Fotó: Haáz Sándor
Számos gazdasági előnnyel is jár majd, ha Románia végre tényleg csatlakozhat a schengeni övezethez. Túl ezen, az erdélyi magyarok számára szimbolikus lépést is jelent a rég várt integráció.
2022. október 13., 12:522022. október 13., 12:52
2022. október 13., 14:012022. október 13., 14:01
Eurómilliárdokban is mérhető Románia schengeni csatlakozásának kihatása a gazdaságra, mivel az áruforgalom folyamatában a határon eltöltött hosszú várakozási idő minden perce pénzbe kerül. Ennek vethet véget az övezeti tagság, amelyre most nagyobb az esély, mint korábban valaha volt.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, Románia miniszterelnök-helyettese szerint az ország schengeni csatlakozásának az elmúlt tíz-tizenegy évben nem volt a mostaninál jobb esélye. „A csatlakozásnak van egy szimbolikus üzenete, miszerint Románia is annak az övezetnek a tagja, ahol a személy- és áruforgalom szabadsága teljes. Tehát a határon nem kell megállni, várakozni. Ez a magánembereknek, az utazóknak is fontos, mert könnyebbé, gördülékenyebbé teszi az utazást, a cégeknek pedig még inkább fontos, hiszen nem töltenek hosszú órákat, adott esetben napokat a különböző határokon” – fogalmazott a Krónika kérdésére a kormányfőhelyettes.
Hollandia nem ellenzi Románia csatlakozását a schengeni övezethez, ugyanakkor ennek jóváhagyásához továbbra is azt várja, hogy az ország teljesítse a működő jogállamhoz és az igazságügyi reformhoz kapcsolódó hágai elvárásokat.
Hozzátette:
„A schengeni tagság mindenkinek jó. A gazdaság szereplőinek különösen. Megkönnyíti számukra az áruforgalmat, ami költségcsökkenéssel jár. Ma még nem tudjuk felmérni, hogy a csatlakozás eurómilliókban vagy eurómilliárdokban mennyit jelent” – mondta az RMDSZ elnöke.
Kelemen Hunor arra számít, hogy Románia a szárazföldi és vízi határaival 2023 január elsejétől, a repülőtéri határátkelőivel pedig március elsejétől beléphet a schengeni térségbe; Románia miniszterelnök-helyettese erről aradi sajtótájékoztatóján .
A hétvégi, marosvásárhelyi II. Erdélyi Gazdasági Fórumot köszöntő Potápi Árpád Jánost, a magyar kormány nemzetpolitikai államtitkárát is megkérdezték arról, milyen előnyt jelentett a romániai vállalkozóknak, az erdélyi magyaroknak Románia schengeni csatlakozása.
„Ez egy szimbolikus lépés is, amelynek már régen meg kellett volna történnie. Romániának helye van ebben az övezetben. Magyarország számára ez azért is fontos, mert jelentős magyar nemzeti közösség él Romániában, Erdélyben, akik az Unión belül másodrendű állampolgároknak minősülnek Románia schengeni tagságának hiánya miatt” – hangsúlyozta a politikus.
Ugyanakkor Potápi Árpád János is arra hívta fel a figyelmet, hogy
„Ezáltal a gazdaság fejlődését is gátolta, gátolja ez a közöttünk lévő határ. Nagyon remélem, hogy Románia schengeni csatlakozásával a magyar vállalkozók kapcsolatrendszere, kapcsolattartása is erősödik” – szögezte le az államtitkár.
A háború okozta válságra az összefogás, a kreativitás és a regionális építkezés jelenthet kiutat – hangoztatták szombaton Marosvásárhelyen az erdélyi magyar vállalkozók együttműködésének erősítését szolgáló, második alkalommal megrendezet
Nagy Zsolt marosvásárhelyi vállalkozó – aki korábban az RMDSZ színeiben távközlési miniszteri tisztséget is betöltött a bukaresti kormányban – úgy gondolja, a romániai politikum mulasztása és az Európai Unió vezetésének hanyagsága is egyben, hogy Románia még nem része Schengennek.
Fotó: Ilusztráció
„A román politikum ebben ludas. Részese volt annak a folyamatnak, amely révén összekapcsolták a schengeni csatlakozást olyan feltételekkel, amelyeknek semmi köze nincs a csatlakozáshoz. Ezért két, tizenöt éves uniós tagsággal rendelkező ország, Románia és Bulgária még mindig a schengeni együttműködésen kívül van. Ez példátlan” – fogalmazott lapunknak az üzletember.
Elmondta:
„Időnként többnapos, de minimum többórás késéssel vagyunk kénytelenek számolni. Azt képzeljük el, hogy azoknak teherautóknak, amelyeket ott látunk a román–magyar határon a hat kilométeres kamionsorban, minden egyes percük pénzbe kerül, és ez a pénz az áruértékesítési lánc folyamán megjelenik, azaz valaki ezt megfizeti. Vagy a vállalkozónak kell ezt bevállalnia, vagy a végfelhasználó, tehát a vásárló fogja megfizetni ennek a várakozásnak a költségét” – hangsúlyozta Nagy Zsolt.
Radu Dinescu, a közúti fuvarozók szakmai érdekvédelmi szervezetének főtitkára fogalmazott úgy nemrég az Economedia portálnak, hogy a Mercedes korábbi és a BMW jelenlegi magyarországi terjeszkedésének is köze van a schengeni övezethez, amelynek Magyarország része, Románia viszont nem. Ezzel kapcsolatban Nagy Zsolt azt mondta,
„De nemcsak ezt. Azt is, hogy milyen infrastruktúra van, milyen humánerőforrással rendelkezik az illető ország, milyen stabil közélettel rendelkezik, milyen a politikai klímája. Ezek azok a területek, amelyeken Romániának még sokat kell tanulnia és tennie annak érdekében, hogy egyrészt stabilitást, másrészt befektetőbarát környezetet biztosítson. Ebben a schengeni csatlakozás egy pluszt jelenthet” – hangoztatta a vállalkozó.
Románia 2011 óta teljesítette a schengeni csatlakozás valamennyi technikai feltételét, és fontos, hogy az állampolgárai élvezzék a személyek szabad mozgásának előnyeit – hangsúlyozta Klaus Iohannis pénteken.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!