Fotó: Székelyhon
Az energiaszolgáltatók lezárták a számlák újraszámolását, újabb hibákra nem kell számítani – jelentette ki csütörtökön Virgil Popescu energiaügyi miniszter A fogyasztók, az intézmények és a szolgáltatók közötti bizalom helyreállítása – kiút a számlázási válságból című konferencián.
2022. február 10., 13:252022. február 10., 13:25
A tárcavezető arról számolt be, hogy kedden online megbeszélést tartott az energiaszolgáltatókkal, amelyen értésükre adta, hogy együttes erővel vissza kell szerezniük a fogyasztók bizalmát.
A helyzet orvoslására az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóságnak (ANPC) és az Országos Energiaár-szabályozó Hatóságnak (ANRE) kellett közbelépnie, és jogszabály-módosításra volt szükség ahhoz, hogy a szolgáltatók újraszámolják a hibásan kiállított számlákat” – idézte Popescu nyilatkozatát az Agerpres.
A miniszter elmondása szerint a keddi online találkozón az derült ki, hogy a számlák újraszámolása lezárult, néhány véletlenszerű hibától eltekintve több téves számlától nem kell már tartani. „Erről a szolgáltatók hivatalos bejelentését várja a szaktárca” – jegyezte meg a tárcavezető.
Az energiaügyi minisztérium fogja koordinálni és felügyelni az áram- és a földgázszámlák újraszámolásával kapcsolatos összes tevékenységet – jelentette be a szerdai kormányülés elején a miniszterelnök.
Az Antena 3 televízió által szervezett szakmai konferencián felszólalt Horia Constantinescu, Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke. Hangsúlyozta: „azért fog a lakosság a megszokottnál nagyobb értékű energiaszámlákat kapni, mert így alakult a piac, nem pedig azért, mert a szolgáltatók meglopják őket”.
mindegyiknek elküldtek egy kérdőívet, amelyben többek között arról érdeklődtek, hogy hány hibás számlát állítottak ki és hányat korrigáltak ezek közül. „Mint kiderült, a hibásan kiállított számlák nagy részét már korábban újraszámolták” – mondta. Hozzátette: „meg kell szüntetni a mesterségesen keltett feszültséget”, a fogyasztóknak meg kell érteniük, hogy a szolgáltatók nem csak azért számolják újra a téves számlákat, mert az ellenőrző hatóságok ezt megkövetelik, hanem elsősorban azért, mert a legtöbb szolgáltató esetében nem volt szándékos a hiba, nem rossz szándék vezérelte őket.
– magyarázta a fogyasztóvédelmi hatóság elnöke.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) az eddigi 50.000 lej helyett ezentúl 200.000 lejig terjedő bírságot szabhat ki az árkorlátozásról és a drágulás kompenzálásáról szóló rendelet előírásait figyelmen kívül hagyó szolgáltatókra.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!