Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár szerint a válságra adott válasz nem lehet más, mint az összefogás megtartása
Fotó: Haáz Vince
A háború okozta válságra az összefogás, a kreativitás és a regionális építkezés jelenthet kiutat – hangoztatták szombaton Marosvásárhelyen az erdélyi magyar vállalkozók együttműködésének erősítését szolgáló, második alkalommal megrendezett Erdélyi Gazdasági Fórum megnyitójának szónokai.
2022. október 08., 19:382022. október 08., 19:38
2022. október 08., 19:412022. október 08., 19:41
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, a bukaresti kormány miniszterelnök-helyettese úgy értékelte: a „regionálisnak tűnő” orosz–ukrán háború alapjaiban rengette meg Európa gazdaságát, ebben a helyzetben pedig az állami intézményeknek be kell avatkozniuk a piaci folyamatokba polgáraik és a vállalkozások védelmében. Azt valószínűsítette, hogy a gazdaság egy esetleges tűzszünet esetén sem fog visszaállni a régi kerékvágásba, a globális láncok ugyanis szétbomlottak, így
„Egy válság mindig lehetőségeket is jelent azoknak, akik innovatívan, rugalmasan tudnak gondolkozni: ezeket a lehetőséget kell megkeresniük, ugyanakkor ezzel kapcsolatos tudásukat, tapasztalataikat meg is kell osztaniuk egymással a Kárpát-medencei magyar vállalkozóknak és politikusoknak” – állapította meg a miniszterelnök-helyettes.
Második alkalommal rendeztek szakmai találkozót az erdélyi magyar vállalkozók számára Marosvásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár köszöntő beszédében felidézte: a február 24-én kirobbant háború és az erre adott európai válaszok akkor lehetetlenítették el Európa gazdasági fejlődését, amikor Magyarországon, Romániában és az egész régióban hihetetlenül magas szintre emelkedett a gazdasági fejlődés, gyors ütemben csökkent a munkanélküliség, emelkedtek a bérek, és a közép-európai térség vált Európa fejlődésének motorjává. Leszögezte: a válságra adott válasz nem lehet más, mint az összefogás megtartása, az „egymásba kapaszkodás”.
Emlékeztetett, az államtitkárság 2016 óta rendszeresen megszervezi (többnyire Mezőkövesden) a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozók Találkozóját, immár regionális vállalkozói fórumokat is rendez, támogatja a szakképzést, sikeres mentorprogramokat indított. Potápi Árpád János rámutatott: a több milliárd forintos, vállalkozók tízezreit bevonó nagy gazdaságfejlesztési programokat a magyar kormány a Külgazdasági és Külügyminisztériumon keresztül valósította meg, de a nemzetpolitika számára legalább annyira fontos az is, hogy a támogatott vállalkozók kezét „utána se eressze el”.
„Számunkra a legfontosabb, hogy közösségbe szervezzük őket, hálózatokat építsünk, ezeket a hálózatokat fűzzük össze az egyes régiókban, például Erdélyben, és utána ezeket a régiókat is tudjuk összekapcsolni” – mondta az államtitkár. Potápi Árpád János szerint az Erdélyi Gazdasági Fórum is a vállalkozói kapcsolati háló továbbépítését, a magyar nemzeti közösség megerősítését szolgálja.
A Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkársága az erdélyi gazdaságfejlesztési programot lebonyolító Pro Economica Alapítvánnyal közösen, a Design Terminal partnerségével szervezte meg a második szakmai találkozót az erdélyi magyar vállalkozók számára Marosvásárhelyen a történelmi belvárosban épült Studium HUB közösségi központ és inkubátorház konferenciaközpontjában.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!