2009. augusztus 05., 07:592009. augusztus 05., 07:59
Átadták az észak-erdélyi autópálya 2B jelzésű, Torda és Gyalu közötti szakaszán megépített, 960 méter hosszú viaduktot. A 23 méter magas, egy nyolcemeletes tömbház méretét is meghaladó völgyhíd a Torda és Gyalu közötti szakasz legfontosabb műtárgyának számít. Megépítéséhez 192 U-alakú, egyenként 160 tonnát nyomó betongerendát használtak. Az Aranyos folyó fölötti viadukt megépítését 2007 júniusában kezdték el, a munkálatokat azonban a megfelelő mértékű anyagi támogatás hiányában az elmúlt évben többször is leállították.
Bogdan Sgârcitu, a sztrádaépítéssel megbízott amerikai Bechtel vállalat romániai kommunikációs igazgatója úgy nyilatkozott: a völgyhíd megépítése az észak-erdélyi autópálya projekt eddigi legnagyobb megvalósításának számít. Mint mondta, november 15-éig a Torda–Gyalu közötti, 42 kilométeres útszakasz is elkészülhet, amennyiben augusztus közepéig befejeződik a magasfeszültségű vezetékek, a telefonhálózat, valamint a földgáz- és vízvezetékek elköltöztetése a 2B jelölésű szakasz nyomvonaláról.
„Ígéretet kaptunk az Országos Útügyi és Autópálya-társaságtól (CNADNR), hogy a megmaradt 8-9 létesítményt időben elköltöztetik, és zökkenőmentesen folytathatjuk a munkát, amenynyiben az időjárás és a pénzkeret engedi” – fogalmazott Bogdan Sgârcitu, aki úgy tudja, az említett nyomvonalon a területkisajátítások is nagyjából megoldódtak.
Beszámolva arról, hogy jelenleg hogy állnak a munkálatok, Bogdan Sgârcitu elmondta, a 42 kilométerből már sikerült 23-at leaszfaltozniuk, s a további 20 kilométer is készen áll arra, hogy a burkolatot rávigyék. Az észak-erdélyi autópálya munkapontjain jelenleg 2400 munkást foglalkoztatnak, a Bechtel beszállítói ugyanakkor több mint 700 alkalmazottal dolgoznak. A sztrádaépítés – a Bechtel szóvivője szerint – hetente hat napon át zajlik, a munkások két váltásban, kéthetente vasárnap is dolgoznak.
Az észak-erdélyi autópályát építő amerikai Bechtel vállalat korábban már bejelentette: 250 millió euróra van szüksége ahhoz, hogy lezárja a munkálatokat a Kolozs megyei szakaszon, Torda és Gyalu között. A vállalat szóvivői ugyanakkor közölték: a sztrádaszakaszt átadás után meg lehet nyitni a forgalom előtt, mivel meg lehet találni azokat az ideiglenes megoldásokat, amelyek lehetővé teszik a felhajtást.
Júliusban ugyanakkor kiderült: már az idén folytatódhat az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei szakaszának az építése is, mert a kormány még ebben a hónapban újabb összeget – 80 millió eurót – folyósít a Bechtel cégnek – jelentette be Daniel Gaşpar, a CNADNR észak-erdélyi autópályáért felelős igazgatója. Mint ismeretes, az amerikai vállalat az év elején felfüggesztette a munkálatokat a Bihar megyei Bors és Berettyószéplak között már elkezdett szakaszon, mert a kormány illetékesei közölték, a csökkenő költségvetési bevételek miatt ebben az évben csupán a Kolozs megyei szakaszra akarnak összpontosítani.
A román állam és az amerikai cég 2003-ban állapodott meg az észak-erdélyi autópálya megépítéséről. Az eredeti tervek szerint a 415 kilométer hosszú, Brassót Borssal összekötő korszerű utat 2012-ben kellett volna átadni a forgalomnak. A tavaly hatalomra került Boc-kormány szerint azonban addig az autópályának csak a fele készül el. Kiderült ugyanis, hogy az eredetileg 2,2 milliárd euróra tervezett költségvetésű autópálya legalább kétszer többe kerül. A vállalat vezetői közölték, hogy egy kilométer autópálya 10 millió euróba kerül, ami a román közlekedési minisztérium illetékesei szerint is reális ár, az erdélyi domborzatot figyelembe véve.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.