Fotó: Agerpres
2009. július 09., 09:352009. július 09., 09:35
A kormány még ezen a héten aláírja a hitelgarancia-megállapodást az Első otthon programban való részvételre kiválasztott összes bankkal – jelentették be a kormány képviselői tegnap, a program keretében igényelt első hitelre vonatkozó szerződés ünnepélyes aláírásakor. A ceremónián részt vett Emil Boc kormányfő, Gheorghe Pogea pénzügyminiszter és az Országos Hitelgarancia-alap vezetője is. Mint kifejtették, eddig összesen mintegy tízezer igénylés érkezett a program keretében, ezek mintegy 25 százaléka új ingatlan vásárlását célozza. Emil Boc kormányfő elmondta: a programban részt vevő pénzintézetekkel még a hét folyamán aláírja a kormány a megállapodást, emellett arról is beszélt, hogy a lakáshitel-garancia mellett a kormány a mezőgazdaságra és az önkormányzatokra is ki kívánja terjeszteni az államilag garantált hiteleket.
Az első, a program keretében megvásárolt otthon egyébként egy, a bukaresti Colentina negyedben található régi építésű kétszobás tömbházlakás. A vásárló egy fiatal házaspár, mindketten a Renault alkalmazottai, a hitelmegállapodást pedig a Román Fejlesztési Bankkal (BRD) kötötték 51 500 euró értékben, amelyre 3000 eurós előleget fizettek. A hitel futamideje 30 év, a havi törlesztőrészlet 307 euró.
A vásárlók közölték, már korábban benyújtották a hitelkérelmet, ám a program beindulását követően a bank megkereste őket, hogy felhívja a figyelmüket erre a lehetőségre. Egyúttal arra is felhívták a figyelmüket, hogy fel kell készülniük a sajtónyilvánosságra is, mivelhogy ők lesznek az elsők, akik az Első otthon program keretében jutnak államilag garantált ingatlanhitelhez.
Banki források szerint a párt tökéletes ügyfélnek minősítette a bank, mivel mindkettejük jövedelme elegendő ahhoz, hogy rendszeresen tudják törleszteni a részleteket.
Mint arról beszámoltunk, a fiatalok lakáshoz jutásának elősegítését célzó Első otthon program keretében az állam 60 ezer euró értékig vállal garanciát a megvásárolni kívánt ingatlan banki hiteleire. A vásárlónak az ingatlan értékének 5 százalékát kell előlegként befizetnie, illetve, amennyiben az ár meghaladja a 60 ezer eurót, 3000 eurót, valamint a 60 ezer euró és a teljes érték közötti különbözetet.
A törlesztőrészlet havi kamata euróalapú hitel esetén a 3 hónapra kiszámított EURIBOR-ráta plusz legfeljebb 4 százalék lehet, míg lejalapú kölcsön esetében a ROBOR-ráta plusz maximum 2,5 százalék. A statisztikák szerint a lakossági hitelek törlesztőrészleteinek átlagos kamata március hónapban 18,86 százalék volt, míg a cégek által fölvett kölcsönök esetében 20,5 százalék.
A lakás nem adható el az első öt évben, és azt követően is csak olyan személynek, aki megfelel az Első otthon program követelményeinek. Így a kedvezményezettnek nem lehet a tulajdonában ingatlan (még résztulajdonos sem lehet), és nem lehet jelzáloghitele sem. Amennyiben a vásárló három egymást követő hónapban nem tudja fizetni a részleteket, az adóhivatal 90 napon belül elkezdi a behajtási procedúrát. A kedvezményezettnek ezen túlmenően háromhavi törlesztőrészletnek megfelelő garanciabetétet kell elhelyeznie a bankban, az ingatlanra pedig teljes körű biztosítást kell kötnie. Az ingatlan értékének fölbecslését szakértő cégnek kell elvégeznie.
A hitelszerződés nem tartalmazhat olyan kitételt, amely annak egyoldalú módosítására hatalmazza fel a bankot, és a pénzintézetek nem számíthatnak fel többletdíjat abban az esetben, ha a hitelt felvett személy a határidő lejárta előtt ki szeretné egyenlíteni tartozását. A hitel esetében egyébként a leghosszabb futamidő 30 év lehet. A kormány szándékai szerint a programban azon bankok vehetnek részt, amelyek a legalacsonyabb kamatot számítják fel a törlesztőrészletekre. A programban való részvételre húsz bank jelentkezett, és összesen 1,4 milliárd lejt szánnak a kormány által eredetileg egymilliárd eurós határig garantálni kívánt programra.
Mindezek ellenére a program nem jelent valós megoldást a lakásgondokra: egy felmérés szerint a lakosságnak csupán elenyésző része rendelkezik a részvételhez szükséges mértékű jövedelemmel. Egy 30 ezer euró értékű lakás esetében a szükséges nettó jövedelem 2160 lej, a havi törlesztőrészlet pedig 756 lej. Egy 50 ezer eurós ingatlan esetén a szükséges jövedelem 3007, a havi részlet pedig 1264 lej. 60 ezer eurós ingatlant csak 3430 lejes havi nettó jövedelműek vásárolhatnak, itt ugyanis a havi törlesztőrészlet már eléri az 1516 lejt.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.