek szerint egyébként az államfő sem zár ki, Anton Hadăr, az Alma Mater tanügyi szakszervezet elnöke tegnap a Cotroceni-palotában az elnökkel folytatott egyeztetést követően arról beszélt, Băsescu azt mondta, egy-két hónapig még nem merül fel ez a kérdés, mivel nehéz időszakot élünk, „de aztán meglátjuk.”
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.