2013. január 24., 07:572013. január 24., 07:57
Kifejtették: eddig is kitűnő volt közöttük az együttműködés, hiszen az elmúlt évek során több mint 20 közös európai uniós pályázatot nyertek, amelyek összértéke meghaladta a 6 millió eurót. A két önkormányzat eddig elsősorban az egészségügyi fejlesztések, a kultúra, az infrastruktúra-építés, illetve a katasztrófavédelem terén kereste az együttműködés lehetőségeit.
A következő, 2014–2020-as időszakra vonatkozóan pedig már most elkezdik tervezni a benyújtandó EU-s projekteket, amelyben a hangsúlyt az út-, illetve a kerékpárút-építésre és a gazdaságfejlesztésre helyezik. Adrian Ştef Szatmár megyei tanácselnök szerint kiemelt beruházásként kell majd kezelniük az évek óta tervezett Nagybánya–Szatmárnémeti–Nyíregyháza gyorsforgalmiút megépítését, hisz ez nemcsak a helyiek életét könnyítené meg, hanem biztosítaná a gyors eljutást az M3-as, illetve az M49-es magyarországi autópályákhoz, így az egész régió nagy hasznát venné.
Az említett Európai Területi Társulás (ETT, angolul: European Grouping for Territorial Cooperation, EGTC) létrehozása mellett is elsősorban azért döntöttek, hogy megkönynyítsék a forrásszerzést. Seszták Oszkár kifejtette, az ETT lényegében az Unió egyik jogi eszköze, ami segíti a különböző országokban elhelyezkedő önkormányzatok vagy régiók gazdasági és szociális kohézióját.
Alkalmas továbbá arra, hogy megkönnyítse a partnerségben folyó projektek gyakorlatba ültetését, elsősorban azokét, melyeket egészében vagy részben az EU strukturális alapjaiból kapnak finanszírozást, például az európai regionális fejlesztési alapból, az európai szociális alapból vagy a kohéziós alapból.
A többi együttműködési formától az különbözteti meg az ETT-t, hogy teljes jogkörrel rendelkező, önálló jogi személyiség saját irányítóhatósággal, mely lehetővé teszi a szoros együttműködést különböző országok szereplői között akkor is, ha az egyes tevékenységi területekre vonatkozóan nincs a két ország között kétoldali megállapodás érvényben, részletezte Seszták Oszkár.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.