A cégek is megsínylik az energiapiaci árrobbanást
Fotó: Jakab Mónika
A romániai vállalkozók több mint 34 százaléka elbocsátásokra készül a magas energiaszámlák miatt, 8 százalék pedig be is zárja a cégét – derül ki egy, a romániai kis- és közepes vállalkozások egyesülete (CNIPMMR) által készített felmérésből.
2022. február 15., 13:062022. február 15., 13:06
A közvélemény-kutatás során megkérdezett vállalkozók fele mondta azt, hogy 50 százalékkal nagyobb villanyszámlát kapott, harmaduk esetében a számla értéke a korábbi kétszeresére ugrott, és 15 százalékuknak 200 százalékkal többet kell fizetniük, mint az árrobbanás előtt. A cégvezetők mindössze 0,41 százaléka válaszolta azt, hogy nem nőtt a számla értéke.
Ami pedig a gázszámlákat illeti, 37 százalék számolt be 50 százalékos, 29 százalék 100 százalékos és csaknem 20 százalék 200 százalékos növekedésről. 5,4 százalék mondta azt, hogy nem kell mélyebben a zsebébe nyúlnia, mint korábban.
„Arra a kérdésre, milyen intézkedéseket terveznek, 76 százalék válaszolta azt, hogy csökkenti vagy elhalasztja a tervezett beruházásokat, aminek óriási hatása lesz a társadalomra és a gazdaságra, mivel a versenyképesség elvesztését jelenti. 50 százalék azt mondta, hogy csökkenti a cég tevékenységét, 38 százalék elhalasztja a digitalizációs programok megvásárlását, harmaduk számára pedig ez az időszak elbocsátásokkal fog járni. 8 százalék közölte, bezárja a vállalkozást.
– ismertette a szomorú helyzetet Florin Jianu, a szakmai szövetség elnöke.
Az energiaszolgáltatók lezárták a számlák újraszámolását, újabb hibákra nem kell számítani – jelentette ki csütörtökön Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
A megkérdezett vállalkozók 17 százaléka 30 százalékot meghaladó, 42 százalék 10 és 30 százalék közötti, 19 százalék pedig 10 százalék alatti áremelésre készül. 20 százalék válaszolta azt, hogy nem drágított és nem is készül áremelésre az elkövetkező időszakban.
Két év járvány után a lakosság nem bírja el a drágításokat, egy millió ember volt kényszerszabadságon a pandémia miatt, a lakosság leszegényedett, a gazdaság meggyengült. Azonosítanunk kell, hova mennek ezek a pénzösszegek, amelyeket a számlákra kifizetünk, és azokra a vállalatokra, amelyek hasznot húznak vagy spekulálnak, 90 százalékos adót kell kiróni” – szögezte le Jianu.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) az eddigi 50.000 lej helyett ezentúl 200.000 lejig terjedő bírságot szabhat ki az árkorlátozásról és a drágulás kompenzálásáról szóló rendelet előírásait figyelmen kívül hagyó szolgáltatókra.
A vállalkozói szövetség elnöke azt javasolja, hogy egyes kkv-k is kerülhessenek be a sérülékeny fogyasztók sorába.
A szakmai szövetség egy IMM Prosumer program indítását javasolja a kormánynak, amely 400 kilowattos kapacitásúnál kisebb berendezések beszerzését támogatná.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!