2013. január 24., 07:572013. január 24., 07:57
Kifejtették: eddig is kitűnő volt közöttük az együttműködés, hiszen az elmúlt évek során több mint 20 közös európai uniós pályázatot nyertek, amelyek összértéke meghaladta a 6 millió eurót. A két önkormányzat eddig elsősorban az egészségügyi fejlesztések, a kultúra, az infrastruktúra-építés, illetve a katasztrófavédelem terén kereste az együttműködés lehetőségeit.
A következő, 2014–2020-as időszakra vonatkozóan pedig már most elkezdik tervezni a benyújtandó EU-s projekteket, amelyben a hangsúlyt az út-, illetve a kerékpárút-építésre és a gazdaságfejlesztésre helyezik. Adrian Ştef Szatmár megyei tanácselnök szerint kiemelt beruházásként kell majd kezelniük az évek óta tervezett Nagybánya–Szatmárnémeti–Nyíregyháza gyorsforgalmiút megépítését, hisz ez nemcsak a helyiek életét könnyítené meg, hanem biztosítaná a gyors eljutást az M3-as, illetve az M49-es magyarországi autópályákhoz, így az egész régió nagy hasznát venné.
Az említett Európai Területi Társulás (ETT, angolul: European Grouping for Territorial Cooperation, EGTC) létrehozása mellett is elsősorban azért döntöttek, hogy megkönynyítsék a forrásszerzést. Seszták Oszkár kifejtette, az ETT lényegében az Unió egyik jogi eszköze, ami segíti a különböző országokban elhelyezkedő önkormányzatok vagy régiók gazdasági és szociális kohézióját.
Alkalmas továbbá arra, hogy megkönnyítse a partnerségben folyó projektek gyakorlatba ültetését, elsősorban azokét, melyeket egészében vagy részben az EU strukturális alapjaiból kapnak finanszírozást, például az európai regionális fejlesztési alapból, az európai szociális alapból vagy a kohéziós alapból.
A többi együttműködési formától az különbözteti meg az ETT-t, hogy teljes jogkörrel rendelkező, önálló jogi személyiség saját irányítóhatósággal, mely lehetővé teszi a szoros együttműködést különböző országok szereplői között akkor is, ha az egyes tevékenységi területekre vonatkozóan nincs a két ország között kétoldali megállapodás érvényben, részletezte Seszták Oszkár.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.