A cégek is megsínylik az energiapiaci árrobbanást
Fotó: Jakab Mónika
A romániai vállalkozók több mint 34 százaléka elbocsátásokra készül a magas energiaszámlák miatt, 8 százalék pedig be is zárja a cégét – derül ki egy, a romániai kis- és közepes vállalkozások egyesülete (CNIPMMR) által készített felmérésből.
2022. február 15., 13:062022. február 15., 13:06
A közvélemény-kutatás során megkérdezett vállalkozók fele mondta azt, hogy 50 százalékkal nagyobb villanyszámlát kapott, harmaduk esetében a számla értéke a korábbi kétszeresére ugrott, és 15 százalékuknak 200 százalékkal többet kell fizetniük, mint az árrobbanás előtt. A cégvezetők mindössze 0,41 százaléka válaszolta azt, hogy nem nőtt a számla értéke.
Ami pedig a gázszámlákat illeti, 37 százalék számolt be 50 százalékos, 29 százalék 100 százalékos és csaknem 20 százalék 200 százalékos növekedésről. 5,4 százalék mondta azt, hogy nem kell mélyebben a zsebébe nyúlnia, mint korábban.
„Arra a kérdésre, milyen intézkedéseket terveznek, 76 százalék válaszolta azt, hogy csökkenti vagy elhalasztja a tervezett beruházásokat, aminek óriási hatása lesz a társadalomra és a gazdaságra, mivel a versenyképesség elvesztését jelenti. 50 százalék azt mondta, hogy csökkenti a cég tevékenységét, 38 százalék elhalasztja a digitalizációs programok megvásárlását, harmaduk számára pedig ez az időszak elbocsátásokkal fog járni. 8 százalék közölte, bezárja a vállalkozást.
– ismertette a szomorú helyzetet Florin Jianu, a szakmai szövetség elnöke.
Az energiaszolgáltatók lezárták a számlák újraszámolását, újabb hibákra nem kell számítani – jelentette ki csütörtökön Virgil Popescu energiaügyi miniszter.
A megkérdezett vállalkozók 17 százaléka 30 százalékot meghaladó, 42 százalék 10 és 30 százalék közötti, 19 százalék pedig 10 százalék alatti áremelésre készül. 20 százalék válaszolta azt, hogy nem drágított és nem is készül áremelésre az elkövetkező időszakban.
Két év járvány után a lakosság nem bírja el a drágításokat, egy millió ember volt kényszerszabadságon a pandémia miatt, a lakosság leszegényedett, a gazdaság meggyengült. Azonosítanunk kell, hova mennek ezek a pénzösszegek, amelyeket a számlákra kifizetünk, és azokra a vállalatokra, amelyek hasznot húznak vagy spekulálnak, 90 százalékos adót kell kiróni” – szögezte le Jianu.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) az eddigi 50.000 lej helyett ezentúl 200.000 lejig terjedő bírságot szabhat ki az árkorlátozásról és a drágulás kompenzálásáról szóló rendelet előírásait figyelmen kívül hagyó szolgáltatókra.
A vállalkozói szövetség elnöke azt javasolja, hogy egyes kkv-k is kerülhessenek be a sérülékeny fogyasztók sorába.
A szakmai szövetség egy IMM Prosumer program indítását javasolja a kormánynak, amely 400 kilowattos kapacitásúnál kisebb berendezések beszerzését támogatná.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!