Vársonkolyoson a barlangok népszerűsítésére is kialakítanak túraútvonalat
Fotó: Travel Guide Romania
Több mint egymillió eurós fejlesztés kezdődik márciusban Békés és a romániai Bihar megyében, amelyet az Interreg V-A Románia-Magyarország programban valósítanak meg – jelentették be hétfőn Békéscsabán.
2018. február 12., 15:502018. február 12., 15:50
Mint Orosz Tivadar, a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (BMKIK) elnöke az MTI szerint elmondta, a projekt összköltsége 1,1 millió euró, amelynek a legnagyobb részét, 630 ezer eurót a Körös-Maros Nemzeti Park (KMNP) használhatja fel. A KMNP egyebek mellett a szarvasi látogatóközpontban egy új, 240 négyzetméteres oktatási létesítményt épít, fejleszti a meglévő túraútvonalakat, és a Sebes-Körösön egy tízállomásos élővíz-túrautat alakít ki – tette hozzá.
A projekt két év alatt valósul meg, és a BMKIK – amely öt százalék önerővel járul hozzá a programhoz – turisztikai infopontot működtet Békéscsabán, ahol népszerűsíti a fejlesztést, illetve konferenciákat és workshopokat rendez a békési megyeszékhelyen, valamint Aradon és Nagyváradon.
– mondta el a romániai pályázó, a Don Orione Alapítvány elnöke, Mihai Fechetă. Kifejtette, főként a fiatalokat szeretnék környezettudatosságra és a természet szeretetére nevelni, illetve növelni a vendégéjszakák számát.
A nagyváradi Don Orione Alapítványt 1991-ben, egy több mint harminc országban működő katolikus szerzetesrend alapította. Az alapítvány óvodát, általános és középiskolát tart fenn, amelyekben 630-nál több diák tanul. Emellett a fiatalok számára hétvégi programokat szerveznek és karitatív tevékenységet látnak el – közölte Mihai Fechetă.
Orosz Tivadar ugyanakkor arról is beszélt, hogy
Az irányító hatóság a jelenlegi pénzügyi ciklusban Romániában van. Hozzátette, a kamara, a Bihar megyei munkaügyi központ, a Békés Megyei Kormányhivatal, valamint a Békés Megyéért Vállalkozásfejlesztési Alapítvány a napokban adott be egy újabb, 2,5 millió eurós pályázatot, amely foglalkoztatási együttműködést, a jövő nemzedék pályaorientációs tanácsadását támogatná. A magyar–román együttműködés évek óta zajlik, 2011-ben a két fél közösen hozott létre és működtet egy üzleti központot Békéscsabán – húzta alá a kamara elnöke.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!