Fotó: Presidency.ro
Hollandia nem ellenzi Románia csatlakozását a schengeni övezethez, ugyanakkor ennek jóváhagyásához továbbra is azt várja, hogy az ország teljesítse a működő jogállamhoz és az igazságügyi reformhoz kapcsolódó hágai elvárásokat.
2022. október 12., 18:352022. október 12., 18:35
2022. október 12., 18:442022. október 12., 18:44
Hollandia elvileg nem ellenzi Románia schengeni csatlakozását, ám elvárja, hogy az ország teljesítse a szükséges feltételeket – jelentette ki szerdán Mark Rutte holland miniszterelnök a Brassó megyei Nagysinken. A holland kormányfő hivatalosan azért érkezett az országba, hogy Klaus Iohannis román elnök és Nicolae Ciucă miniszterelnök társaságában meglátogassa a nagysinki katonai támaszponton állomásozó NATO-harccsoport keretében szolgáló holland katonákat, ugyanakkor román részről a legfontosabb várakozás az ország schengeni csatlakozásáról szóló egyeztetésekhez fűződött. Hollandia ugyanis utolsó EU-tagként ellenzi Románia felvételét a belső határellenőrzés nélküli uniós övezetbe, a bukaresti illetékesek pedig abban reménykedtek, hogy sikerül eloszlatni a holland aggályokat.
Kijelentette, a következő lépésekhez meg kell várni, milyen eredményeket mutat fel az igazságügyi reform uniós nyomon követését szolgáló Együttműködési és Megfigyelési Mechanizmus (CVM) keretében összeállított jelentés.
A téma kapcsán Klaus Iohannis államfő megjegyezte: politikai döntés születik majd, ezért nem érdemes jóslatokba bocsátkozni a csatlakozás lehetséges időpontjával kapcsolatosan. Kifejtette, keresik a lehetőséget, hogy minél hamarabb sikerüljön elérni a csatlakozást, és nem tekintik elképzelhetőnek a kudarcot.
Hozzátette, az EU bizonyítékokat akar látni, hogy az ország minden feladatot elvégzett, ezért még sok munkára van szükség a feladatok teljesítéséhez.
Nicolae Ciucă miniszterelnök a téma kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy Románia schengeni csatlakozása Hollandia számára is gazdasági előnyökkel járna.
Mint ismeretes, az EU-ba 2007-ben felvett Romániának már 2011-ben csatlakoznia kellett volna a schengeni övezethez, azonban több nyugat-európai tagállam – elsősorban Hollandia, Finnország, Franciaország és Németország – ezt folyamatosan halogatta, arra hivatkozva, hogy Romániában még mindig súlyos gondot jelent a korrupció, illetve az utóbbi években az igazságügyi reform elmaradására hivatkoztak.
Az Európai Bizottság és az Európai Parlament ugyanakkor már többször is megállapította, hogy az ország teljesíti a belső határellenőrzés nélküli uniós övezethez való csatlakozás technikai feltételeit, vagyis megfelelő hatékonysággal védi az EU külső határait.
Hajókkal „megvásárolt” csatlakozás?
A Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) éppen egy nappal Mark Rutte holland kormányfő romániai látogatása előtt jelentette be, hogy a holland Damen cégtől vásárol két többfunkciós hajót a tűzoltóság számára. A szerződést kedden délután írták alá a felek. Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős belügyi államtitkár elmondta, hogy az egyik hajó 20, a másik pedig 23 millió euróba kerül. A hajók kereső, mentő és tűzoltási feladatok ellátására szolgálnak. A katasztrófavédelem még júliusban írta ki a közbeszerzési eljárást a hajók beszerzésére, a pályázatra csak a Damen jelentkezett, amely Romániában, galaci hajógyárában építi meg őket. A hajók megvásárlását európai uniós forrásokból finanszírozzák. A tranzakció kapcsán felmerült, hogy azzal Bukarest Hollandia jóindulatát próbálja „megvásárolni”, mivel a holland kormány továbbra is ódzkodik attól, hogy áldását adja Románia schengeni csatlakozására.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
Idén márciusban is negatív (-11 150 fő) volt a természetes szaporulat Romániában, amelyik nagyobb volt, mint a tavaly márciusi népességfogyás (-8982 fő) – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A Román Ortodox Egyház közleményt adott ki, amelyben megerősíti semlegességét az elnökválasztási kampány kapcsán, miután a renitens magatartásáról ismert Konstancai érsek, Teodosie részt vett az AUR új székházának avatóünnepségén.
Ilie Bolojan ügyvivő elnök kijelentette, hogy az elnökválasztás második fordulójában Nicușor Danra fog szavazni. Erről, egy a Szabad Európa Rádiónak hétfőn adott interjúban beszélt.
Közös felhívást tettek közzé államfőválasztás tárgyában a 10. Csíkszeredai Könyvvásár szervezői, írói-költői és résztvevői, amelyben arra kérik a romániai állampolgárokat, vegyenek részt a május 18-ai választáson.
A kormánypalota előtti téren tartott választási nagygyűlés végén elmondott beszédében Nicușor Dan független elnökjelölt kijelentette, akkor tud győzni a második fordulóban, ha a támogatói és a választók hisznek abban a Romániában, amelyet építeni akarnak.
Választási csalás szándékával vádolta meg a vele szemben álló erőket George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal elnökjelöltje.
4 hozzászólás