Látványterv
Bár Romániában ötven éve a brassói az első újonnan épülő repülőtér, eddig még egyetlen lej állami támogatást sem kapott.
2019. január 04., 10:492019. január 04., 10:49
2019. január 04., 10:532019. január 04., 10:53
A Brassó megyei önkormányzat vezetői most abban bíznak, idén ezen változtatnak, sikerül kilobbizni, hogy a létesítmény részfinanszírozása bekerüljön az ország költségvetésébe. Adrian Veştea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke bejelentette, hogy
Emlékeztetett, az elmúlt években több próbálkozás is volt, a brassói parlamenti képviselők nyújtottak be módosító indítványokat a költségvetési törvényhez, javasolva a légikikötő finanszírozását, ám ezt minden alkalommal visszautasították. Ezért döntöttek úgy, hogy ezúttal a Brassó megyei önkormányzat veszi kézbe az ügyet.
Viorica Dăncilă kormányfőnek már december végén elküldték a beadvány. Ebben rámutatnak, hogy a kormány prioritásai közé tartozik az olyan beruházások támogatása, melyek regionális és helyi gazdasági fejlődést generálnak, erre alapozva bíznak benne, hogy 2019-ben első ízben a brassói repülőtér is kap állami finanszírozást. Rámutatnak, hogy
Adrian Veştea arra is kitér, hogy az elmúlt két évben a kormány talált megoldásokat arra, hogy több repülőtér korszerűsítését finanszírozza. Így 2017-ben állami költségvetésből 10 millió lejt különítettek el a marosvásárhelyi repülőtér korszerűsítésére, 8 millió lejt a nagyváradi légikikötőre és 15 millió lejt a nagybányaira. 2018-ban a marosvásárhelyi reptér újabb 40 millió lejes kormánytámogatást kapott, a nagyváradi 10,2 millió lejt, a nagybányai 15 millió lejt, a szatmári pedig 10 milliót.
Másrészt a Brassó megyei közgyűlés elnöke bejelentette, hogy
A versenytárgyalást a szebeni Construcţii Rt. nyerte, amely áfa nélkül 28,5 millió lejért vállalta a kivitelezést. A tervek szerint a szerződést már pénteken alá is írják. A cégnek három hónap áll a rendelkezésére a tervek elkészítésére, erre alvállalkozókat szerződtet, majd további nyolc hónap az építkezésre. Megépítik az energetikai épületeket, a gépkocsi-parkolót és az utasterminálig a bekötőutat, a szállítás előtti ellenőrzési logisztikát, a belső összekötő utakat, a kerítést és kapukat, kialakítják a belső hálózatokat. A brassóiak abban bíznak, hogy 2021 elején a reptérről felszállhatnak az első járatok.
Az év elejétől október végéig 4943 külföldi tőkéjű céget alapítottak Romániában, 15,5 százalékkal kevesebbet, mint 2023 azonos időszakában – közölte szerdán a cégbíróság (ONRC).
A romániai háztartások gázszámlája 2025. január 1-jétől átlagosan havi 150 lejjel fog emelkedni az árplafonról szóló jogszabályba becsúszott hiba miatt – kongatta meg a vészharangot a Romániai Energiaszolgáltatók Szövetsége (AFEER).
A pénteken jegyzett évi 5,93 százalékról 5,92 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adatai szerint 2024 októberében 5,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,2 százalékkal kisebb, mint szeptemberben.
A romániai légiutas-forgalom 5,9 százalékkal bővült az 2024 első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz képest, elérte a 19,81 milliót – közölte szombaton az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat.
Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.
A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
szóljon hozzá!