Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Az elnökválasztás után „elszállt” az euró árfolyama

Negatív konjunktúra. Az elnökválasztás után „elszállt” az euró árfolyama

Fotó: Rostás Szabolcs

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei sötét év lesz, amelyben tartósan 5 lej felett marad az euró árfolyama, európai uniós pénzek úszhatnak el, a gazdasági mutatók pedig nemhogy nem javulnak, még a tavalyinál is rosszabbak lehetnek – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely közgazdász. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docensének érvelése szerint ha az elnökválasztáson versenyben maradt jelöltek közül az Európa-párti győz, akkor is a minimum az, hogy megkésnek a reformok, ami mindenképp fékezi a gazdaságot.

Bálint Eszter

2025. május 08., 08:022025. május 08., 08:02

Három nap telt el a megismételt elnökválasztás első fordulója után, de máris súlyos gazdasági következményeknek vagyunk szemtanúi. A lej–euró-árfolyam meghaladta az 5 lejes lélektani szintet, a bankközi kamatláb rég látott tempóban kúszik felfelé, az állam meg 8 százalék körüli kamat mellett jutna hitelhez, ami igazából a befektetésre nem ajánlott országok sajátja. Hogy George Simion nyeri meg az első fordulót, vélhetően senkit nem lepett meg, annál jobban az, hogy kétszer annyi szavazatot zsebelt be, mint a második helyezett Nicușor Dan. A piacoknak pedig talán ennél is nagyobb „csalódást” okozott, hogy a kormánykoalíció által támogatott jelölt, Crin Antonescu be sem jutott a második fordulóba, hanem a függetlenként versenybe szállt bukaresti főpolgármester fogja összemérni erejét a szélsőséges, magyarellenes, magát „szuverenistának” tituláló AUR-vezérrel. Ráadásul a választási eredmény kormányválságot is szült.

korábban írtuk

Elemző: az elnökválasztáson nem az eszmék ütköztek, hanem a frusztrációk, a kudarc a PSD és a PNL hibája
Elemző: az elnökválasztáson nem az eszmék ütköztek, hanem a frusztrációk, a kudarc a PSD és a PNL hibája

A fősodratú pártokból való kiábrándultság vezetett a megismételt romániai elnökválasztás vasárnapi első fordulójának némileg meglepő eredményéhez, a magyarokat csak kis mértékben lehetett mozgósítani magyar jelölt híján – elemzés.

Megzuhant a „túlértékelt lej”

Mi történik és mire számítsunk rövid-, illetve hosszú távon? – szegeztük neki a kérdést Rácz Béla Gergely közgazdásznak, a Romanian Economic Monitor kutatócsoport tagjának néhány perccel azután, hogy szerdán is 5 lej felett maradt az euró árfolyama, mi több, tovább gyengült a román deviza az egységes európai fizetőeszközzel szemben.

„Én onnan kezdeném a történetet, hogy a lej már az elmúlt egy évben is túlértékelt volt, stabilitása a környező országokhoz mérten inkább kivételnek számított” – mutatott rá az árfolyammozgások hátterére a kolozsvári közgazdász. Emlékeztetett: mindez azért fordulhatott elő, mert a Román Nemzeti Bank (BNR) rendszeresen beavatkozott a piaci mozgásokba annak érdekében, hogy az árfolyamot stabilan tartsa. Vagyis a piac már várta, hogy a román fizetőeszköz előbb-utóbb gyengülni fog.

Idézet
Nyilván ez a hirtelen gyengülés és az a tény, hogy az árfolyam átlépte az 5 lejes lélektani határt, a politikai instabilitásnak és az abból következő gazdasági instabilitásnak tulajdonítható.

Ha a piacok és a háztartások negatív jövőképet látnak maguk előtt, ha meginog a bizalom az adott ország gazdaságában, értelemszerűen meginog a bizalom annak az országnak a devizájában is. Ennek pedig az a következménye, hogy a megtakarításokat elkezdik átváltani euróba, a külföldi vállalatok pedig megpróbálják minél hamarabb kivonni a tőkéjüket Romániából” – magyarázta a lej lejtmenete mögötti folyamatokat az elemző.

korábban írtuk

5 lejt meghaladó euró, elszálló kamatok: sokba fáj a polgároknak Simion első fordulós győzelme és a kormányválság
5 lejt meghaladó euró, elszálló kamatok: sokba fáj a polgároknak Simion első fordulós győzelme és a kormányválság

Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.

És a helyzet lehetne még rosszabb is, ha a román jegybank ezúttal is nem avatkozott volna be – tette hozzá a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense, utalva arra, hogy piaci források szerint az elmúlt napokban legalább 3 milliárd euró értékben adhatott el devizát a BNR az árfolyam viszonylagos szinten tartása érdekében.

De persze ennek is van hátulütője,

hiszen a devizatartalék csökkenése nyomán a későbbiekben a központi pénzintézetnek kevesebb mozgástere marad, de ami ennél is látványosabb: az intervenciók a bankközi kamatláb (ROBOR) emelkedéséhez vezetnek, és – mint láthattuk – ez is igen látványos volt az elmúlt napokban.

Heves reakció, de nem alaptalan

Tényleg másként alakultak volna a dolgok, ha Crin Antonescu bejut a második fordulóba? – kérdeztük Rácz Béla Gergelytől, aki igennel válaszolt. Úgy vélekedett: ha a kormánykoalíció közös jelöltje bejut a második fordulóba, és elvi esély maradt volna arra, hogy győztesként kerüljön ki államelnök-választásból, nyugodtabbak lennének a piacok.

Nem derűlátó. Rácz Béla Gergelyt az elnökválasztás utáni időszak forgatókönyveiről faggattuk Galéria

Nem derűlátó. Rácz Béla Gergelyt az elnökválasztás utáni időszak forgatókönyveiről faggattuk

Fotó: facebook/Magyar Ifjúsági Központ - MIK

„Hiszen ez azt jelentené, hogy megmarad a kormánykoalíció, végig tudja vinni azokat a reformokat, amelyeket már előkészített, és május végén, június elején bejelenti a reformokat, amelyek – ha nem is hozzák egyensúlyba, de – csökkenteni tudják a gazdaság egyensúlytalanságát, igazodnak a költségvetési törvényhez, azaz a büdzsébe foglalthoz hasonló hiány lesz az év végén, nem pedig annál sokkal nagyobb. Vagyis ez a piacokat ha nem is megnyugtatta volna, de megtartotta volna azon véleményében, hogy Romániában vannak ugyan strukturális problémák, de »hajlandók vagyunk Romániát finanszírozni, Románia annak ellenére, hogy most rossz helyzetben van, azon az úton halad, amelyik gazdasági értelemben majd elfogadható lesz«. Na, de nem ez történt” – fogalmazott a BBTE docense.

Aki amúgy úgy látja, hogy a piacok általában véve is „mindig hirtelen reagálnak, és az érzelmi befolyás mindig nagyobb”.

„Ha megnézzük, hogy mekkora változások történnek a piacon, versus mekkora a baj, akkor a piac mindig túlreagálja azt a helyzetet, ami a valóságban történik. Tehát azt mondom, nyilvánvaló, hogy nagy baj van, de a piaci reakció mindig erősebb a bajnál. Ezt azért szem előtt kell tartani” – húzta alá a közgazdász.

„Nincs pozitív szcenárió” az elnökválasztás utáni hónapokra

De ha ilyen gyorsan és ilyen hevesen reagáltak a piacok az első fordulóra, mire számíthatunk még a május 18-ai második fordulóig, illetve milyen forgatókönyvek körvonalazódnak a választások utánra? Visszasüllyed-e például az euró az 5 lejes szint alá? Csökkenésnek indulnak-e a kamatok? – tettük fel a további kérdéseket.

Rácz Béla Gergelynek sajnos nincsenek jó hírei.

Meglátása szerint az euró egészen biztosan tartósan az 5 lejes szint fölött marad, ami pedig a román gazdaság alakulását illeti, rövid távon amúgy sincsenek pozitív szcenáriók. „Én őszintén azt gondolom, hogy ki kell mondani: rövid távon – és rövid táv alatt körülbelül ezt a naptári évet értem – nincs olyan forgatókönyv, amelyik pozitív lenne.

Idézet
Van rossz és van nagyon rossz szcenárió.

A nagyon rossz az, hogy Simion nyeri meg a választásokat, és akkor létrejön valamilyen kormány, amiben benne van az AUR, vagy ne adj isten nem jön létre egy olyan kormány, ami politikai válságba taszítja az országot. Ez a két forgatókönyv a nagyon rossz kategóriába tartozik.

Idézet
A rossz szcenárió pedig az, hogy Nicușor Dan megnyeri a második fordulót – ami persze a kettő közül nyilván a kisebb rossz gazdasági értelemben –,

megalakul egy európai kormány. Ám a reformok megint el fognak tolódni, júniusban nem lesz fiskális reform, az ország nem fogja tudni tartani azt a 7 éves hiánycsökkentő tervet, amelyet az Európai Bizottság elé terjesztett” – vázolta az elemző.

Az elnökválasztás után „elszállt” az euró árfolyama Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

Rácz szerint ugyanakkor az már gyakorlatilag biztos, hogy az idei évben nem sikerül tartani a hazai össztermék (GDP) 7 százalékát kitevő deficitcélt,

és egyáltalán nem zárja ki azt sem, hogy még a tavalyi szintet is meghaladja, ami az EU módszertanával számolva a 9 százalékot is meghaladta. Ilyen körülmények között pedig a román állam még drágábban fog hozzájutni a nélkülözhetetlen hitelekhez, az Európai Bizottság pedig végső esetben akár fel is függesztheti az uniós források kifizetését – sorolta a szakember.

„Rövid távon én azt gondolom, hogy az idei év a román gazdaság számára sötét esztendő lesz. Nem tragédia, én nem vizionálok olyan sötét képet, mint a legpesszimistább elemzők, akik az ország fizetésképtelenségéről meg hasonlókról beszélnek, én ezt nem tartom valószínűnek. De azt, hogy az idei év a jobbik forgatókönyv szerint is nagyon gyenge év lesz gazdaságilag, ezt szerintem már bátran ki lehet mondani hangosan” – vetítette előre Rácz Béla Gergely.

Ez pedig egyebek mellett azzal is jár, hogy a kormány kénytelen lesz a befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába sorolt országokhoz hasonlóan 8 százalék feletti kamatot fizetni, amit utólag a polgárok fognak megfizetni.

Másik opcióként ugyanakkor nem zárható ki az sem, hogy Románia a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségére szorul, ami alacsonyabb kamatot, ám szigorú agendát jelent.

„Miután a politikusok rövidtávú haszonszerzése által vezérelve a kormány évtizedeken keresztül felelőtlenül túlköltekezik, és most ráadásul nem is jöttek be a számítások, akkor nincs olyan csodával határos megoldás, hogy oké, holnaptól másképp csináljuk, de nem fog fájni. Fájni fog így is, úgy is” – összegzett Rácz Béla Gergely.

korábban írtuk

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is
Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is

Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 07., hétfő

Újra utcára vonultak a megszorításokat ellenző a közalkalmazottak

A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.

Újra utcára vonultak a megszorításokat ellenző a közalkalmazottak
2025. július 07., hétfő

Gazdasági miniszter: Románia olyan, mint egy intenzív osztályon fekvő beteg

Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .

Gazdasági miniszter: Románia olyan, mint egy intenzív osztályon fekvő beteg
2025. július 07., hétfő

Drágultak az élelmiszerek, történelmi csúcson a hús ára

Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.

Drágultak az élelmiszerek, történelmi csúcson a hús ára
2025. július 07., hétfő

Deficitcsökkentés felelősségvállalással: hétfőn délután ül össze a parlament

Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.

Deficitcsökkentés felelősségvállalással: hétfőn délután ül össze a parlament
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.

Tovább nőttek a lakásárak Romániában
Tovább nőttek a lakásárak Romániában
2025. július 04., péntek

Tovább nőttek a lakásárak Romániában

2025. július 04., péntek

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban

Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.

Újabb jelentős finn cég épít gyárat a Partiumban
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
Enyhén nőtt a külföldi turisták száma
2025. július 04., péntek

Enyhén nőtt a külföldi turisták száma

2025. július 04., péntek

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására

Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.

Bolojan: ez a deficitcsökkentő csomag volt az egyetlen megoldás az államkassza gyors gyarapítására
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

2025. július 03., csütörtök

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról