Fotó: Székelyhon
Az energiaszolgáltatók lezárták a számlák újraszámolását, újabb hibákra nem kell számítani – jelentette ki csütörtökön Virgil Popescu energiaügyi miniszter A fogyasztók, az intézmények és a szolgáltatók közötti bizalom helyreállítása – kiút a számlázási válságból című konferencián.
2022. február 10., 13:252022. február 10., 13:25
A tárcavezető arról számolt be, hogy kedden online megbeszélést tartott az energiaszolgáltatókkal, amelyen értésükre adta, hogy együttes erővel vissza kell szerezniük a fogyasztók bizalmát.
A helyzet orvoslására az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóságnak (ANPC) és az Országos Energiaár-szabályozó Hatóságnak (ANRE) kellett közbelépnie, és jogszabály-módosításra volt szükség ahhoz, hogy a szolgáltatók újraszámolják a hibásan kiállított számlákat” – idézte Popescu nyilatkozatát az Agerpres.
A miniszter elmondása szerint a keddi online találkozón az derült ki, hogy a számlák újraszámolása lezárult, néhány véletlenszerű hibától eltekintve több téves számlától nem kell már tartani. „Erről a szolgáltatók hivatalos bejelentését várja a szaktárca” – jegyezte meg a tárcavezető.
Az energiaügyi minisztérium fogja koordinálni és felügyelni az áram- és a földgázszámlák újraszámolásával kapcsolatos összes tevékenységet – jelentette be a szerdai kormányülés elején a miniszterelnök.
Az Antena 3 televízió által szervezett szakmai konferencián felszólalt Horia Constantinescu, Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke. Hangsúlyozta: „azért fog a lakosság a megszokottnál nagyobb értékű energiaszámlákat kapni, mert így alakult a piac, nem pedig azért, mert a szolgáltatók meglopják őket”.
mindegyiknek elküldtek egy kérdőívet, amelyben többek között arról érdeklődtek, hogy hány hibás számlát állítottak ki és hányat korrigáltak ezek közül. „Mint kiderült, a hibásan kiállított számlák nagy részét már korábban újraszámolták” – mondta. Hozzátette: „meg kell szüntetni a mesterségesen keltett feszültséget”, a fogyasztóknak meg kell érteniük, hogy a szolgáltatók nem csak azért számolják újra a téves számlákat, mert az ellenőrző hatóságok ezt megkövetelik, hanem elsősorban azért, mert a legtöbb szolgáltató esetében nem volt szándékos a hiba, nem rossz szándék vezérelte őket.
– magyarázta a fogyasztóvédelmi hatóság elnöke.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) az eddigi 50.000 lej helyett ezentúl 200.000 lejig terjedő bírságot szabhat ki az árkorlátozásról és a drágulás kompenzálásáról szóló rendelet előírásait figyelmen kívül hagyó szolgáltatókra.
Románia előrelépést tett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás folyamatában, és a jelenlegi ütemet tartani fogja – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A nemrég szinte bezárt marosludasi cukorgyár a tulajdonosváltást követően immár napi 24 órában üzemel, hogy feldolgozza a félezer erdélyi gazdától érkező nyersanyagot. A cukorgyár 8800 hektár cukorrépaföldre kötött szerződést.
A Németország által ideiglenesen bevezetett közúti határellenőrzés veszteségeket okoz a fuvarozóknak, az így keletkezett megnövekedett költségeket pedig a végső fogasztó, a vásárló fizeti majd meg.
A román GDP éves növekedése 2024-ben 1,8 százalékra mérséklődik, ami az első félévben tapasztalt pozitív tendenciák ellenére jóval elmarad a korábban becsült 3 százaléktól – állapították meg friss elemzésükben a kolozsvári BBTE munkatársai.
Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Csaknem 900 millió lejjel egészíti ki a mezőgazdasági minisztérium költségvetését a kormány a szerdai ülésen.
Év végéig érvényben marad a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb, RCA) díjának korlátozása.
Az Európai Bizottság a romániai aszálykár után járó kártérítés töredékét fizeti ki az országnak, a bukaresti mezőgazdasági minisztérium által beígért 200 eurós kárpótlás a jövő ködébe vész.
Bevezeti a bankkártyás vonatjegyvásárlás lehetőségét a járatokon az ország legnagyobb magánvasút-társasága. Az erdélyi alapítású vállalat szerelvényein felszállás után, a kalauznál is vonatjegyet lehet váltani elektronikus fizetéssel.
Kanada azt a feltételt szabta egy, a cernavodai atomerőmű új blokkjainak megépítéséhez szükséges hitel folyósításához, hogy Románia Ukrajnába és Moldovába is exportáljon az ott megtermelt áramból – derült ki kedden.
szóljon hozzá!