2012. február 01., 07:402012. február 01., 07:40
„Az energiaforrások árának változása szorosan összefügg az élelmiszerek értékével. A termelők és feldolgozók többsége 2011-ben nem növelte az élelmiszerárakat, az érintettek ugyanis tisztában voltak azzal, hogy a gazdasági válság hatására a vásárlói kedv is lényegesen elmaradt a korábbi évekhez képest. Abban az esetben azonban, ha a kereskedők idén is hasonlóképpen járnak el, a legtöbben bezárhatják a boltokat. Ha a közeljövőben nem történik semmilyen rendkívüli gazdasági folyamat – például a lej jelentősen leértékelődik az euróval szemben – 5–7 százalékos áremelkedésre számíthatunk” – magyarázta Frumosu. Hozzátette: idén már enyhén emelkedett egyes élelmiszerek ára, tejet például 3-4 százalékkal drágábban lehet vásárolni, ez azonban a téli időszak alatt jelentkező kisebb mértékű termelésnek tudható be.
A várható mezőgazdasági terméssel kapcsolatban a szakszervezeti elnök kifejtette: eddig a búza és a repce esetében okoztak problémát a hónapok óta fennálló kedvezőtlen időjárási viszonyok. „Az őszi szárazság és a mostani bőséges havazások miatt a búza és a repce gyakorlatilag tönkrement a földben. Egyelőre nem tudnám megbecsülni, hogy mekkora termésre számíthatunk, azonban minden bizonnyal nehezebb évnek nézünk elébe, mint volt 2011-ben. Bármennyire is szeretném, beszélhetek úgy, mint a mezőgazdasági tárcavezető, aki rendszeresen kizárólag pozitív dolgokat említ a leendő termésről. Ha a búza tőzsdei ára növekszik, akkor Romániában is drágulás jön, ez elkerülhetetlen, bármekkora mennyiségű betakarított termésről is legyen szó” – fogalmazott Dragoş Frumosu.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.