Látványterv
Bár Romániában ötven éve a brassói az első újonnan épülő repülőtér, eddig még egyetlen lej állami támogatást sem kapott.
2019. január 04., 10:492019. január 04., 10:49
2019. január 04., 10:532019. január 04., 10:53
A Brassó megyei önkormányzat vezetői most abban bíznak, idén ezen változtatnak, sikerül kilobbizni, hogy a létesítmény részfinanszírozása bekerüljön az ország költségvetésébe. Adrian Veştea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke bejelentette, hogy
Emlékeztetett, az elmúlt években több próbálkozás is volt, a brassói parlamenti képviselők nyújtottak be módosító indítványokat a költségvetési törvényhez, javasolva a légikikötő finanszírozását, ám ezt minden alkalommal visszautasították. Ezért döntöttek úgy, hogy ezúttal a Brassó megyei önkormányzat veszi kézbe az ügyet.
Viorica Dăncilă kormányfőnek már december végén elküldték a beadvány. Ebben rámutatnak, hogy a kormány prioritásai közé tartozik az olyan beruházások támogatása, melyek regionális és helyi gazdasági fejlődést generálnak, erre alapozva bíznak benne, hogy 2019-ben első ízben a brassói repülőtér is kap állami finanszírozást. Rámutatnak, hogy
Adrian Veştea arra is kitér, hogy az elmúlt két évben a kormány talált megoldásokat arra, hogy több repülőtér korszerűsítését finanszírozza. Így 2017-ben állami költségvetésből 10 millió lejt különítettek el a marosvásárhelyi repülőtér korszerűsítésére, 8 millió lejt a nagyváradi légikikötőre és 15 millió lejt a nagybányaira. 2018-ban a marosvásárhelyi reptér újabb 40 millió lejes kormánytámogatást kapott, a nagyváradi 10,2 millió lejt, a nagybányai 15 millió lejt, a szatmári pedig 10 milliót.
Másrészt a Brassó megyei közgyűlés elnöke bejelentette, hogy
A versenytárgyalást a szebeni Construcţii Rt. nyerte, amely áfa nélkül 28,5 millió lejért vállalta a kivitelezést. A tervek szerint a szerződést már pénteken alá is írják. A cégnek három hónap áll a rendelkezésére a tervek elkészítésére, erre alvállalkozókat szerződtet, majd további nyolc hónap az építkezésre. Megépítik az energetikai épületeket, a gépkocsi-parkolót és az utasterminálig a bekötőutat, a szállítás előtti ellenőrzési logisztikát, a belső összekötő utakat, a kerítést és kapukat, kialakítják a belső hálózatokat. A brassóiak abban bíznak, hogy 2021 elején a reptérről felszállhatnak az első járatok.
Egyelőre nem írhatja alá a román útügyi hatóság a szerződést a Nagyvárad és Arad közötti gyorsforgalmi út megépítésére kiírt pályázaton győztesként kihirdetett konzorciummal, mivel két török cég óvást nyújtott be az eredmény ellen.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
szóljon hozzá!